Czy chłopcy uczą się lepiej, gdy w szkole nie ma koleżanek? "Nie ma porównywania się"

Szkola_rep_1
Czy chłopcy uczą się lepiej, gdy nie ma dziewczynek? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
W tej szkole uczą się tylko chłopcy. Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak brak rozpraszaczy i czas spędzony w męskim towarzystwie wpływa na efektywność nauki i oceny.

Szkoły dla chłopców

W Polsce jest już kilkanaście szkół tylko dla chłopców. Jest ich coraz więcej, podobnie jak tych tylko dla dziewczynek. Czym różnią się od tradycyjnych placówek koedukacyjnych?

- Często jest tak, że dziewczynki w tym wieku są bardziej rozwinięte i dominują. Mają lepsze oceny. Minusem może być brak takiego zwykłego kontaktu z dziewczynami, ale jak się chce, to można - powiedział Maciek, uczeń szkoły dla chłopców, 17 lat.

Można też dostrzec inne różnice. Wszyscy uczniowie w tej szkole muszą nosić mundurki. I jak się okazuje, wcale na to nie narzekają.

- Ubieram się normalnie poza szkołą. Jak każdy ma taki sam ubiór, to nie ma porównywania się – dodał jeden z uczniów.

Warto jednak porównać szkolę dla chłopców do tej tradycyjnej, gdzie chodzi większość polskich uczniów, bo różnic jest znacznie więcej. W budynku jest np. kaplica, a szkoła kieruje się wartościami chrześcijańskimi. Kolejna różnica to szkolny chór chłopięcy.

Szkoła dla dziewczyn – jak wyglądają zajęcia?

W szkole dla dziewcząt uczą tylko kobiety, w szkole dla mężczyzn nauczycielami są panowie, co też jest zupełnie innym podejściem niż to, co znane jest w powszechnej edukacji.

- Na początku nie byłam przekonana do takiego liceum, ale dla mnie niesamowite jest to takie otoczenie kobiece, razem tworzymy wspólnotę. Nie mamy presji i strachu przed oceną chłopaków, nie boimy się wypowiadać naszych poglądów - powiedziała Gabi, uczennica szkoły dla dziewczyn, 16 lat.

Choć takich szkół jest coraz więcej, to są w absolutniej mniejszości. 99 procent uczniów w Polsce chodzi do tradycyjnych szkół.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości