Olejek rozmarynowy jest bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. Używa się go przede wszystkim jako aromatu do mięsa. Rozmaryn ma jednak dużo więcej, także leczniczych, właściwości. To one sprawiły, że olejek rozmarynowym stał się ulubionym ziołowym lekiem Paracelsusa. To właśnie temu niemiecko-szwajcarskiemu lekarzowi i botanikowi zawdzięczamy sporą dawkę wiedzy o leczeniu ziołami.
- Olejek rozmarynowy – właściwości
- Olejek rozmarynowy – zastosowanie
- Olejek rozmarynowy na włosy
Zobacz: Zioła zamiast chemii
Właściwości olejku rozmarynowego czynią go jednym z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych nie tylko w polskiej gastronomii, ale również w medycynie naturalnej. Pomaga olejek rozmarynowy na porost włosów, na bóle menstruacyjne, a nawet leczy trądzik. Do tego wykorzystywany jest w aromaterapii i jako składnik mieszanek zapachowych.
Olejek rozmarynowy – właściwości
Olejek rozmarynowy charakteryzuje się bardzo wyraźnym, orzeźwiającym, ziołowo-żywicznym zapachem. Ma przejrzysty kolor i wodnistą konsystencję. Uzyskuje się go – jak większość olejków – poprzez destylację pączków rozmarynu. Sam rozmaryn natomiast nazywany niekiedy „różą Maryi” jest blisko spokrewniony z miętą, choć wyglądem przypomina bardziej lawendę.
Do najważniejszych właściwości olejku rozmarynowego należą:
- silne działanie antywirusowe
- działanie bakterio- i grzybobójcze
- wzmocnienie odporności
- działanie przeciwzapalne
- działanie przeciwnowotworowe
- wpływanie na poziom cukru w organizmie.
Olejek rozmarynowy – zastosowanie
Olejek rozmarynowy jest wykorzystywany w medycynie głównie ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Walka z bakteriami to jednak nie jedyne, co potrafi olejek rozmarynowy. Działanie tego naturalnego ekstraktu obejmuje :
- wzmocnienie układu immunologicznego
- poprawę pamięci i procesu myślenia
- pobudzenie krążenia
- łagodzenie dolegliwości związanych z reumatyzmem
- stymulację centralnego układu nerwowego
- wsparcie leczenia epilepsji i paraliżu (jeśli uszkodzone nie zostały komórki nerwowe).
Olejek rozmarynowy na włosy
Olejek rozmarynowy wykazuje silne działanie w zakresie stymulacji mieszków włosowych. Jest wykorzystywany jako składnik szamponów i odżywek. Udowodnione bowiem zostało, że wpływa olejek rozmarynowy na porost włosów w sposób zdecydowany. Stanowi w tym względzie konkurencję dla innych naturalnych specyfików, takich jak olej kokosowy czy jojoba. Olejkiem rozmarynowym można masować skórę głowy, aby ją odżywić. Ten zabieg ma też działanie przeciwłupieżowe. Aby wspomóc taką kurację, można dodać olejek rozmarynowy do szamponu, z którego korzystamy na co dzień.
Olejek rozmarynowy na włosy – jak stosować?
Olejek rozmarynowy do włosów sprawdzi się prawie na każdym ich typie. Przede wszystkim jest jednak dedykowany włosom przetłuszczającym się, ze względu na swoje odświeżające działanie . Jednym z podstawowych sposobów aplikacji tego kosmetyku jest olejowanie . Polega ono na wcieraniu niewielkiej ilości olejku w skórę głowy. Warto stworzyć miksturę z dwóch olejków. Olejek rozmarynowy można połączyć np. z olejkiem sosnowym, pomarańczowym bądź lawendowym. Na tak przygotowane włosy nakładamy ręcznik i trzymamy je w turbanie około 2 godzin. Następnie myjemy włosy.
Odżywione przez olejek rozmarynowy włosy będą nie tylko szybciej rosnąć, ale również staną się zdrowsze, mniej kruche i łamliwe.
Jak stosować olejek rozmarynowy na twarz?
Olejek rozmarynowy sprawdza się doskonale w leczeniu skóry trądzikowej. Wszystko dzięki jego antyseptycznym właściwościom. Warto stosować go także w przypadku skóry podrażnionej. Skutecznie leczy także blizny i przebarwienia, dzięki swoim właściwościom rozjaśniającym. Działanie olejku rozmarynowego jest dość silne, dlatego jego użycie należy poprzedzić próbą uczulającą , którą możemy wykonać na zgięciu łokcia. Nie powinny go natomiast stosować kobiety w ciąży lub te, które karmią piersią.
Jak zrobić olejek rozmarynowy?
Zamiast zastanawiać się, gdzie kupić olejek rozmarynowy, warto spróbować wykonać go samemu. Gałązki rozmarynu wystarczy wrzucić do blendera i zmiksować. Następnie należy przesypać mielony rozmaryn do ciemnego słoika i zalać oliwą. Okres „dojrzewania” olejku rozmarynowego to około 2 tygodni. Po tym czasie przelewamy go przez sitko i wlewamy do czystych buteleczek. Warto dodać witaminę E do takiego olejku rozmarynowego . Jak zrobić z niego mieszankę do włosów? Wystarczy wymieszać go z olejkiem lawendowym, sosnowym lub miętowym.
Gdzie kupić olejek rozmarynowy?
Olejek rozmarynowy jest oczywiście dostępny w sklepach zielarskich, dobrych drogeriach, aptekach i sklepach internetowych z naturalnymi kosmetykami do pielęgnacji ciała. Jego cena to około 7-9 zł za 10 ml.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN