Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność?

kobiece biodro
SERDAR YAGCI/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Plastyka warg sromowych jeszcze do niedawna była tematem tabu. Coraz więcej z nas ma odwagę przyznać się do dyskomfortu w tych okolicach, a także coś z tym problemem zrobić. Z pomocą kobietom przychodzi labioplastyka.

Sporo naszych gwiazd niechętnie przyznaje się do korzystania z usług medycyny estetycznej w zakresie poprawy wyglądu skóry, piersi czy pupy. Labioplastyka to jednak temat zupełnie innego kalibru. Kobiety borykające się z problemem zbyt małych lub zbyt dużych warg sromowych, wstydzą się o tym mówić. Z jednej strony nic w tym dziwnego, mamy bowiem do czynienia z problemem natury intymnej, z drugiej – trzeba i warto temat nagłaśniać, bo okazuje się, że tego typu problemy można rozwiązać w dość prosty sposób.

Labioplastyka warg sromowych przed i po

Plastyka warg sromowych to szansa na pozbycie się nieustannego dyskomfortu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zbyt duże wargi sromowe nie tylko komplikują życie seksualne, mogą być przyczyną kompleksów, ale także po prostu utrudniają codzienne życie. Mogą przeszkadzać w aktywności fizycznej, zdarza się, że wystają poza założoną bieliznę, więc o komforcie na plaży także nie może być mowy.

Zdecydowana większość kobiet, która decyduje się na interwencję w obrębie okolic intymnych, ma problem ze zbyt dużymi wargami sromowymi. Są jednak i takie, które borykają się z odwrotnym problemem. Zbyt małe wargi sromowe to brak dostatecznej ochrony warg sromowych mniejszych oraz kanału rodnego, to także wiotka i sucha skóra tych warg, a czasami nawet świąd okolic intymnych. Z tym problemem często spotykają się kobiety, które albo wchodzą w okres przekwitania albo mają obniżoną zawartość komórek tłuszczowych w organizmie.

Po plastyce warg sromowych zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale i jej samopoczucie. Zarówno kobiety ze zbyt dużymi, jak i za małymi wargami sromowymi zyskują lepszą ochronę okolic rodnych, poprawia się jakość skóry, wzrasta produkcja kolagenu, a przede wszystkim znika zarówno fizyczny, jak i psychiczny dyskomfort.

Na czym polega plastyka warg sromowych?

Zmniejszenie warg sromowych można wykonać na kilka różnych sposobów, dlatego na samym początku najważniejsza jest dobra, obszerna konsultacja chirurgiczno-ginekologiczna. Spora część zabiegów to przede wszystkim plastyka warg sromowych mniejszych , które były zbyt duże od urodzenia lub rozciągnęły się po ciąży lub porodzie.

  1. TRIM to technika labioplastyki polegająca na zmniejszeniu warg sromowych poprzez wykonanie poziomego (lub eliptycznego) cięcia, które przebiega równolegle do warg sromowych mniejszych. Jednocześnie wycina się nadmiar tkanki i zszywa pojedynczymi szwami.
  2. Labioplastyka warg sromowych prowadzi do korekcji rozmiaru warg sromowych także poprzez zabieg WEDGE, czyli tak zwaną resekcję klinową. Wykonuje się ją poprzez wykonanie nacięcia w kształcie litery V od środkowej części narządu i usunięcie nadmiaru tkanki. Także tutaj wykorzystuje się pojedyncze szwy lub szew śródskórny. Wielu chirurgów uznaje, że ta technika daje bardziej naturalny efekt, ponieważ pozwala na zachowanie naturalnych kształtów warg sromowych.
  3. Ostatnią metodą, coraz bardziej zresztą popularną, jest wykonanie zabiegu korekcji warg sromowych poprzez użycie lasera. Taka plastyka warg sromowych ma dodatkowe zalety, ponieważ wiązka lasera powoduje mikrouszkodzenia, pobudzając skórę do odnowy i produkcji włókien kolagenowych. Efekt? Oprócz zmniejszonych warg sromowych poprawia się napięcie i elastyczność skóry, a więc lepszy wygląd miejsc intymnych.

Powiększenie warg sromowych

Labioplastyka warg sromowych obejmuje także zabiegi powiększania, które są kluczowe szczególnie w przypadku osób, które cierpią od urodzenia na ich zanik, zbyt mały rozmiar lub też w efekcie przekwitania bądź innych schorzeń doszło do ich zmniejszenia. W tym przypadku stosuje się przede wszystkim wypełnienie warg poprzez wstrzyknięcie preparatu na bazie kwasu hialuronowego powodującego ich powiększenie (uwypuklenie). Także i tutaj można spodziewać się dodatkowych bonusów: nawodnienia skóry i śluzówki, stymulacji fitobrastów do produkcji kolagenu. Skóra wygląda lepiej, jest nawilżona i napięta.

Jak długo trwa i ile kosztuje plastyka warg sromowych?

Koszt zabiegu to jedno z podstawowych kryteriów wpływających na decyzję kobiety o jego wykonaniu. Choć podejmując ją, warto pamiętać, że szczególnie zmniejszenie warg sromowych to poważny (trwający około godzinę) zabieg chirurgiczny, który wymaga odpowiedniego przygotowania, badań i konsultacji z anestezjologiem. Wypełnienie trwa krócej – to około 30 minutowy zabieg. Okres rekonwalescencji to około 2 tygodnie, kiedy rezygnujemy z dużego wysiłku fizycznego, szybkiego i dynamicznego siadania, unikamy twardych krzeseł itp. A cena? Od około 3 000 do 6 000 zł.

Zobacz też:

Polak z Oscarem światowej chirurgii plastycznej: "Zastępujemy rekonstrukcję nowym słowem - regeneracja"

Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu

Polaktacyjny zanik piersi może dotyczyć nawet 70 procent kobiet. Czym jest i jak się objawia?

Zobacz video: Jedyna taka operacja na świecie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!