"W ten sposób może dojść do poważnych urazów, uszkodzeń". Czym jest syndrom dziecka potrząsanego?

mężczyzna, który trzyma dziecko
Syndrom dziecka potrząsanego - co to takiego?
Źródło: Sally Anscombe/Getty Images
Ciało małego dziecka jest jeszcze bardzo delikatne. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że mocne potrząsane czy szarpanie malca pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Do czego może to doprowadzić? O tzw. syndromie dziecka potrząsanego w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20220203_Potrzasanie_REP
Niebezpieczne potrząsanie niemowlakiem
Potrząsanie dziecka - dlaczego jest niebezpieczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tzw. syndromie dziecka potrząsanego.

Syndrom dziecka potrząsanego – co to takiego?

Syndrom dziecka potrząsanego to rodzaj uszkodzenia mózgu i najczęściej obserwuje się je u dzieci do trzeciego roku. Spowodowane jest ono intensywnym potrząsaniem, szarpaniem, a nawet bardzo intensywnym bujaniem w wózku. Bywa też niestety skutkiem stosowania wobec dziecka przemocy fizycznej. – Mózg jest zawieszony w płynie mózgowo-rdzeniowym, który stanowi swego rodzaju amortyzację. Jednak przy gwałtownym potrząsaniu czy biciu dziecka, ta ochrona nie wystarcza. Mózg się przesuwa, rusza, uderza o kości czaszki. Kruche i delikatne jeszcze naczynia krwionośne pękają, w ten sposób może dojść do poważnych urazów, uszkodzeń – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra ze Szpitala Karowa.

Syndrom dziecka potrząsanego – jakie może dawać objawy?

Objawy, które mogą sugerować syndrom dziecka potrząsanego, będą zależały od tego, jak rozległe są uszkodzenia. U części dzieci dolegliwości pojawiają się niemal od razu i są to m.in. wymioty, utrata przytomności, drgawki, bóle głowy. Zdarza się, że maluchy, które doznały uszkodzenia mózgu, trudniej jest wybudzić ze snu. Syndrom potrząsanego dziecka może również doprowadzić do krwotoku, niedowładu, zaburzeń wzroku, jeśli doszło do rozwarstwienia siatkówki. – Jeżeli uraz spowodował krwotok, dziecko może nawet umrzeć – dodała nasza rozmówczyni.

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to reguła. Często zdarza się, że szkody wywołane przez niewłaściwe zachowanie rodzica czy opiekuna dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Dzieci, które były potrząsane czy szarpane, mogą mieć problemy z mową, uczeniem się, gorzej rozwijają się fizycznie. Niektóre wręcz cofają się w rozwoju.

Zdarza się, że takie maluchy są zalęknione. Ciągle doświadczają dużego stresu i lęku. Boją się wszystkiego, lepiej i pewniej czują się w towarzystwie obcych osób niż bliskich, od których doświadczają krzywdy. Tym samych pod względem emocjonalnym również nie rozwijają się prawidłowo. – Nieliczne uszkodzenia – do pewnego stopnia – można naprawić dzięki rehabilitacji, ale większość zmian jest jednak nieodwracalna i bardzo mocno odbijają się one na dalszym życiu dziecka – tłumaczyła pediatra.

Jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone?

Objawy są na tyle niecharakterystyczne, że jeśli nie ma fizycznych śladów krzywdzenia, mogą być one trudne do wychwycenia. Jednak urazy głowy, zasinienia w różnej fazie gojenia, złamania zawsze powinny wzbudzać czujność i skłonić lekarza do zlecenia specjalistycznych badań. Czasem na to, że dziecko jest traktowane niewłaściwie może naprowadzić lekarza zachowanie rodziców – zbytnia nerwowość czy potrząsanie dzieckiem w czasie wizyty. Sygnałem alarmowym powinien być także ciągły płacz malca. Fakt, że nic nie jest w stanie go uspokoić.

Badaniami, które pozwolą wykryć uszkodzenia, są tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, a także badanie dna oka.

Należy podkreślić, że wyżej wymienione objawy mogą się pojawić z wielu powodów i obserwuje się je przy wielu różnych schorzeniach. Nie muszą świadczyć o tym, że dziecko jest maltretowane. Mimo to nie można ich ignorować.

Kto stosuje przemoc wobec dziecka?

Mogłoby się wydawać, że krzywdzenie dziecka zdarza się tylko w patologicznych środowiskach, tymczasem nie jest to do końca prawa. Takiego niewłaściwego zachowania dopuszczają się zarówno bardzo młodzi rodzice, jak i ci, starsi, dojrzalsi, którzy decyzję o posiadaniu dziecka podjęli świadomie.

W obu tych grupach zdarzają się osoby nerwowe, skłonne do przemocy, agresywne, które nie potrafią zapanować nad emocjami. Warto dodać, że takich niewłaściwych zachowań wobec dziecka dopuszczają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Zdaniem naszej rozmówczyni ogromnym problemem jest to, że rodzice nie mają świadomość, jak bardzo groźne może być potrząsanie czy szarpanie dziecka. Nie wiedzą, że ich zachowanie może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem, doprowadzić do niepełnosprawności czy śmierci dziecka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości