Jak wiemy, niezwykle istotną rolę w naszym życiu codziennym i przyrodzie. Na cześć tych pożytecznych owadów ustanowiono 8 sierpnia Wielkim Dniem Pszczół. Niestety istnienia tych owadów są zagrożone. Zobacz, jak możesz im pomóc.
Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy
Tylko w Polce żyje około 470 gatunków pszczół. Niektóre z nich są tak małe, że łatwo je przeoczyć. Te skrzydlate owady są, podobnie jak my, ludzie, częścią różnorodności biologicznej, czyli bogactwa życia na Ziemi, a ich rola jest niezwykle ważna. Pszczoły zapylają. Dzięki temu rośliny mogą wytwarzać nasiona i się rozmnażać, a zwierzętom i ludziom nie brakuje pokarmu. Dorodne maliny, pomidory, cukinie, jabłka, wiśnie, czereśnie, migdały i wiele, wiele innych owoców i warzyw zawdzięczamy właśnie im, dlatego tak istotnym jest, żeby je chronić.
Pszczołom potrzebna jest pomoc
Rosnąca powierzchnia miast, gęsta zabudowa terenów, a także koszenie trawników i łąk, czy pozbawianie ogrodów kwitnących roślin – to wszystko sprawia, że pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogą zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. Na szczęście możemy im pomóc.
Co możemy zrobić?
Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w naszych przydomowych ogrodach, na balkonach i na działkach sadzić te rośliny, które są przyjazne pszczołom, a więc obfitują w pokarm, czyli w pyłek i nektar.
Latem mamy do wyboru ogrom kwiatów, które dostarczą pszczołom pokarm, a nas będą cieszyć barwami i zapachami
– mówi Katarzyna Dytrych, przyrodnik.
Jakie to kwiaty? Jeżówki, pysznogłówki, smakowite zioła, pachnąca lawenda, aksamitki, a pod koniec lata – wrzosy.
>>Zobacz listę roślin przyjaznym pszczołom
mat.prasowe
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Już od 10 lat, Olej Kujawski inicjuje działania, których celem jest budowanie świadomości o roli pszczół w naszym życiu i zachęcenie do pomagania tym owadom między innymi poprzez sadzenie roślin im przyjaznych.
Program ma już swoją długoletnią historię i jesteśmy dumni z tego, że przez 10 lat naszej działalności znacząco przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości społecznej o roli pszczół i ich znaczeniu dla człowieka, jak i dla środowiska
- tłumaczy Barbara Murfin, senior brand manager marki Kujawski.
Organizatorzy akcji po zeszłorocznym sukcesie i posadzeniu wspólnie z partnerami ponad miliona roślin, w tym roku powstawili kolejny cel– drugi milion.
Teraz z okazji Wielkiego Dnia Pszczół zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszego wyzwania i posadzenia roślin przyjaznych pszczołom w swoich ogrodach i na balkonach
- dodaje.
Aby dołączyć do wyzwania wystarczy wejść na stronę www.pomagamypszczolom.pl i wypełnić krótki formularz zgłaszając liczbę posadzonych roślin. Każda, nawet jedna sadzonka przybliża do realizacji tegorocznego celu, którym jest wspólne posadzenie kolejnego miliona roślin.
Zobacz też:
Miododajne rośliny – co je charakteryzuje i dlaczego warto sadzić je w ogrodzie?
Budujemy budki lęgowe dla motyli. „Osiemdziesiąt procent motyli wyginęło w ciągu pięćdziesięciu lat”
Od pasieki do pracowni pszczelarskiej, czyli jak się robi miód
Autor: Anna Korytowska