Masz przebarwienia? Sięgnij po kwas kojowy

kobieta podczas zabiegu kosmetycznego
Co warto wiedzieć o kwasie kojowym?
Źródło: Tumisu/pixabay.com
Przebarwienia na skórze to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji nieestetycznych plamek na skórze można się łatwo pozbyć. Jedną z substancji, która doskonale radzi sobie z przebarwieniami jest kwas kojowy. Co warto o nim wiedzieć i gdzie go szukać?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20221104_Kwasy_REP
Domowe maseczki z naturalnymi kwasami
Domowe maseczki z kwasami - jak działają? Jak je przygotować?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwas kojowy to naturalna substancja "produkowana" przez niektóre bakterie i grzyby. Występuje też w niektórych produktach spożywczych, zwłaszcza tych wykorzystywanych w kuchni azjatyckiej (np. sos sojowy, czy pasta miso).

Kwas kojowy - co warto o nim wiedzieć?

Kwas kojowy to naturalny związek chemiczny. Najczęściej pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Ma postać białego-beżowego proszku do rozpuszczania w wodzie. Kwas kojowy wchodzi w skład wieku kosmetyków, m.in. tych które mają zredukować przebarwienia.

Związek podobnie, jak inne substancje o zbliżonym do niego działaniu, blokuje wydzielanie melaniny. Osłabia on działanie tyrozynazy - enzymu niezbędnego do syntezy barwnika. Dzięki tej "blokadzie" pigmentu jest mniej, a skóra staje się jaśniejsza. Co ciekawe, w połączeniu z kwasem mlekowym działanie kwasy kojowego jest jeszcze silniejsze. Dzieje się tak ponieważ pierwsza z substancji przenika do znacznie głębszych warstw skóry.

Warto dodać, że w kosmetykach zwierających kwas kojowy jego stężenie waha się zazwyczaj od 1 do 4 proc. Tymczasem, jak podają badacze - w przypadku kosmetyków, z które samodzielnie nakładamy na twarz (tj. kremy, serum, których nie zmywamy) - nie powinno ono przekraczać 1 proc. Te z większą zawartością kwasu mogą być stosowane tylko też specjalistów z zakresu medycyny estetycznej.

Zastosowanie kwasu kojowego

Kwas kojowy świetnie nawilża skórę, tym samym doskonale sprawdzi się u osób, które mają przesuszoną i bardzo suchą skórę. Co więcej, stymuluje produkcję kolagenu, tym samym spowalnia proces starzenia się organizmu.

Często wchodzi w skład produktów, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dodawany jest niekiedy dodawany do produktów do pielęgnacji zębów oraz niektórych leków.

Kwas kojowy w medycynie

Medycyna wykorzystuje antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości kwasu kojowego. Zdaniem lekarzy związek może skutecznie rozprawić się z infekcjami o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym.

Na tym jednak nie koniec. Od pewnego czasu trwają badania, które mają wykazać, czy kwas kojowy może być skuteczny w leczeniu niektórych zmian nowotworowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości