Kwas glikolowy wśród kwasów AHA wyróżnia się zawartością najmniejszych cząsteczek. Oznacza to, że ma możliwość wnikania do bardzo głębokich warstw skóry, a co za tym idzie – wykazuje się dużą skutecznością. Działanie kwasu glikolowego zależne jest od jego stężenia – im wyższe stężenie, tym efekty bardziej widoczne. Z kwasu korzystać można zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i za sprawą kosmetyków zawierających tę substancję.
Działanie kwasu glikolowego
Kwas glikolowy ma działanie przeciwstarzeniowe, odmładzające, redukujące drobne i głębsze zmarszczki. Wynika to z tego, że kwas glikolowy stymuluje fibroblasty, których zadaniem jest produkcja kolagenu i elastyny. Kwas glikolowy spłyca blizny i usuwa przebarwienia – piegi, przebarwienia pozapalne, posłoneczne, plamy soczewicowate. Substancja wspomaga także złuszczanie naskórka, przez co skóra ma możliwość szybszej regeneracji. Kwas glikolowy poprawia ponadto nawilżenie skóry, reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory. Poleca się stosować zabiegi z użyciem kwasu glikolowego zwłaszcza osobom z cerą tłustą, skłonną do niedoskonałości, trądzikową. Zabiegi z kwasem glikolowym zmiękczają i wygładzają zrogowaciałą skórę, a nawet niwelują szarą cerę u palaczy. Warto dodać, że kwas glikolowy może być stosowany także na całe ciało (w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka z kolan, stóp, łokci czy zniwelowania rozstępów i cellulitu) oraz na włosy.
Stężenia kwasu glikolowego
Działanie kwasu glikolowego uzależnione jest od jego stężenia. Przykładowo, w stężeniach wynoszących do 15% substancja ma działanie nawilżające, złuszczające, regenerujące skórę właściwą. W stężeniach od 20 do 35% kwas glikolowy oczyszcza skórę trądzikową, nawilża i peelinguje. Natomiast w stężeniach najwyższych, czyli od 50 do 70% kwas złuszcza naskórek i intensywnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej.
Jak wygląda zabieg kwasem glikolowym?
Zabieg, czyli peeling chemiczny kwasem glikolowym, wykonuje się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Pacjenci korzystają zazwyczaj z serii od czterech do sześciu zabiegów. Tego typu wizyty zaleca się osobom cierpiącym na nawracający trądzik, zmiany w kolorycie skóry, szarość cery, a także osobom z cerą dojrzałą, które chcą spłycić zmarszczki i odmłodzić skórę. Zabieg usuwa martwe komórki naskórka, oczyszcza skórę, mobilizuje komórki do odnawiania. Dzięki peelingowi poprawie ulega krążenie krwi, zwiększona zostaje produkcja kolagenu oraz elastyny, a skóra staje się napięta. Po zabiegu należy nawilżać i odżywiać skórę, natomiast przed wyjściem na zewnątrz nakładać filtry przeciwsłoneczne. Ważne jest również wdrożenie zaleceń przed samym zabiegiem. Na około dwa tygodnie przed peelingiem zabronione jest korzystanie z kąpieli słonecznych oraz z solarium. Na tydzień przed zabiegiem nie powinno się stosować zabiegów złuszczających wykorzystujących inne kwasy, używać kosmetyków z retinoidami oraz korzystać z depilacji – elektrolizy i woskowania. Panowie nie powinni się golić na dzień przed peelingiem.
Zabieg kwasem glikolowym krok po kroku
Na początku wizyty kosmetolog dokładnie oczyszcza twarz, wykonuje demakijaż, a następnie nakłada kwas glikolowy o niewielkim stężeniu. Okolice oczu, usta oraz nos zostają zabezpieczone za pomocą wazeliny. Kolejnym krokiem jest aplikacja kwasu na różne części twarzy. Substancja powinna znajdować się na skórze około pięciu minut. Następnie kwas na twarzy jest neutralizowany oraz zmywany. Podczas jednego zabiegu kosmetolog może zastosować u pacjenta kilka stężeń kwasu glikolowego, w zależności od tego, jak skóra reaguje na preparat. Po wykonaniu peelingu kosmetolog nakłada serum oraz maskę, aby dać ulgę podrażnionej skórze. Przez kilka minut po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i skłonna do pieczenia, jednak te niedogodności szybko mijają. Ważne jest, aby po zabiegu nie złuszczać ani nie odtłuszczać cery dodatkowymi kosmetykami. Warto także zrezygnować z makijażu przez kolejną dobę oraz z kąpieli słonecznych przez około dwa tygodnie.
Kosmetyki z kwasem glikolowym
Kosmetyki zawierające kwas glikolowy to bardzo dobra alternatywa dla zabiegów w salonach kosmetycznych. Tego typu produkty spłycają zmarszczki, ujędrniają i poprawiają koloryt skóry oraz nawilżają cerę. Oczywiście stężenie kwasu w kosmetykach jest znacznie mniejsze niż w preparatach stosowanych w profesjonalnych salonach, dlatego działają one wolno i stopniowo. Na rynku dostać można m.in. krem, serum, tonik oraz peeling z kwasem glikolowym.
Zobacz także:
- Kwasy na twarz. Złuszczają skórę i stymulują ją do odnowy. Czy można stosować je w domu?
- Cera dojrzała wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak o nią zadbać?
- Te substancje pomogą zniwelować zmarszczki. "Działają silnie przeciwstarzeniowo"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dvulikaia/Getty Images