Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z liści i kory cynamonowca cejlońskiego. Znany był już w starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywano go do balsamowania zwłok. Obecnie stosowany jest między innymi w przypadku problemów skórnych, stanów reumatoidalnych oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych.
- Właściwości olejku cynamonowego
- Jak stosować olejek cynamonowy?
- Jak zrobić olejek cynamonowy?
Zobacz też: Olej neem – cudowny preparat na włosy i skórę
Właściwości olejku cynamonowego
Olejek cynamonowy doskonale sprawdza się przede wszystkim w leczeniu wszelkich problemów skórnych. To między innymi wyjątkowo skuteczny, naturalny preparat do walki z trądzikiem. Takie działanie zawdzięcza przede wszystkim swoim silnym właściwościom antyseptycznym oraz antybakteryjnym. Wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, a zawarte w nim flawonoidy pozwalają zwalczyć wolne rodniki, dlatego stosuje się go w kosmetykach odmładzających i nawilżających, a nawet w tych łagodzących stany zapalne skóry. Pomaga też w naturalny sposób zatamować krwawienie.
Uważa się, że olejek cynamonowy może pomagać w walce z cukrzycą, a nawet zapobiegać rozwojowi nowotworu jelita grubego. Składnik ten wykazuje również zdolność wspomagania pracy mózgu, dlatego zalecany jest np. przed ważnym egzaminem. Zainteresowanie budzi także jego działanie zwiększające libido.
Olejek cynamonowy często wykorzystywany bywa również w produktach do walki z cellulitem, a także obrzękami nóg. Dodawany jest do maści rozgrzewających oraz kremów pomagających zniwelować przebarwienia potrądzikowe. Niekiedy znaleźć go można także w preparatach do higieny jamy ustnej.
Ten naturalny składnik ceniony jest ze względu na jego przyjemny zapach. Często dodawany jest do perfum, balsamów, a nawet do produktów spożywczych. Jego aromat ma jednak jeszcze jedną, ogromną zaletę. Uważa się bowiem, że pomaga odstraszać komary.
Olejek cynamonowy chętnie stosowany jest przez panie. Pomaga bowiem w walce ze zbędnymi kilogramami, regulując wydzielanie soku żołądkowego, a przy tym działa rozkurczowo, zmniejszając dolegliwości bólowe podczas miesiączki.
Produkt ten znajduje zastosowanie w leczeniu wzdęć czy biegunek. Wykazuje także działanie przeciwwymiotne.
Jak stosować olejek cynamonowy?
Olejek cynamonowy, zależnie od celu, jaki chce się osiągnąć, stosować można na różne sposoby. Najczęściej używa się go zewnętrznie i wziewnie, choć w niektórych przypadkach, np. cukrzycy czy odchudzania, konieczne jest zastosowanie wewnętrzne. Należy jednak zachować ogromną ostrożność przy piciu olejku cynamonowego, ponieważ może działać drażniąco na układ pokarmowy. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po gotowe produkty, które mają go w swoim składzie, ewentualnie dodanie kilku kropli do potrawy.
W przypadku wziewnego stosowania olejku cynamonowego warto dodać niewielką ilość do kominka do aromaterapii czy do nawilżacza powietrza.
Więcej:
Jak zrobić ciasteczka korzenne?
Nakładając olejek cynamonowy na skórę, również należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku wrażliwszych typów cery. Bezpośrednio stosować go można za to np. na zmiany trądzikowe. Wystarczy tylko regularnie nakładać go na 30 minut, a następnie dokładnie zmywać. Dzięki takiej kuracji niedoskonałości powinny szybko zniknąć. Nierozcieńczony olejek stosowany może być również do nacierania bolących miejsc.
Właściwości lecznicze olejku cynamonowego można wykorzystywać także w przypadku innych stanów zapalnych skóry. Wtedy lepiej jednak rozcieńczyć go np. z oliwą z oliwek. Składniki można połączyć w proporcjach 1:1. Innym sposobem jest dodanie odrobiny oliwy i humektantu, jak miód czy sok z aloesu. Olejek cynamonowy za każdym razem powinien stanowić połowę mieszanki. Preparaty z jego dodatkiem najczęściej należy pozostawiać na skórze przez ok. 15 minut. Trzeba przy tym pamiętać o ich dokładnym zmyciu. Dotyczy to szczególnie maseczek nakładanych na skórę głowy.
Olejek cynamonowy nie jest zalecany dzieciom i kobietom w ciąży. W ich przypadku decyzję o ewentualnym stosowaniu tego naturalnego środka może podjąć wyłącznie lekarz.
Jak zrobić olejek cynamonowy?
Niestety, w domu nie uda się przygotować olejku cynamonowego podobnego do tego sprzedawanego w sklepach. Ten oryginalny pozyskuje się metodą destylacji parą wodną ze świeżych części rośliny. W domu nie ma takiej możliwości. Można natomiast przygotować jego domową wersję. Wystarczy wrzucić kilkanaście lasek cynamonu do słoika i zalać je szklanką oliwy z oliwek. Następnie trzeba zakręcić słoik i pozostawić w ciemnym miejscu na 2 do 3 tygodni. Taki produkt nie będzie jednak wykazywał tych samych właściwości prozdrowotnych, co ten oryginalny, jedynie oliwa zyska przyjemny aromat.
Olejek cynamonowy to cudowny naturalny lek i kosmetyk. Wystarczy tylko zachować ostrożność, by bez obaw móc cieszyć się jego fantastycznym działaniem.
Więcej:
Olej monoi – naturalny kosmetyk. Jak stosować?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN