kwas

  kwas

  Kwas fitowy (fitynowy) to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w większości roślin strączkowych, a także w ziarnach, nasionach i otrębach oraz niektórych owocach.

  Kwas migdałowy to kwas z grupy AHA (alfa-hydroksykwasy), którego działanie jest bardzo dobroczynne dla skóry, ze względu na skuteczne działanie i delikatność. Kwas migdałowy jest składnikiem wielu peelingów, gdyż działa w warstwie rogowej skóry, przynosząc bardzo dobre efekty złuszczające.

  Katarzyna Dacyszyn ma za sobą traumatyczne przeżycie. Fotomodelka i projektantka mody padła ofiarą stalkera. W dniu, kiedy spotkała się z prześladowcą w sądzie, ten oblał ją kwasem siarkowym. Przez wiele miesięcy po ataku kobieta dochodziła do zdrowia fizycznego i psychicznego. W 2019 r. ukazała się książka "Kobieta z blizną", w której opowiada swoją dramatyczną historię. W naszym studiu gościła nie tylko modelka, ale także Martyna Wojciechowska, która opowiedziała o historiach kobiet poparzonym kwasem w Pakistanie czy Bangladeszu.

  W 2016 roku Katarzyna Dacyszyn została oblana przez swojego prześladowcę kwasem. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak obecnie wygląda jej życie i jak walczy o swój wygląd. Obok Katarzyny na naszych kanapach usiadł lekarz medycyny estetycznej Marek Wasiluk, który podjął się jej leczenia. Jakim zabiegom poddaje swoją pacjentkę?

  W Pakistanie kobiety za "karę" są oblewane przez najbliższych kwasem. Oszpecone szukają ratunku u Mussarat Misbah - założycielki Fundacji Depilex Smile Again Foundation. Z kobietami spotkała się Martyna Wojciechowska. Dlaczego w Pakistanie kobiecy są tak okrutnie traktowane? Z jakich powodów są oblewane kwasem? Czy mężczyźni, którzy to zrobią ponoszą karę? O swoim pobycie w Pakistanie podróżniczka powiedziała w Dzień Dobry TVN.

  W Dzień Dobry TVN poznaliśmy dziś historię Katarzyny Dacyszyn - projektantki oblanej kwasem przez stalkera: "Pamiętam przepotworny ból, kwas zaczął dostawać się do oczu. Przestałam widzieć, strasznie krzyczałam, z bólu i przerażenia (...) Potwornie bolało." O tym, czym jest stalking, kogo dotyczy, kim najczęściej są prześladowcy i jak się przed nimi bronić, rozmawialiśmy z Jagną Piwowarską, prawniczką pomagającą ofiarom stalkingu.

  Katie Piper to brytyjska modelka i prezenterka telewizyjna. Świat usłyszał o niej, kiedy w 2008 r. - na zlecenie swojego była partnera - została oblana kwasem. Na skutek tego napadu straciła twarz. Katie spotkała się z Anną Senkarą. Dziennikarce Dzień Dobry TVN powiedziała, jak zmieniało się jej życie na przestrzeni lat. Miała problem, aby zaufać swojemu mężowi? Co powie swojej córce, jeśli ta zapyta, co jej się przytrafiło? czuje strach przebywając w miejscach publicznych? Jaki jest cel fundacji, którą założyła Katie?