Młodzi ludzie chcą posługiwać się gwarą. "Wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Języki regionalne coraz popularniejsze
Języki regionalne coraz popularniejsze
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Języki regionalne zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Jeszcze do niedawna mówienie po śląsku czy kaszubsku, wiązało się ze wstydem. Teraz chętnie wracamy do korzeni. O swoim lokalnym patriotyzmie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN nasi goście z Kaszub i ze Śląska.

Język kaszubski - jedyny taki w Polsce

Paulina jest Kaszubką z krwi i kości i z… wykształcenia. Urodziła się w Kartuzach – mieście na środkowych Kaszubach. Jako dziecko spędzała wakacje i ferie u babci i prababci, które mówiły tylko po kaszubsku. Nieznany wciąż dla wielu osób język, był dla niej od najmłodszych lat na porządku dziennym - zarówno w mowie, jak i piśmie.

- Pracuję i przebywałam w takim środowisku, gdzie języka kaszubskiego jest dużo i też promuje się go w ramach własnej działalności. Jeśli chodzi o przeszłość, to był to trudny czas dla języka kaszubskiego. Myślę, że wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe, w pewnym sensie był on kojarzony tylko ze wsią. Natomiast dzisiaj ma się bardzo dobrze, jest promowany w mediach i nikogo nie dziwi i nie zaskakuje, że ktoś go używa - wyznała Paulina Węsierska. Nie każdy wie, że język kaszubski na mocy ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym, która została podpisana w 2005 roku, oficjalnie stał się jedynym językiem regionalnym w Polsce. Posiada on nawet swoją osobną gramatykę.

- Byłam członkiem Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice i naprawdę miałam styczność z melodiami, językiem, kulturą kaszubską. Studiowałam etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie w Gdańsku i uważam, że to była jedna naprawdę z najlepszych decyzji w moim życiu, bo pochłania mnie to po dziś dzień. Myślę, że duży wpływ na decyzję miał sentyment do kaszubskiego. Etnofililogia kaszubska to jest jedyny taki kierunek w Polsce, który można studiować tylko na Uniwersytecie Gdańskim - opowiadała goszcząca w naszym studiu Kaszubka.

Co wiemy o gwarze śląskiej?

Gwara śląska, w odróżnieniu od kaszubskiej, ma różne formy w zależności od miejscowości. Ślązacy od lat starają się, by śląski był uznawany za język regionalny. Wielu aktywistów nie ustaje w walce, jednak na tę chwilę - bezskutecznie.

Robert Przewoźnik urodził się w Tarnowskich Górach. Cała jego rodzina ze strony ojca to rodowici Ślązacy.

- Trochę musiałem skonfrontować się z rzeczywistością, kiedy wyjechałem na studia do Opola i tam musiałem tak naprawdę nauczyć mówić inaczej niż po śląsku. Nie ukrywam, że sprawiało mi to trudność. Wyniosłem to z domu. Mój dziadek i ojciec to Górnoślązacy, więc tą gwarą operowało się spokojnie. W szkole podstawowej uczyliśmy się operować językiem polskim - przyznał Ślązak.

Języki ludowe coraz popularniejsze

Dawniej często zdarzało się, że ludzie wszystko co ludowe uważali za przestarzałe i obciachowe. Teraz następuje odwrócenie tej tendencji, a tradycje zaczynają być kultywowane na większą skalę. Ludzie nie krępują się już mówić po śląsku i ubierać się w stroje śląskie.

- Jestem rodowitą Ślązaczką z dziada pradziada. W domu rozmawiamy po Śląsku, a w szkole bywało różnie. Chodziłam do szkoły baletowej, więc tam parę osób było tylko Ślązakami. Najwięcej gwary Śląskiej poznałam na wsi. Swoją córkę wychowuję, żeby potrafiła polski, a następnie będę mówić do niej gwarą. Kiedy przeprowadziliśmy się na wieś otworzyłam oczy, kiedy usłyszałam jak dzieci godają po Śląsku - mówiła Katarzyna Pol z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Moda na gwarę?

Karolina, Paulina i Klaudia biją rekordy popularności w Internecie. Na swoich profilach używają gwary i języków regionalnych. Gwara staje się nie tyle modna, co doceniana. W najnowszym odcinku cyklu "Modna gwara" poznacie historie naszych bohaterek i dowiecie się, dlaczego są regionalnymi patriotkami.

Modna gwara
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"

"Otworzyli" centrum zdrowia psychicznego. Placówka nie przyjmuje pacjentów

"Otworzyli" centrum zdrowia psychicznego. Placówka nie przyjmuje pacjentów