Ten sposób dbania o skórę stosowała Kleopatra. Czy kąpiel w mleku jest zdrowa? Jak działa?

Kąpiel w mleku
Kąpiel w mleku - czy jest zdrowa? Na co pomaga?
Źródło: Westend61/GettyImages
Kąpiel w mleku pozwala cieszyć się piękną i jędrną skórą. Mleko doskonale odżywia, nawilża, regeneruje naskórek i łagodzi podrażnienia. Najlepsze jest mleko ośle, które jednak jest trudno dostępne, dlatego zaleca się zastąpić je mlekiem kozim lub krowim. Warto też wybrać produkt prosto od hodowcy.

Legendy głoszą, że egipska królowa Kleopatra codziennie zażywała kąpieli w mleku, dlatego też zachwycała urodą, a zwłaszcza gładką i piękną cerą. Prawdą jest, że mleko zawiera wiele wartości odżywczych, które mają zbawienny wpływ na skórę – kwas mlekowy złuszcza martwy naskórek, wapń wspomaga syntezę kolagenu, przeciwutleniacze regenerują naskórek. Regularne stosowanie kąpieli mlecznych pomoże w utrzymaniu skóry w doskonałej kondycji, sprawi, że będzie piękna i pełna blasku. Kąpiel w mleku można przygotować, bazując na kilku recepturach. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pielęgnacja cery po wakacjach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy kąpiel w mleku jest zdrowa?

Kąpiel w mleku jest gwarancją gładkiej i miękkiej skóry. Wszystko to dzięki zawartości tłuszczów i białek. Poleca się ją szczególnie osobom, które mają suchą, szorstką i podrażnioną skórę. Warto wspomnieć, że mleko łagodzi podrażnienia, dlatego sprawdzi się w przypadku takich dolegliwości jak uporczywy świąd. Osoby cierpiące na schorzenia skóry powinny wcześniej zasięgnąć porady dermatologa, dopiero potem korzystać z kąpieli mlecznych. Dlaczego warto stosować kąpiel w mleku? Jego wartości odżywcze sprawiają, że taki zabieg pielęgnacyjny wpłynie bardzo korzystnie na skórę:

  • kwas mlekowy złuszcza martwy naskórek, wspomaga regenerację skóry poprzez odbudowę płaszcza lipidowego, hamuje procesy powstawania przebarwień,
    • nienasycone kwasy tłuszczowe natłuszczają i wygładzają,
      • przeciwutleniacze i flawonoidy regenerują i odżywiają, łagodzą podrażnienia,
        • proteiny dbają o zwiększenie ilości kwasu hialuronowego,
          • wapń bierze udział w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla zachowania jędrności i sprężystości skóry,
            • mleko neutralizuje działanie wolnych rodników, zapobiegając starzeniu się skóry.

              Kąpiel mleczna działa również odprężająco, wycisza i relaksuje, dlatego warto skorzystać z niej przed snem, przynajmniej raz w tygodniu.

              Jakie mleko do kąpieli wybrać?

              Najwięcej wartości odżywczych ma mleko ośle, jednak ponieważ bardzo trudno je dostać, można zastąpić je mlekiem krowim lub kozim, koniecznie pełnotłustym. Najlepsze będzie świeże mleko kupione prosto od hodowcy, jeśli jednak nie jest możliwe nabycie takiego produktu, trzeba wybierać mleko świeże w butelce, które ma krótki termin przydatności do spożycia. Można zdecydować się na kąpiel w kozim mleku, także tym w proszku, które jest aromatyzowane (naturalne aromaty). Sproszkowane mleko zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze, dostarcza skórze witamin z grupy B, protein, wapnia, składników mineralnych. Taką kąpiel można przygotowywać tak często, jak to konieczne, ponieważ nawilża, natłuszcza, wygładza. Kąpiel w mleku kozim jest wskazana zwłaszcza latem, gdy skóra narażona jest na działanie intensywnego promieniowania UV. Kąpiele mleczne są stałym elementem oferty kurortów SPA, można je jednak przygotować samodzielnie w domu. Na rynku dostępne są również kosmetyki – kremy i maseczki na bazie koziego mleka, które pielęgnują suchą, zniszczoną skórę. Warto także spróbować kąpieli w mleku i miodzie, ponieważ miód działa antybakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

              Jak przygotować kąpiel mleczną?

              W trosce o kondycję skóry, a także dobre samopoczucie i piękny wygląd warto wprowadzić do zabiegów pielęgnacyjnych kąpiel w mleku. Do wanny można wlać samo mleko, ale także dolać miodu, dorzucić ziół. Najprostszym pomysłem na nawilżającą i relaksującą kąpiel w domowym zaciszu jest kąpiel w mleku. Najlepszym wyborem jest najtłustsze mleko kozie lub krowie. Wystarczy wlać do napełnionej wodą wanny dwa litry mleka lub przygotować mleko w proszku (według instrukcji). Kolejnym pomysłem jest kąpiel w mleku i miodzie. W tym celu trzeba podgrzać litr mleka, dodać do niego szklankę miodu i wymieszać. Następnie przygotowaną miksturę wlać do wody i zażyć kąpieli. Takie zabiegi pielęgnacyjne są szczególnie polecane osobom z suchą i podrażnioną skórą, a także po opalaniu. Po intensywnym wysiłku warto spróbować kąpieli w mleku z dodatkiem soli morskiej.

              Do ciepłej wody należy wlać dwa litry ciepłego mleka i wsypać szklankę soli. Kąpiel zadziała odprężająco, zmniejszy ból mięśni. Do kąpieli z mlekiem można również dodawać suszone kwiaty, lawendę, rozmaryn, dziki bez, suszone skórki pomarańczy. Zioła należy wcześniej zalać wrzątkiem i zaparzyć, a następnie dodać do wody i mleka. Kąpiel mleczną można wzbogacać różnymi składnikami, które sprawią, że stanie się ona jeszcze przyjemniejsza i bardziej odprężająca. Jednym z pomysłów jest dodanie nie tylko mleka i miodu, ale również płatków róż (z dwóch czerwonych kwiatów) oraz kilku kropel olejku różanego. Najpierw należy podgrzać mleko, rozpuścić w nim miód, a na koniec dodać olejek różany. Taką miksturę można już wlewać do wanny. Na sam koniec należy wrzucić płatki z róży.

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości