Okolice intymne - jak zmieniają się wraz z wiekiem?
W naszych kosmetyczkach zazwyczaj nie brakuje kremów do pielęgnacji twarzy i ciała. Największą uwagę skupiamy na widocznych zmianach, które wynikają między innymi ze słabnącego napięcia skóry. Doszukujemy się zmarszczek i siwych włosów, bowiem to właśnie one zyskały w świadomości kobiet miano pierwszych zauważalnych objawów procesu starzenia. Zapominamy jednak, że zmniejszona ilość kolagenu i elastyny po 25. roku życia wpływa na cały organizm i każdy fragment ciała, w tym na pochwę.
ciąża
Okolice intymne mogą wraz z wiekiem zmienić kształt, kolor oraz poziom nawilżenia, co nie wiąże się wyłącznie z kwestiami estetycznymi, lecz przede wszystkim zdrowotnymi. Suchość pochwy prowadzi często do mechanicznych urazów i infekcji, które sprawiają niemały ból. Struktury mięśni i rozciągliwych błon odpowiedzialnych za elastyczność ulegają osłabieniu i tym samym mają wpływ na wygląd i kondycję między innymi warg sromowych. Pochwa staje się węższa i płytsza, a przyjemność czerpana z życia seksualnego zanika, idąc w parze z odczuwanym na skutek zmniejszonego poziomu pH dyskomfortem.
Skutki starzenia się pochwy
Proces starzenia jest nieodwracalny i trudno mu zapobiec. Pomóc może jedynie dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji miejsc intymnych. Warto jednak obserwować wszelkie zmiany i konsultować je z lekarzem, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Do najczęściej występujących zaliczają się: suchość pochwy, atrofia warg sromowych oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Suchość pochwy wywołuje ból i zwiększa podatność na urazy mechaniczne. Atrofia warg sromowych objawia się zanikiem podściółki tłuszczowej oraz tkanek i tym samym powoduje wiotczenie miejsc intymnych. Niedobór estrogenu oraz rozluźnienie się mięśni dna miednicy prowadzą natomiast do niekontrolowanych wycieków moczu. Dochodzi do nich pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, tj. podczas kichania, śmiechu czy kaszlu.
Starzenie okolic intymnych
O przebiegu procesu starzenia się pochwy decyduje głównie genetyka, ale wpływ na zmiany okolic intymnych mają również przebyte naturalne porody oraz aktywność seksualna kobiety. Bogate życie intymne może zahamować niepożądane zmiany, a niehigieniczny tryb życia, niezdrowe odżywianie oraz używki - wręcz przeciwnie, zazwyczaj je potęgują. Najbardziej istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej pozostają wizyty u ginekologa.
Zobacz także:
- Suchość pochwy w ciąży – jakie ma przyczyny i jak jej zaradzić?
- Sklejenie warg sromowych u dziewczynek. Nieleczone może prowadzić "nawet do stanu zagrożenia życia"
- Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: kobieta.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Predrag Popovski/Getty Images