Phubbing to pojęcie opisujące współczesną tendencję do zwracania uwagi na swój smartfon, a nie na osobę, z którą przebywamy. Naukowcy z Uniwersytetu Niğde Ömer Halisdemir Turcji zbadali jak wpływa ono na satysfakcję małżeńską.
Czym jest phubbing?
Phubbing to zjawisko które, choć brzmi obco, to z pewnością jest Ci dobrze znane. Odnosi się do lekceważenia bliskiej nam osoby np. partnera czy członka rodziny poprzez ciągłe patrzenie w telefon. Czy przerwałeś kiedyś rozmowę, by odczytać przychodzące powiadomienia? A może przeglądałeś zabawne filmy, podczas gdy ktoś opowiadał Ci jak spędził dzień?
Psychologowie ostrzegają: takie zachowanie może się źle skończyć, nawet w przypadku silnych i stabilnych więzi. Naukowcy z Uniwersytetu Niğde Ömer Halisdemir w Turcji zbadali 712 małżeństw ze średnią wieku 37 lat, w celu sprawdzenia wzajemnej zależności między phubbingiem, komunikacją i satysfakcją ze związku wśród par małżeńskich.
Osoby biorące udział w badaniu musiały wypełnić m.in. kwestionariusze przygotowane przez psychologów.
Phubbing niszczy związek?
Do jakich wniosków doszli badacze? - W wyniku tych badań zrozumiałe jest, że zachowania phubbingowe wpływają na satysfakcję małżeńską, a także samopoczucie osobiste osób pozostających w związku małżeńskim, podobnie jak w badaniach literaturowych - wyjaśniają autorzy w artykule.
Stwierdzili także, że poczucie bycia ignorowanym przez partnera może generować wiele złych emocji, uczuć i prowadzić do konfliktu, szczególnie gdy jedna ze stron nie spełnia oczekiwać drugiej w zakresie komunikacji międzyludzkiej.
Kiedy przeanalizowano dane dotyczące umiejętności komunikacyjnych, ujawniono, że są one mediatorem w związku między phubbingiem a satysfakcją małżeńską. Badanie kończy się sugestią, że poprawa umiejętności komunikacyjnych u osób pozostających w związku małżeńskim jest prawdopodobnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a doradcy małżeńscy powinni wziąć pod uwagę możliwy wpływ technologii na swoją praktykę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaręczone i zamężne kobiety coraz częściej używają aplikacji randkowych. "Wsiądę tylko do Lamborghini"
- Fantazjujesz o związku, którego nie ma? Wyjaśniamy, czym jest delusionship
- Użytkownicy aplikacji randkowych nie szukają spotkań i są już w związkach. "Ludzie czują się oszukani"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto