Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Badanie "Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce" pierwszy raz zostało zrealizowane w tym roku. Jego celem jest śledzenie postaw rodziców wobec krzywdzenia dzieci. Warto dodać, że fundacja Dajemy Dzieciom Siłę monitoruję tę kwestię od 2005 roku.
Czy Polacy biją swoje dzieci?
Mimo że na przestrzeni 19 lat w kwestii krzywdzenia dzieci bardzo dużo się zmieniło, to wciąż jest nad czym pracować. Jak pokazuje najnowszy raport, 1/3 Polaków dopuszcza stosowanie kar cielesnych wobec najmłodszych. Aż 80 proc. respondentów uważa, że mogą być one formą dyscyplinowania dziecka. 18 proc. pytanych jest zdania, że poprawiają one zachowanie dziecka. 24 proc. w ten sam sposób myśli o podnoszeniu głosu.
Między 2005 a 2024 rokiem liczba osób, które stosują kary fizyczne wobec dzieci, zmalała o 10 proc. Podobnie jest w przypadku zwolenników bicia dzieci tylko w określonych sytuacjach. Jest ich mniej o 17 proc. Przybyło natomiast Polaków (wzrost o 27 proc.), którzy są przeciwni tego rodzaju praktykom.
Co ciekawe, jak czytamy w raporcie, "większość społeczeństwa dostrzega negatywny wpływ kar fizycznych na zachowanie dziecka (55 proc.), jego stan psychiczny (83 proc.) i relacje między rodzicem a dzieckiem (78 proc.).
Warto dodać, że odsetek społeczeństwa przekonany, że kary fizyczne mają negatywny wpływ na zachowanie i stan psychiczny dzieci oraz ich relacje z rodzicami, jest znacząco wyższy w Polsce niż w Anglii.
- Może to świadczyć o wyższym poziomie świadomości w Polsce (np. szerszym zasięgu i skuteczności kampanii przeciwdziałających przemocy) - podano. Natomiast 1/5 zarówno Polaków, jak i Anglików nie ma zdania na ten temat.
Przemoc wobec dzieci. Czy potrafimy zareagować?
3/4 respondentów przyznało, że było świadkami krzyczenia na dziecko, a 27 proc. obrażania go. A czy potrafimy zareagować, gdy dziecko jest bite? Twierdząco odpowiedziało 38 proc. pytanych. Natomiast 39 proc. osób, które były świadkami takiego zdarzenia, nie zrobiło nic. Swoją postawę tłumaczyli tym, że nie mają prawa wtrącać się w to, jak ktoś wychowuje dziecko. O tym decydują rodzice.
Jedynie "5 proc. świadków zgłosiło fakt krzywdzenia odpowiednim służbom (np. ośrodkowi pomocy społecznej lub na policję)"- czytamy w dokumencie.
Jak do przemocy wobec dzieci podchodzą kobiety, a jak mężczyźni?
Panie zdecydowanie częściej niż mężczyźni uważają, że przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna jest szkodliwa dla dziecka. Ich szkodliwość dostrzegają młodzi ludzie między 18-29 rokiem życia.
- Zgadzają się z opiniami, że stosowanie kar fizycznych ma negatywny wpływ na zachowanie, stan psychiczny dziecka i relacje między dzieckiem a rodzicem oraz z opinią, że dyscyplinowanie dziecka krzykiem pogarsza relacje między rodzicem a dzieckiem. Z kolei osoby w wieku 50+ istotnie częściej zgadzają się z opinią, że krzyczenie negatywnie wpływa na zachowanie dziecka - podano w raporcie.
Z tym, że krzyczenie czy bicie są szkodliwe, częściej zgadzają się osoby z wyższym wykształceniem. Respondenci z wykształceniem podstawowym lub średnim zdecydowanie rzadziej widzą w takich praktykach coś szkodliwego.
- Od ponad trzech dekad prowadzimy szeroką edukację społeczeństwa, w tym rodziców, by chronić dzieci przed przemocą. Zmiana postaw jest jednak zawsze długim procesem. Ciągle jeszcze żywe jest przekonanie o skuteczność kar fizycznych w wychowaniu dzieci. Wciąż zbyt rzadko reagujemy na przemoc. Dzieciństwo bez przemocy jest naszym celem - skomentowała wyniki raportu dr Monika Sajkowska, fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Liderka kampanii Dzieciństwo bez Przemocy Wieloletnia Prezeska Fundacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dramatyczne historie nękanych w szkole dzieci: "Miałam przez wyzwiska próbę samobójczą"
- "W ten sposób może dojść do poważnych urazów, uszkodzeń". Czym jest syndrom dziecka potrząsanego?
- "Kobiety, którym zależy". Mec. Monika Horna-Cieślak mówi: "Dość przemocy wobec dzieci"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Źródło zdjęcia głównego: Motortion/Getty Images