olejek eteryczny

  Zapachy wpływają na nasz nastrój, dlatego dobrze jest w domu otaczać się ulubionymi aromatami. Jak wykonać domowy dyfuzor samodzielnie? O tym w kolejnym materiale z cyklu "Sama to ogarniesz" opowiedziała Magda Borowiak-Wróblewska.

  Olejek goździkowy na ból zęba to najpopularniejsze zastosowanie substancji, którą tak naprawdę można wykorzystać w leczeniu wielu dolegliwości. Większość osób kojarzy goździkowiec wyłącznie z działaniami okołostomatologicznymi i tym, że stosuje się go doustnie, natomiast kwiat ten wykazuje szerokie właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antyseptyczne. To sprawia, że możemy wykorzystywać go również np. na włosy lub na pasożyty.

  Swędzące bąble czy schodząca płatami skóra mogą na dobre popsuć wakacyjny wypoczynek. Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma apteki, a w kosmetyczce brakuje odpowiednich specyfików? Wystarczy rozejrzeć się w ogrodzie bądź kuchni, gdzie leki na popularne dolegliwości są na wyciągniecie ręki.

  Z bawełny powstają nie tylko ubrania, z jej nasion pozyskuje się bowiem olej o cennych właściwościach regeneracyjnych. Jest on wykorzystywany do pielęgnacji suchej skóry oraz zniszczonych, porowatych włosów. Powstaje w drodze tłoczenia na zimno, jest lekki i pozbawiony charakterystycznego zapachu.

  Trwająca pandemia koronawirusa wprowadziła nas w nową rzeczywistość - praca zdalna, izolacja społeczna, przestrzeganie reżimu sanitarnego. Dla wielu osób ta sytuacja może być bardzo stresująca. Jak sobie z nią poradzić?

  Lawenda kojarzy nam się przede wszystkim ze swoim pięknym, kojącym zapachem. Okazuje się jednak, że ta wyjątkowa roślina ma także szereg innych właściwości. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie zastosowania ma lawenda i jak możemy wykorzystać ją w naszych domach.

  Olejki eteryczne są stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Jakich? Czy można je stosować bez rozcieńczania? Czy są jakieś przeciwwskazania do ich użycia?

  Olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną, ale również mają zastosowanie terapeutyczne. Redukują stres i zmęczenie. Są także polecane w dolegliwościach bólowych. Jak samodzielnie przygotować olejek w domu? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym kosmetolog Dorota Gładkiewicz.