Na prawidłową higienę jamy ustnej składa się nie tylko szczotkowanie zębów, ale i ich nitkowanie oraz korzystanie z płynów do płukania ust. Jak używać nici dentystycznej, by było to zdrowe i bezpieczne dla uzębienia? Jakie nici będą najlepsze?
Ważne jest nie tylko to, w jaki sposób używać nici dentystycznej, ale i jak często. Odpowiednia częstotliwość pozwoli na zachowanie zdrowych, pięknych zębów oraz uniknięcie paradontozy. Nie szukaj wymówek, tylko zadbaj o swój uśmiech już teraz!
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jak dbać o zęby?
Jak dbać o zęby?
Jak używać nici dentystycznej?
Aby poprawnie używać nici dentystycznych, należy korzystać z jej odpowiednio długiego kawałka – optymalny będzie fragment o długości około 50 centymetrów. Należy nawinąć go na wskazujący lub środkowy palec jednej dłoni oraz na środkowy albo wskazujący palec drugiej dłoni. Pomiędzy dłońmi musi pozostać około 5 centymetrów nici, która zostanie wykorzystana do „wymiatania” pozostałości. Nić należy przeciągać między zębami zygzakowatym ruchem, a nitkę ułożoną w kształcie litery C przesuwać dookoła zęba od linii dziąseł w dół. Każdy ząb powinien być czyszczony nowym fragmentem nici dentystycznej, a zużyty owijany wokół palca. Bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie nie tylko przestrzeni między przednimi zębami, ale i zadbanie o tylną część uzębienia.
Używając nici dentystycznej, należy pamiętać o tzw. technice pętli, która polega na złożeniu kawałka nitki na pół i zawiązaniu podwójnego supełka. Tym sposobem powstanie pętla. Wewnątrz niej powinny znaleźć się 4 palce, a resztą nici (przytrzymywanej kciukiem oraz palcami drugiej dłoni) należy dokładnie nitkować zęby. Metoda ta pozwala na zminimalizowanie ryzyka zranienia dziąseł.
Kiedy używać nici dentystycznej?
Specjaliści stomatolodzy uważają, że nitkowanie zębów powinno być wykonywane minimum raz dziennie. Zabieg ten można wykonać zarówno przed, jak i po szczotkowaniu. Jednak używając nici dentystycznej po umyciu zębów, warto po zakończeniu czyszczenia przestrzeni międzyzębowych dokładnie wypłukać usta wodą lub płynem antybakteryjnym. Nici dentystycznej powinno się używać minimum raz, a najlepiej 2 razy dziennie, ale zwolnione są z tego obowiązku dzieci do 10. roku życia, gdyż w bardzo młodym wieku niewskazane jest stosowanie tej metody czyszczenia zębów.
Pozytywne efekty używania nici dentystycznych
Poprawne używanie nici dentystycznej pozwala na usunięcie resztek pokarmowych oraz bakterii z przestrzeni międzyzębowych, do których nie dociera szczoteczka. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju paradontozy. Poprzez regularne stosowanie nitki dentystycznej możemy uniknąć demineralizacji szkliwa, będącej główną przyczyną próchnicy u dzieci i dorosłych. Używanie nici dentystycznych przynosi pozytywne efekty – dzięki oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób dziąseł i nie dochodzi do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego. Osoby stosujące nić dentystyczną do codziennej pielęgnacji swojego uzębienia cieszą się także świeższym oddechem.
Typy nici dentystycznych
Nici do czyszczenia zębów pojawiły się na rynku w I połowie XIX wieku. Aktualnie w ofercie firm stomatologicznych znaleźć można wiele ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą nici nylonowe (wielowłókienkowe) oraz PTFE (z pojedynczego włókna). Oba rodzaje występują zarówno w wersji niewoskowanej, jak i woskowanej. Typ PTFE są zalecane tym, którzy mają bardzo ściśle osadzone zęby. Występują także nici przeznaczone dla osób z szeroko rozstawionymi zębami, pęczniejące pod wpływem śliny i tym samym dokładnie czyszczące przestrzenie.
Oprócz klasycznych, miętowych lub neutralnych nici kupić można również te o specjalnym przeznaczeniu. Ogromną popularnością cieszą się nici z fluorem, które dodatkowo zapobiegają rozwojowi próchnicy oraz innych chorób uzębienia. Zaopatrzyć można się również w nici odświeżające oddech, antybakteryjne oraz wybielające przestrzenie pomiędzy zębami. Stomatolodzy nie wskazują, który typ jest najlepszy – każdy powinien znaleźć swój ulubiony rodzaj nici, który pozwoli na szybkie, dokładne i łatwe czyszczenie.
Jak używać nici dentystycznej z aparatem?
Używanie nici dentystycznej jest bardzo ważne dla osób noszących stały aparat ortodontyczny, ponieważ jego użytkowanie powoduje wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na próchnicę. Technika nitkowania w tym przypadku polega na przełożeniu końcówki nici pod łukiem aparatu, a następnie wykonywaniu piłujących ruchów, by oczyścić przestrzeń międzyzębową. Następnie należy wyjąć ją i ponownie przeciągnąć pod łukiem, by wyczyść kolejne zęby. Najlepiej sprawdzi się woskowana lub specjalna nitka do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym, osadzona na plastikowym uchwycie.
Zobacz także:
- Nić dentystyczna. Jak używać, by zaoszczędzić na dentyście?
- Dlaczego po zimnych napojach bolą zęby? Lekarz radzi, jak zapobiegać nadwrażliwości
- Co może oznaczać krwawienie z dziąseł?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: HUIZENG HU/Getty Images