Różowa Skrzyneczka Międzypokoleniowa w Warszawie. Jakie produkty w niej znajdziemy?

Różowe pudełka.
GettyImages-1292337479
Źródło: Getty Images/ yuanyuan yan
Różowa Skrzyneczka to coś, co może poprawić komfort życia wielu osób z problemem nietrzymania moczu. Pierwszy tego typu projekt pojawił się w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Nowolipiu, lecz kolejne są już w planach. 

Problem nietrzymania moczu dotyczy coraz większej grupy osób i wbrew powszechnemu przekonaniu, nie borykają się z nim wyłącznie kobiety (choć statystycznie to je częściej dotyka). Jak podaje warszawski ratusz, w Polsce schorzenie to zdiagnozowano już u ponad 2,5 miliona osób. Dane te jednak mogą być w rzeczywistości nieco inne, ze względu na intymny i dość wstydliwy charakter tej dolegliwości.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu i jak sobie z nim radzić?

Powodów nietrzymania moczu jest wiele i różnią się one w zależności od rodzaju schorzenia. Niemniej mówi się, że przeważnie dolegliwości tego typu pojawiają się po urodzeniu dziecka czy po niektórych zabiegach operacyjnych. Najczęściej jednak przyczyną jest proces starzenia się, choć oczywiście nie każdy senior musi borykać się z tą chorobą.

Jak leczyć ten problem? Objawy może złagodzić zmiana trybu życia czy praktykowanie pewnych ćwiczeń. Zazwyczaj jednak osoby, które cierpią na nietrzymanie moczu, muszą korzystać ze specjalnych środków higienicznych, takich jak na przykład pieluchomajtki. Niestety regularne zakupy tego rodzaju produktów często nadwyrężają domowy budżet, a niekiedy nawet przekraczają jego możliwości. Co zrobić w takiej sytuacji?

Międzypokoleniowa Różowa Skrzyneczka – co to jest i jak może pomóc?

W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Nowolipiu stanęła pierwsza Różowa Skrzyneczka Międzypokoleniowa. Co to takiego? Chodzi o pojemnik, w którym znajdują się środki absorpcyjne. Produkty te są całkowicie darmowe i mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku. Inicjatorem tej akcji jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. W pomoc zaangażowały się też pomysłodawczynie Różowych Skrzyneczek z Fundacji "Różowa Skrzyneczka". Partnerem natomiast zostało Stowarzyszenie UroConti.

Oprócz kobiet doświadczających wykluczenia menstruacyjnego pamiętajmy o kobietach i mężczyznach w starszym wieku zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Dla niektórych z nich zakup środków absorpcyjnych może przekraczać możliwości budżetu

– powiedziała wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Warto wiedzieć, że celem międzynarodowej Różowej Skrzyneczki jest nie tylko realna pomoc osobom z problemem nietrzymania moczu, lecz także chęć zwrócenia uwagi na tę chorobę oraz dialog i promowanie wiedzy o możliwościach radzenia sobie z tego typu schorzeniem.

Czy to jedyna tego typu skrzyneczka? Na ten moment tak. Niemniej już niedługo kolejna zostanie powieszona w Klubokawiarni Międzypokoleniowej "Nasza" przy ulicy Stalowej 29 w Warszawie.

Przeczytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości