Co piąty polski nastolatek cierpi na depresję. "Wiele dzieci nie ujawnia się ze swoimi problemami"

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Alicja Myśliwiec
depresja
depresja
wideo 2/7

Statystyki są alarmujące: co piąty nastolatek w Polsce zmaga się z depresją. To oznacza, że w każdej klasie licealnej nawet piątka uczniów mierzy się z tym problemem. Filip Chajzer wybrał się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie kilka miesięcy temu 18-latek wyskoczył z okna. Dziś jego rówieśnicy mówią "dość". Chcą pomóc. W jaki sposób?

Ostrów Wielkopolski. Nastolatek wyskoczył z okna

IV Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim - to właśnie tu kilka miesięcy temu doszło do tragicznego wypadku. 18-letni uczeń wyskoczył z okna. Obecnie jego stan jest ciężki, zaczyna rehabilitację. Sytuacja ta wstrząsnęła nie tylko jego rodziną, ale także rówieśnikami. Ci postanowili pomóc.

Depresja u dzieci
Depresja u dzieci Depresja u dzieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Ten wypadek, który był u nas, jest jednym z wielu, które dotykają naszą młodzież. Wiele dzieci nie ujawnia się ze swoimi problemami, mamy dużo młodzieży, która się samookalecza, jest po próbach samobójczych, ma zaburzenia lękowe i depresyjne. Mamy dwóch psychiatrów dziecięcych na cały powiat. Dostęp jest bardzo słaby

Depresja nastolatków w Polsce

W Polsce na depresję cierpi nawet półtora miliona osób. Coraz częściej są to ludzie odnoszący sukcesy, aktywni zawodowo. Ta choroba przestaje być tematem tabu. Jednak ciągle mówimy o dorosłych. Niestety nastoletnia depresja jest jednym z najczęściej występujących i najrzadziej diagnozowanych problemów wieku dojrzewania. Jesteśmy w czołówce europejskich statystyk.

- Chcemy podzielić się z kimś swoim problemem, ale nie chcemy kogoś obarczać. Dlatego może nam się wydawać, że nie znaczymy nic dla kogokolwiek bliskiego. To dzieje się tylko w naszej głowie. Widzimy ten problem i chcemy się edukować, żeby pomoc innym. Wierzę w to, że nasze pokolenie weźmie to w swoje ręce i w przyszłości inni nie będą musieli zmagać się z takim problem – powiedziała Wiktoria Bąk, uczennica.

Pandemia pogorszyła sytuację, myśli samobójcze pojawiają się u nastolatków dwa razy częściej niż przed COVID-19. Od stycznia do września zeszłego roku ponad tysiąc nastolatków próbowało popełnić samobójstwo.

Wypadek ucznia skłonił pozostałych do pomocy. Rówieśnicy postanowili nagłośnić sprawę, a w ten sposób edukować i pomagać potrzebującym.

- Chcemy pomóc najbardziej, jak możemy. Widzimy, że nasi rówieśnicy zmagają się z różnymi problemami, szczególnie w czasach pandemii. Ludzie zgłaszają się o pomoc, ale nie zawsze mają szansę na jej otrzymanie – tłumaczą uczniowie.

- Szykujemy koncert charytatywny, z którego środki przeznaczone będą na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży organizowaną przez Fundację TVN - zapowiada psycholog Katarzyna Telega.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Powstaje pierwsze w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale), w tym: oddział obserwacji – 6 łóżek, oddział detoksykacji – 4 łóżka, oddział szpitalny - 22 łóżka. Oprócz tego w Centrum powstanie Poradnia psychiatryczna, w niej: 3 gabinety lekarskie, 2 - terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa i gabinet zabiegowy. Fundację możesz wesprzeć:

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek"
  • przekazując 1 proc. podatku na Fundację TVN - numer KRS: 00000 14124. 

Zbiórkę na rzecz Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży prowadzi także Filip Chajzer.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości