Zdrowie

Skuteczna antykoncepcja długoterminowa - jaką metodę wybrać? "Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem"

Zdrowie

Autor:
Patrycja
Sibilska
Antykoncepcja długoterminowa, czyli jaka?
Antykoncepcja długoterminowa, czyli jaka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W dzisiejszych czasach kwestia skutecznej antykoncepcji nie stanowi już większego problemu. Szeroki wachlarz dostępnych metod powoduje jednak, że łatwo można się w nich zagubić. Które najlepiej chronią przed nieplanowaną ciążą? Czym się kierować przy wyborze? Czy wazektomia w Polsce jest legalna? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Piotr Marianowski.

Antykoncepcja długoterminowa, czyli jaka?

Antykoncepcja długoterminowa zapewnia kobiecie długotrwałą, wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą. Co to znaczy „długoterminowa”? Niektóre metody ochrony mogą trwać nawet kilka lat. Zabezpieczenie skuteczne jest nieprzerwanie przez cały czas stosowania wybranej metody.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie metody najważniejsza jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykona niezbędne badania.

- Problem polega na tym, że tych metod jest dość dużo. Są dość różnorodne i kobiety nie do końca wiedzą, na jakim etapie życia jaką metodę mają tak naprawdę do siebie dostosowaną. Kiedy kobieta jest młoda, poznaje mężczyznę, jeszcze nie wiadomo, co z tego wyjdzie, to tak naprawdę powinna zastosować metodę, która jest metodą doraźną, barierową. Ponieważ oprócz zabezpieczania się przed ciążą, powinna zabezpieczyć się też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli mówiąc krótko prezerwatywa - radzi specjalista dr Piotr Marianowski.

Rodzaje i skuteczność metod antykoncepcji

Wskaźnik Pearla, nazywany też indeksem Pearla, służy do określenia skuteczności danej metody antykoncepcji. Wyrażany jest liczbowo i określa ilość ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji na 100 regularnie współżyjących kobiet w ciągu roku.

Prezerwatywa

Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 3 – 7. Na skuteczność tej metody może wpłynąć wiele czynników. Należy zwrócić szczególną uwagę na datę ważności oraz sposób przechowywania. Już sam wygląd opakowania może sugerować, że prezerwatywa mogła zostać uszkodzona. Ważne jest również prawidłowe dopasowanie prezerwatywy, jak również założenie jej w odpowiednim momencie.

Pigułka antykoncepcyjna

Pigułki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie syntetyczne odpowiedniki hormonów. Ich celem jest oczywiście blokowanie owulacji. Na rynku mamy spory wybór tabletek antykoncepcyjnych o różnej sile działania. Tabletki jednoskładnikowe – inaczej zwane minipigułkami - jak sama nazwa wskazuje, posiadają niskie stężenie jednego hormonu (progestagenu, czyli syntetycznego progesteronu). Tabletki dwuskładnikowe – posiadają dwa syntetyczne odpowiedniki hormonów (estrogenu i progestagenu). Jest to rodzaj antykoncepcji, który wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem kobiet. Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe mają wskaźnik Pearla 0,7.

- Tabletka antykoncepcyjna jest niezłym rozwiązaniem, ale ma wady. Trzeba pamiętać - podkreśla lekarz. - Dlatego antykoncepcja długoterminowa to dobre rozwiązanie i takie najlepsze tak naprawdę dla kobiet, które już są w związku długim albo planują ciążę później, albo urodziły dzieci i chcą mieć święty spokój. To implant podskórny uwalniający hormon albo wkładka domaciczna uwalniająca hormon - tłumaczy nasz gość.

Implant antykoncepcyjny

To niewielki, plastikowy pręcik wszczepiany bezpośrednio pod skórę, który stopniowo uwalnia zawarty w nim progestagen. Oprócz długiego czasu działania (w zależności od rodzaju nawet od 3 do 5 lat) ma bardzo wysoki wskaźnik Pearla, który wynosi 0,01 do 0,06. Metoda jest w pełni i natychmiastowo po usunięciu implantu spod skóry odwracalna.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za metodę zapobiegania ciąży u kobiet przy jednoczesnej ochronie wątroby, na którą wpływ mają stosowane tabletki. Metoda nazywana jest transdermalną i polega na przyklejeniu na skórę plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które są odpowiednikami naturalnych hormonów płciowych. Przenikają one przez skórę, zapobiegając ciąży. Skuteczność na podstawie wcześniej wspomnianego wskaźnika wynosi od 0,4 do 0,7. W praktyce oznacza to, że maksymalnie 1 kobietę na 100 metoda ta nie uchroniła przed zajściem w ciążę. 

Wkładka hormonalna - spirala

Ta metoda antykoncepcyjna polega na umieszczeniu przez lekarza wewnątrz pochwy wkładki (ze względu na swoją formę zamiennie nazywanej spiralą). Ma ona przyczepiony cienki drucik lub sznureczek, który po włożeniu wkładki znajduje się na wysokości szyjki macicy.

Rodzaje wkładek:

Hormonalna - ma największą skuteczność wśród tej metody antykoncepcyjnej; posiada „zbiorniczek” ze śladową ilością progestagenu, który stopniowo uwalniany jest do organizmu. Wkładka taka uwalnia hormon, który powoduje, że kobieta praktycznie nie ma miesiączki, co jest nie tylko wygodne, ale pomocne w przypadku obfitych menstruacji. Taka wkładka może być stosowana przez 5 lat. Działa od razu po założeniu i przestaje działać od razu po usunięciu. 

Miedziana – miedź wykazuje silne działanie plemnikobójcze, dlatego ten rodzaj spirali ma właśnie taką powłokę. Nie zawiera hormonów, więc jej skuteczność jest mniejsza niż w przypadku wkładki hormonalnej. Wkładka miedziana odchodzi już powoli do lamusa i zaczyna być coraz rzadziej stosowana. 

- Zwykłe wkładki działały na zasadzie ciała obcego w jamie macicy albo na zasadzie jonów miedzi, które miały wpływać plemnikobójczo. Ich skuteczność była bardzo niska, zwiększały prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych i ciąż pozamacicznych - podkreśla lekarz. - Najbardziej skuteczne metody to implant i hormonalna wkładka, które mają wskaźnik Pearla, około 0,5/0,3, czyli praktycznie brak ciąż - wskazuje dr Piotr Marianowski.

Wazektomia

Czyli przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, w Polsce wykonywane odpłatnie w prywatnych klinikach. Jest to metoda antykoncepcji odwracalna. Odpowiednikiem tego zabiegu u kobiet jest podwiązanie jajowodów, ale jest to nieodwracalne. Jest to cięcie operacyjne, które wykonuje się tylko, jeśli kolejne zajście w ciąże będzie zagrażało życiu pacjentki. Czasami wykonuje się je na stole operacyjnym przy cesarskim cięciu. Jest to jednak niezwykle rzadkie działanie w naszym kraju i tego typu zabiegu właściwie nie wykonuje się legalnie. Wyjątkiem są implikacje zdrowotne i wskazania kliniczne do jego wykonania.

- Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem. W Polsce wazektomia nie jest popularna. Nieodwracalne uszkodzenie funkcji rozrodczych człowieka jest karalne w Polsce, a wazektomia jest odwracalna na dwa sposoby - zaznacza specjalista.

Koszt metod długoterminowej antykoncepcji

Konsultacja lekarska w ramach NFZ jest bezpłatna, ale już za samą antykoncepcję kobiety muszą zapłacić. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie posiada darmowej antykoncepcji.

Koszty - zależnie od wybranej metody - wahają się od 50 do 1 200 zł.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości