Brak krwawienia z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki na dłoni kobiety.
Viktoriya Kuzmenkova/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zawsze pojawia się krwawienie? O czym świadczy brak krwawienia i czy należy się tym martwić? Warto rozwiać te wątpliwości.

Należy przede wszystkim podkreślić, że krwawienie z odstawienia jest naturalną reakcją organizmu, która wynika z przerwy w przyjmowaniu tabletek i obniżenia poziomu hormonów we krwi. Nie jest to jednak fizjologiczna miesiączka. Zdarza się, że krwawienie się nie pojawia. Wiele kobiet naturalnie zaczyna zastanawiać się, czy powodem jest to, że są w ciąży. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Jakie zatem mogą być przyczyny braku krwawienia z odstawienia?

Dlaczego tabletki dają objawy krwawienia z odstawienia?

Tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch wariantach – są jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Działają nieco inaczej. Tabletki jednoskładnikowe zawierają wyłącznie gestagen, podobny do progesteronu, natomiast pigułki dwuskładnikowe zawierają też estrogen.

Działanie tabletek dwuskładnikowych naśladuje naturalny cykl miesięczny kobiety – są one przyjmowane przez 21 dni (począwszy od pierwszego dnia miesiączki), a potem, w czasie 7-dniowej przerwy, następuje krwawienie z odstawienia. Przypomina ono miesiączkę, jest jednak zwykle krótsze, mniej bolesne i mniej obfite. Czasem wygląda bardziej jak plamienie. Kolejne opakowanie tabletek należy zacząć nawet wtedy, kiedy wystąpił brak krwawienia z odstawienia tabletek. Regularność jest ważna dla zapewnienia najwyższej skuteczności działania antykoncepcji.

W przypadku antykoncepcji jednoskładnikowej, tabletki przyjmuje się bez przerwy, przez 28 dni, a potem rozpoczyna od razu kolejne opakowanie.

Niezależnie od tego, czy stosujemy tabletki hormonalne jedno- czy dwuskładnikowe, może pojawić się brak krwawienia z odstawienia. Może on niepokoić kobiety. Z czego to wynika?

Brak krwawienia z odstawienia – przyczyny

Zdarza się, że organizm potrzebuje nieco więcej czasu na przystosowanie się do antykoncepcji hormonalnej i podczas pierwszych miesięcy stosowania tabletek krwawienie z odstawienia wcale nie występuje. Organizm, zwłaszcza na początku, może różnie reagować na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych.

Brak krwawienia z odstawienia tabletek może być spowodowany także tym, że we krwi utrzymuje się wysoki poziom hormonów dostarczanych przez cały cykl – nawet w czasie siedmiodniowej przerwy. Jest to jedno z działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej i może zdarzyć się u niektórych kobiet. W takiej sytuacji pacjentka powinna zgłosić się do lekarza i ewentualnie rozważyć inna formę antykoncepcji.

Brak krwawienia z odstawienia dotyczy ok. 5 proc. kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną. Silne działanie gestagenu może prowadzić do zaniku błony śluzowej macicy. Z kolei brak lub niski poziom estrogenu sprawia, że błona śluzowa nie zostaje odbudowana do poziomu, przy którym dochodzi do krwawienia (wywołane jest ono bowiem złuszczaniem się błony śluzowej macicy). Właśnie w takiej sytuacji kobieta obserwuje brak krwawienia. Stan ten powinien być potwierdzony przez lekarza ginekologa.

Brak krwawienia z odstawienia – kiedy zrobić test ciążowy?

Część kobiet zastanawia się nad tym, czy brak krwawienia z odstawienia tabletek może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia? Budzi to niepokój wielu pań, którym brak krwawienia jednoznacznie kojarzy się z ciążą.

Jeśli tabletki były przyjmowane regularnie, prawdopodobieństwo zajścia w ciąży jest naprawdę niskie. Powodem do niepokoju może być natomiast zapomniana pigułka, a także wymioty czy biegunka, które zaburzają wchłanianie hormonów. Skuteczność antykoncepcji mogą osłabiać także niektóre leki, antybiotyki czy suplementy diety, a nawet część ziół i niektóre produkty spożywcze – warto wiedzieć, co wpływa na działanie antykoncepcji doustnej.

Jeśli pigułki nie były przyjmowane zgodnie z zaleceniami i jednocześnie zaistniała możliwość poczęcia, brak krwawienia z odstawienia może być objawem ciąży. Jeśli podejrzewamy taki scenariusz, należy zrobić test ciążowy – bezpieczniejszy i bardziej pewny będzie test z krwi. Najlepiej zrobić to w dniu rozpoczęcia nowego opakowania. Warto także udać się do ginekologa, aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji. Należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej ochrony i niesie ze sobą niewielkie ryzyko zajścia w ciążę.

Zobacz wideo: Reprezentantka Anglii: Zrozumienie cyklu menstruacyjnego i dostosowanie do niego treningów i odżywiania mogło być luką, dzielącą nas od złota mundialu

Zobacz także:

Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Rada Medyczna wydała opinię

Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?

Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!