Peptydy biomimetyczne w kosmetyce. Sposób na dłuższą młodość?

Kobieta nakładająca serum do twarzy
Peptydy biomimetyczne w kosmetyce. Sposób na dłuższą młodość?
Źródło: GettyImages

Nowe technologie i kolejne odkrycia mają pomóc zachować młody i piękny wygląd jak najdłużej. Peptyd biomimetyczny to syntetyczny związek, który stymuluje procesy regeneracyjne zachodzące w skórze i sprawia, że staje się ona gładsza i elastyczniejsza. To krok do uzyskania młodszego wyglądu.

Specjaliści zajmujący się zarówno medycyną estetyczną, jak i szeroko pojętą kosmetologią od lat pracują nad stworzeniem metody na powstrzymanie skutków upływu czasu. Chęć opóźnienia efektów starzenia się organizmu owocuje kolejnymi odkryciami cudownych substancji, które pomagają likwidować zmarszczki i przebarwienia, ujędrniać skórę, leczyć trądzik i łysienie. Peptydy biomimetyczne to odkrycie XXI wieku, są związkami o wielu możliwościach, których działanie polega nie tylko na upiększaniu, ale także leczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy kolagen jest sposobem na młodość?
Kolagen sposobem na młodość?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Peptyd biomimetyczny jako aktywator młodości

Lekarze medycyny estetycznej nazywają peptydy biomimetyczne aktywatorami młodości, czynnikami naśladującymi procesy naturalnie zachodzące w ludzkim ciele. Peptyd biomimetyczny to syntetyczny związek, który działa identycznie jak substancje regulujące procesy metaboliczne w ludzkim organizmie. Oddziałuje na komórki znajdujące się w skórze, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a więc tych wszystkich związków, które odpowiadają za stan skóry i jej młody wygląd. Wraz z upływem czasu organizm traci zdolność do produkowania wystarczającej ilości kolagenu czy elastyny, co przekłada się na widoczne efekty w postaci zmarszczek, utraty jędrności i sprężystości skóry. Peptydy biomimetyczne mają za zadanie aktywować spowolnione procesy, wspomagać organizm w regeneracji i odbudowie, stymulować komórki do produkcji brakujących związków. Konsekwencją takiego działania jest spłycenie zmarszczek, poprawa kondycji i wyglądu skóry.

Peptydy biomimetyczne w kosmetyce i medycynie estetycznej

Właściwości peptydów biomimetycznych wykorzystuje współczesna medycyna estetyczna oraz kosmetologia. Zastosowanie tych związków jest szerokie i nie polega jedynie na likwidowaniu widocznych oznak starzenia się. To również metoda na wyleczenie wielu dolegliwości, które oczywiście mogą być traktowane jak defekt kosmetyczny, ale tak naprawdę się problemem medycznym. Mowa o schorzeniach skóry, takich jak trądzik czy łysienie. Peptydy biomimetyczne wykazują działanie:

  • przeciwstarzeniowe - niwelują, wygładzają zmarszczki, ujędrniają, nadają skórze sprężystość i elastyczność, nawilżają; działanie to jest możliwe dzięki stymulacji komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego,
  • antycellulitowe - dbają o odpowiednie napięcie skóry, wygładzają ją,
  • powstrzymujące wypadanie włosów - poprawiają krążenie krwi w skórze głowy, stymulują i wzmacniają cebulki włosowe, aktywują wzrost włosów,
  • ujednolicające kolorystykę skóry - wspomagają likwidację przebarwień, rozjaśniają skórę, zmniejszają syntezę melaniny.

Peptydy biomimetyczne dodawane są do dermokosmetyków oraz do specjalnych preparatów (nazywanych koktajlami) stosowanych w mezoterapii biomimetycznej. Zabieg ten można wykonywać już po 25. roku życia, pełni on więc funkcję profilaktyczną. Alternatywną propozycją dla skór bardziej dojrzałych jest lifting biomimetyczny, czyli zabieg rewitalizacji skóry. Często przeprowadzaną terapią odmładzającą jest również peeling biomimetyczny.

Mezoterapia biomimetyczna i peeling biomimetyczny

Mezoterapia biomimetyczna to zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry specjalnym, dobroczynnym koktajlem. W jego składzie znajdują się peptydy biomimetyczne, kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, pierwiastki śladowe. Wszystkie te substancje są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i jej pięknego wyglądu. Mezoterapia może być przeprowadzona na każdym rodzaju skóry i na wszystkich jej fragmentach. Zabieg gwarantuje nawilżenie, odżywienie, a także stymulowanie procesów naprawczych. Dzięki terapii skóra zyskuje młodszy i zdrowszy wygląd, nabiera pięknego kolorytu, a zmarszczki zostają zniwelowane. Zabiegiem o podobnym działaniu (wygładzanie zmarszczek, wyrównywanie kolorytu) jest peeling biomimetyczny, nazywany konkurencją dla toksyny botulinowej. Zaletą zabiegu jest jego bezpieczeństwo, nietoksyczność. Co więcej, peeling można powtarzać nawet raz w miesiącu lub przeprowadzać w seriach po 6–7 zabiegów dwa razy w roku.

Dla cer dojrzałych zalecany jest zabieg liftingu biomimetycznego składający się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na wstrzyknięciu wypełniacza na bazie peptydów oraz kwasu hialuronowego, drugi – na wykonaniu mezoterapii biomimetycznej. Terapia jest konkurencją dla zabiegów chirurgicznych i pozwala na osiągnięcie niemal natychmiastowych efektów w postaci poprawy napięcia skóry, wygładzenia zmarszczek, podniesienia konturu twarzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości