Ciąża

Suchość pochwy w ciąży – jakie ma przyczyny i jak jej zaradzić?

Ciąża

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta w ciąży

Suchość w pochwie w ciąży dotyczy dużej liczby kobiet. Dla większości jest to jednak dolegliwość bardzo krępująca. Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje wiele wyrobów medycznych, takich jak lubrykanty, dzięki którym łatwo można sobie poradzić z tym problemem.

Suchość pochwy na początku ciąży i w kolejnych tygodniach jest głównie spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie ciężarnej kobiety. Mimo że stanowi to krępujący problem dla wielu kobiet, warto zgłosić tę dolegliwość lekarzowi prowadzącemu. Suchość pochwy w ciąży niekiedy może być spowodowana zażywaniem pewnej grupy leków, zwłaszcza tych, które wpływają na stężenie estrogenów.

Suchość pochwy w ciąży – przyczyny i objawy

Za główną przyczynę suchości pochwy w ciąży uznaje się zmiany w gospodarce hormonalnej. Zmniejszone stężenie estrogenów w surowicy krwi, które stymulują produkcję śluzu w pochwie, może powodować suchość w pochwie w ciąży. Do innych przyczyn należą przede wszystkim: stosowanie niektórych leków, zmęczenie lub przeciążenie organizmu, lęk, niepokój, zapalenie gruczołu przedsionkowego, infekcje oraz towarzyszące im ropnie, cukrzyca ciężarnych, niska waga ciężarnej, która przekłada się na małą ilość tkanki tłuszczowej. Suchość pochwy może być spowodowana chorobami towarzyszącymi w ciąży, takimi jak niedoczynność tarczycy, marskość wątroby, choroby nerek i nadnerczy lub obecność gruczolaków na przysadce mózgowej. Najczęściej dochodzi do suchości pochwy na początku ciąży. Nie jest to jednak regułą. Może wystąpić w każdym trymestrze ciąży, a nawet w połogu, czyli tzw. suchość pochwy po ciąży. Objawy suchości pochwy w ciąży to:

  • swędzenie lub pieczenie w pochwie;
  • dyskomfort lub ból w pochwie;
  • dyskomfort podczas chodzenia;
  • żółtawe upławy;
  • otarcia, które powstały w wyniku chodzenia, którym może towarzyszyć lekkie krwawienie;
  • silny dyskomfort podczas stosunku seksualnego;
  • kłucie w pochwie.

Leczenie suchości pochwy w ciąży

Leczenie suchość pochwy u ciężarnej uzależnione jest od jej przyczyny. Na początku należy wykluczyć zapalenie gruczołu przedsionkowego, którego podstawową funkcją jest wydzielanie śluzu, a tym samym nawilżenie pochwy i warg sromowych. Jeśli jest wywołana przyjmowaniem leków, najprawdopodobniej konieczne będzie zmiana produktu medycznego. Dlatego ważna jest wizyta u lekarza prowadzącego w momencie zaobserwowania któregoś z objawów.

Jeśli przyczyną są zmiany hormonalne wywołane ciążą, istnieje wiele wyrobów farmaceutycznych, które łatwo mogą pomóc w tym schorzeniu. Do takich wyrobów zaliczamy żele, globulki lub tabletki dopochwowe. Najczęściej w swoim składzie mają m.in. kwas mlekowy lub hialuronowy. Kuracja zazwyczaj trwa około tygodnia. Można również stosować różnego rodzaje lubrykanty przed stosunkiem seksualnym. Obecnie za najbezpieczniejsze uznaje się lubrykanty silikonowe. Są one bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Ważne, aby kobiety ciężarne cierpiące na suchość pochwy wybrały produkty o jak najmniejszym składzie. Aby uniknąć reakcji alergicznych.

Jeśli przyczyną suchości pochwy w ciąży jest infekcja, należy ją jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wówczas lekarz dobiera taki rodzaj farmakoterapii, który jest najbezpieczniejszy dla dziecka, a równocześnie skutecznie wyleczy infekcję.

Kolejną przyczyną może być stan psychiczny ciężarnej. Odczuwanie długotrwałego stresu, lęku czy niepokoju również może być przyczyną suchości w pochwie w ciąży. Ważne w tym przypadku jest wsparcie najbliższych, zminimalizowanie lub zlikwidowanie lęku. Jeśli jednak to nie wystarczy, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Jest to zrozumiała sytuacja, zwłaszcza u kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy i obawiają się o zdrowie dziecka lub boją się nadchodzącego porodu, a także u kobiet, u których wystąpiły powikłania w poprzednich ciążach.

Podobnie jak na początku ciąży, do zmian hormonalnych dochodzi również po porodzie. Jeśli kobieta karmi piersią, zwiększa się wydzielanie prolaktyny, która hamuje wydzielanie estrogenów. Suchość pochwy po ciąży najczęściej ustępuje samoistnie – w momencie ustabilizowania się gospodarki hormonalnej lub po zakończeniu karmienia piersią. Zazwyczaj ilość wydzieliny w pochwie wyrównuje się po 5-8 tygodniach po porodzie. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, gdyż organizm każdej kobiety jest inny i w różnym tempie powraca do stanu sprzed ciąży.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: globalmoments/Getty Images

Pozostałe wiadomości