Czy warto stosować eteryczny olejek grejpfrutowy? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Olejek grejpfrutowy
Czy warto stosować eteryczny olejek grejpfrutowy? Poznaj jego właściwości i zastosowanie
Źródło: Milena Khosroshvili/Getty Images

Olejek grejpfrutowy wytłacza się ze skórki grejpfruta zwyczajnego (Citrus grandis), który jest drzewem rosnącym na Antylach, w Ameryce Północnej, Indiach oraz Japonii. Ma charakterystyczny orzeźwiający zapach oraz zbawienny wpływ na skórę i metabolizm.

Olejek z grejpfruta dzięki zawartości składników aktywnych ma świetnie oddziałuje na skórę – pomaga łagodzić stany zapalne, podrażnienia, a także eliminuje przebarwienia i chroni przed cellulitem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że olejek grejpfrutowy może mieć szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie, gdyż ma wiele innych, równie cennych właściwości.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Porady dietetyków

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Olejek grejpfrutowy – właściwości

Olejek grejpfrutowy ma dobroczynny wpływ. Działa pobudzająco na układ limfatyczny, tonizuje skórę i pomaga pozbyć się toksyn. Ma bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a także przeciwpierwotniakowe, przeciwroztoczowe oraz przeciwgrzybiczne. Oprócz tego ma działanie bakteriostatyczne. Olejek grejpfrutowy jest również substancją moczopędną, która pozwala pozbyć się toksyn z całego organizmu. Ma działanie antyoksydacyjne – ułatwia eliminowanie z organizmu wolnych rodników, wpływających na starzenie się komórek oraz rozwój nowotworów.

Olejek grejpfrutowy sprawdzi się też na odchudzanie, ponieważ przyczynia się do aktywacji metabolizmu komórek tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – wpływa na modelowanie sylwetki. Przyspiesza także krążenie krwi. Dowiedziono, że olejek z grejpfruta ma właściwości antydepresyjne – polepsza nastrój, pomaga rozluźnić się i zrelaksować. Ponadto, dodaje energii i wykazuje właściwości przeciwbólowe, jest skuteczny zwłaszcza w przypadku migrenowych bólów głowy.

Olejek grejpfrutowy – zastosowanie

Olejek grejpfrutowy jest bardzo często stosowany w kosmetyce. Produkty z jego dodatkiem są dobre do pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej. Olejek pozwala na zmniejszenie wydzielania łoju, oczyszczenie porów oraz odświeżenie i wygładzenie cery. Jest świetnym składnikiem kosmetyków, który zapobiega zaburzeniom rogowacenia mieszków włosowych. Wykorzystuje się go także do redukcji plam i przebarwień na skórze.

Olejek z grejpfruta stosowany jest na cellulit oraz rozstępy. Można używać go do pielęgnacji włosów tłustych, ponieważ wspomaga regulację pracy gruczołów skóry głowy. To środek bardzo często wykorzystywany przy odchudzaniu – nie tylko poprawia metabolizm i pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu, lecz także zahamować apetyt (dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi). Zalecany jest również osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju, stany lękowe, bezsenność oraz bóle migrenowe.

Olejek grejpfrutowy ma dobry wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i na powietrze w pomieszczeniach – świetnie je oczyszcza i odświeża.

Olejek grejpfrutowy do picia czy do masażu – jak go używać?

Olejek z grejpfruta, tak jak każdy olejek eteryczny, nadaje się jedynie do użytku zewnętrznego. Do masażu należy używać go w formie rozcieńczonej – 2 krople olejku na 1 łyżkę oleju bazowego. Jest także bardzo dobrym dodatkiem do kąpieli (około 4–5 kropli na wannę wody) oraz do wszelkiego rodzaju saun. Olejek z grejpfruta można wykorzystać do aromaterapii za pomocą kominka, inhalacji oraz do aromatyzacji pomieszczeń – wystarczy dodać go do nawilżacza powietrza, który umożliwia stosowanie olejków eterycznych.

Olejek grejpfrutowy można stosować także jako dodatek do kosmetyków – balsamów do ciała, maseczek i kremów do twarzy. Należy połączyć 1 kroplę produktu z porcją kosmetyku bezpośrednio przed zastosowaniem.

Z jakimi olejkami łączyć olejek z grejpfruta?

Jak wspomniano wcześniej, olejek eteryczny z grejpfruta należy nakładać na skórę w formie rozcieńczonej. Jako baza świetnie sprawdzą się: olej z awokado, jojoba, z nasion winogron, a także olej ze słodkich migdałów.

Olejek grejpfrutowy tworzy świetne kompozycje zapachowe z olejkami takimi jak:

  • bazyliowy,
  • z bergamotki,
  • cedrowy,
  • cytrynowy,
  • eukaliptusowy,
  • geraniowy,
  • imbirowy,
  • jałowcowy,
  • lawendowy,
  • limonkowy,
  • neroli,
  • pomarańczowy,
  • rozmarynowy,
  • rumiankowy,
  • ylang-ylang.

Przeciwwskazania do używania olejku grejpfrutowego

Olejek z grejpfruta nie może być stosowany na skórę, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych i promieniowania UV (np. w solarium). Wykazuje on właściwości fototoksyczne, a co za tym idzie – zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie. Może to prowadzić do powstawania podrażnień i oparzeń. Nie powinien być stosowany także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Olejek grejpfrutowy nie jest produktem przeznaczonym dla dzieci oraz osób z alergią na cytrusy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości