Lawenda kojarzy nam się przede wszystkim ze swoim pięknym, kojącym zapachem. Okazuje się jednak, że ta wyjątkowa roślina ma także szereg innych właściwości. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie zastosowania ma lawenda i jak możemy wykorzystać ją w naszych domach.
Mimo że lawenda kojarzy nam się z malowniczymi krajobrazami francuskiej Prowansji, roślina ta cieszy się niemałą popularnością również w Polsce. Jej lecznicze właściwości znane są od wieków, dlatego bez wątpienia warto zawsze mieć ją pod ręką.
Jak hodować lawendę?
Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Jej charakterystyczne kwiaty, umieszczone na długich i cienkich szypułkach nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną. Do jej hodowli nie potrzeba specjalistycznych zabiegów, ponieważ jest niezwykle wytrzymała, rozrasta się w niemal każdych warunkach i bezproblemowo zimuje. Bez przeszkód możemy uprawiać ją także w domu, najlepiej na balkonie.
Lawenda powinna być przycinana około dwa razy w roku. Dzięki prawidłowemu podcięciu, będzie odrastała silniejsza i piękniejsza. Warto jednak zauważyć, że po przeprowadzeniu tego zabiegu nie mamy gwarancji, że lawenda zdąży ponownie zakwitnąć. Jeśli podetniemy ją w sierpniu, najprawdopodobniej będzie już za późno na to, aby ponowne wypuściła kwiaty. Wynagrodzi nam to jej przepiękna zieleń.
Jak wykorzystać lawendę w domu?
Roślina ta przypomina swoim działaniem melisę – pomaga nam się uspokoić i zrelaksować, a do tego działa kojąco. Zapachem lawendy możemy cieszyć się nie tylko jak jest świeża, ale również gdy zostanie ususzona. Oznacza to, że jej cudowne właściwości możemy wykorzystywać na bardzo wiele różnych sposobów.
Lawendowa sól do kąpieli pomoże nam się odprężyć i zrelaksować po długim, ciężkim dniu. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- gorzką sól Epsom
- różową sól kłodawską
- kwiaty lawendy suszonej
- moździerz do rozgniecenia lawendy
- ładny, prosty słoiczek do przesypania soli
Jeżeli komuś przeszkadza w kąpieli lawenda w takiej drobnej formie, bo trzeba się później spłukać, możemy zastąpić ją np. olejkiem albo możemy zrobić wywar ze świeżej, bądź suszonej lawendy i później sobie oprócz soli dolać tego wywaru do kąpieli
– wyjaśnił Dawid Kozioł, propagator ekologicznego stylu życia.
Lemoniada lawendowa
W upalne dni doskonale sprawdzi się lemoniada z lawendy. Do jej zrobienia potrzebujemy:
- kwiaty lawendy
- świeżą cytrynę
- łyżkę miodu
- dzbanek z wodą
Warto wcześniej zrobić sobie wywar z lawendy, czyli w słoiczku zostawić lawendę na kilka godzin np. na słońcu. Lepiej zalewać ją chłodną wodą niż gorącą i zostawić na 5-6 godzin
– zauważył Kozioł.
Jak już mamy taki wywar, przelewamy sobie go do wody, dodajemy do smaku łyżkę lub dwie łyżki miodu i cytrynę – koniecznie ze skórką, bo w tej skórce cytrynowej mamy najwięcej esencji eterycznej
– dodał.
Lawendowe sprzątanie
Właściwości lawendy mogą sprawdzić się także przy domowych porządkach. Jej aromatyczny, uspokajający zapach wprowadzi nas w lepszy nastrój, dzięki czemu wykonywane czynności będą o wiele przyjemniejsze. Żeby wykonać lawendowy płyn czyszczący, potrzebujemy:
- olejek lawendowy
- ocet spirytusowy
- buteleczkę z rozpylaczem
Po zalaniu kilku kwiatów lawendy octem i pozostawieniu ich na parę dni nasz płyn nabierze pięknego koloru. Gotową miksturę mieszamy z wodą w proporcji 1 do 1 i przelewamy do rozpylacza. Dla wzmocnienia odprężających właściwości lawendy możemy dodać do płynu kilka kropel olejku.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz też:
Jak pomóc pszczołom? Zasadź dla nich rośliny
Miododajne rośliny – co je charakteryzuje i dlaczego warto sadzić je w ogrodzie?
Ogródek ziołowy – porady i wskazówki dotyczące jego zakładania
Autor: Agata Polak