Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną lub soniczną? Jakie są dostępne modele i czy warto je kupić? Omawiamy te kwestie w poniższym tekście.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jak dbać o zęby?
Szczoteczka elektryczna a soniczna
Choć pod ręką mamy nowoczesne, skuteczne rozwiązania, tradycyjne szczoteczki do mycia zębów nie wyszły z użycia. Nadal bardzo chętnie po nie sięgamy, wierni tradycji i (przede wszystkim) przyzwyczajeniom. Nie zawsze mamy też wiedzę na temat tego, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną i czy jest ona odpowiednia dla wszystkich.
Zacznijmy od tego, że na polskim rynku alternatywę dla tradycyjnych modeli stanowią szczoteczki elektryczne. Soniczne urządzenia nie są jeszcze tak dostępne, chociaż coraz częściej możemy zauważyć je na sklepowych półkach. Warto dowiedzieć się, co charakteryzuje te dwa typy szczotek.
Szczoteczki elektryczne zasila energia elektryczna, która wprawia w ruch ich główkę. Najpopularniejsze są modele rotacyjne, w których okrągła główka z włosiem czyszczącym wykonuje ruchy obrotowe. Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną? Należy przesuwać ją po powierzchni zębów, aby włosie wprawione w ruch mechanicznie je oczyściło. Oprócz rotacji urządzenie wykonuje również ruchy pulsacyjne, dzięki czemu włosie skuteczniej oczyszcza płytkę.
Szczoteczki soniczne również zasilane są przez energię elektryczną, jednak mają inny mechanizm działania. W modelach tego typu wykorzystywane są fale dźwiękowe. Wprawiają one włókna urządzenia w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości. W ruch wprowadzana jest także ślina zmieszana z pastą do zębów, w wyniku czego tworzą się mikrobąbelki czyszczące przestrzenie, do których włosie nie jest w stanie dotrzeć.
Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?
Mycia zębów uczymy się od najmłodszych lat, jednak korzystamy ze szczoteczki manualnej. Zazwyczaj po elektryczną szczoteczkę sięgamy dopiero wtedy, gdy jesteśmy starsi. W tym przypadku istotne jest to, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Ważna jest nie tylko technika, lecz także wiedza, jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby było to zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla jamy ustnej.
Oto kilka najważniejszych informacji, o których należy pamiętać:
- Na szczoteczkę elektryczną nakładamy pastę tak samo, jak na manualną. Włączając szczoteczkę lepiej trzymać ją w ustach, ponieważ ruch główki może sprawić, że woda i pasta rozprysną się, brudząc nie tylko nas, lecz także wszystko wokół.
- W przeciwieństwie do szczotki manualnej ten model nie wymaga wykonywania wielu ruchów. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Wystarczy ją przyłożyć do zębów i powoli przesuwamy po ich powierzchni.
- Szczoteczki elektrycznej nie można dociskać zbyt mocno do zębów, bo szybko poruszające się włosie czasami uszkadza dziąsła, a to często prowadzi do stanów zapalnych. Poza tym, zbyt mocno dociskając szczotkę, można nawet uszkodzić szkliwo.
- Jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną? Mimo że porusza się ona szybciej niż szczoteczka manualna w ludzkiej dłoni, sam proces mycia nie powinien trwać krócej. Optymalny czas to 2–3 minuty. Pamiętajmy, że taka szczotka myje dokładniej, ale powinno się sięgać po nią po każdym posiłku. Mycie zębów dwa razy dziennie to minimum.
- Osoby ze stałym aparatem ortodontycznym na zębach często zastanawiają się, jak myć zęby szczoteczką elektryczną. W tym wypadku najlepiej jest zakupić specjalną główkę, która została stworzona dla osób noszących stały aparat.
Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
Mycie zębów szczoteczką soniczną przebiega podobnie jak w przypadku szczoteczki elektrycznej. Warto wspomnieć, że jest to obecnie najnowocześniejsze technologicznie urządzenie do czyszczenia jamy ustnej:
- Na szczoteczkę nakładamy pastę. Zanim ją włączymy, przykładamy główkę do powierzchni zębów, aby po włączeniu pasta z wodą nie rozprysnęła się wokół.
- Głowica wprawiona w drganie wykonuje ruchy pulsacyjne, zatem nie ma konieczności ruszania nią tak, jak szczoteczką manualną. Wystarczy przesuwać ją po powierzchni zębów.
- Jak długo myć zęby soniczną szczoteczką elektryczną? Czyszczenie powinno trwać tradycyjnie od dwóch do trzech minut. Najbardziej zaawansowany sprzęt ma czujnik i timer, który poinformuje nas, że należy przejść do kolejnej części jamy ustnej albo nadszedł koniec mycia zębów.
- Należy również pamiętać, by szczotki nie dociskać zbyt mocno do zębów. Działa ona delikatniej na zęby i dziąsła niż typowa szczoteczka elektryczna (mimo większej skuteczności mycia), jednak zbyt silne dociskanie głowicy może spowodować urazy skutkujące bólem lub stanem zapalnym w jamie ustnej.
Zobacz także:
- Jak myć zęby? Higienistka pokazuje, jak robić to prawidłowo
- Śnieżnobiałe zęby na dłużej. Tego o higienie jamy ustnej mogłeś nie wiedzieć
- Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Poznaj nietypowy sposób
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sergey Mironov/Getty Images