Dramatyczne historie nękanych w szkole dzieci: "Miałam przez wyzwiska próbę samobójczą"

Jak wygląda przemoc w szkole?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przemoc i hejt w szkołach - napisy
Przemoc i hejt w szkołach - napisy
Jak chronić dziecko przed hejtem?
Jak chronić dziecko przed hejtem?
Wyzwiska, wyśmiewanie, hejt w sieci i wykluczenie z grupy. Coraz więcej dzieci doświadcza przemocy w szkole. O swoich trudnych doświadczeniach opowiedziały w materiale Dzień Dobry TVN ofiary hejtu. Natomiast w studiu pojawiła się psycholożka dziecięca Marta Bąkowska, twórca internetowy Lesław Dzik oraz podwójna mama Agnieszka Ludwisiak-Wypior, którzy spróbowali znaleźć rozwiązanie dla szkolnej przemocy.

Jak wygląda przemoc w szkole?

Przemoc i hejt są coraz większym zagrożeniem w szkołach. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, niemal połowa uczniów przyznała się do bycia ofiarą przemocy rówieśniczej. W reportażu Dzień Dobry TVN młodzież podzieliła się swoim, nierzadko bardzo trudnym, doświadczeniem. 

- Była ekipa dziewczyn, która mnie nie lubiła. Hejtowali mnie, bo jestem obcokrajowcem. Nagrywali mnie i wysyłali na grupę [internetową - przyp. red.], gdzie mnie nie było - relacjonowała bohaterka materiału.

- W drugiej lub trzeciej klasie się zaczęło. Chłopak zaczął mnie wyzywać. [...] Zrobili mi zdjęcie, podpisali je "jestem menelem". Inny chłopak wyrzucał mój plecak do kosza i mówił, że zapomniałam plecaka z domu. Że niby śmietnik to mój dom - wspominała inna uczennica.

- Nie rusza ich to, że mogą kogoś skrzywdzić, kogoś zranić - dodała mama ofiary hejtu.

- Miałam przez wyzwiska próbę samobójczą - wyznała nastolatka w materiale Dzień Dobry TVN.

Jak radzić sobie ze szkolną przemocą?

Agresja i hejt w szkole często pozostawiają rany w psychice dziecka na kolejne lata. Jak zauważyli goście porannego programu, nękanie w szkole to nie tylko przemoc fizyczna, ale i wyzwiska oraz wyśmiewanie, szczególnie obecnie popularne w sieci.

- Dręczenie to jest przede wszystkim tortura psychiczna, ona nie trwa tylko wtedy, kiedy ten hejter do nas podejdzie i zacznie nas hejtować. Dziecko dręczone, ono od 8:00 rano, jak się budzi nawet, czuje już lęk przed szkołą - stwierdził Lesław Dzik.

Jak zatem radzić sobie w sytuacji dręczenia w szkole? Według psycholożki dziecięcej Marty Bąkowskiej podstawą jest zaangażowanie rodziców i rozmowa z wychowawcą klasy, pedagogiem i dyrekcją placówki. Najważniejsze jest to, by stanąć po stronie nękanej osoby i zapewnić ją o bezpieczeństwie.

- One [ofiary - przyp. red.] bardzo często potrzebują pomocy, czyli nazwania, że to jest przemoc. [...] One potrzebują dorosłych. [...] Przemoc często toczy się latami. Ofiary mówią: "Przyzwyczaiłem się" - podsumowała ekspertka.

Jak chronić dziecko przed hejtem?
Jak chronić dziecko przed hejtem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości