Pracoholizm jest uzależnieniem behawioralnym, które nie należy do rzadkości. Przyczyny pracoholizmu są bardzo różne, zalicza się do nich m. in. perfekcjonizm i potrzebę osiągnięcia stanu stabilności. Narażone są na niego szczególnie osoby wykonujące wolne zawody. Z okazji Światowego Dnia Pracoholizmu, zwanego też Dniem Pracoholików, przypominamy, co kryje się za tym zaburzeniem. Oto wszystko, co warto o nim wiedzieć.
Kiedy przekraczamy granicę między pracowitością a nałogiem?
"To, ile pracuję i co ja osiągam tą pracą, stanowi o mojej wartości".
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Osobowość anankastyczna jest jednym z zaburzeń, które zaliczane są do schorzeń psychiatrycznych. Podstawową jej cechą jest nadmierny perfekcjonizm przejawiający się w wielu dziedzinach życia. Tej cesze towarzyszy ciągły niepokój i napięcie emocjonalne.
Co drugi pracownik przyznaje, że nie wykorzystał w pełni urlopu za 2020 r., a ponad połowa odbiera na wakacjach służbowe telefony i maile – tak wynika z Monitora Rynku Pracy Randstad. Dlaczego tak się dzieje? Czy Polacy nie potrafią wypoczywać? Jesteśmy narodem pracoholików? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego.
Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.
Lato to tradycyjna pora urlopów, wakacji, relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Nie wszyscy jednak potrafią z tego korzystać i cieszyć się wolnym czasem. Wiele osób dotyka bowiem pracoholizm. Co zwiększa jego ryzyko? Zdaniem psychologów, częściej w uzależnienie od pracy popadają ludzie ambitni. Poznaj 5 sposobów na odnalezienie balansu między życiem prywatnym i zawodowym.
Według danych Eurostatu Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzanych w pracy - średnio jest to ponad 43 godziny tygodniowo. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, by zapytać, dlaczego - jego zdaniem Polacy tak dużo czasu poświęcają pracy, jak można zrelaksować się w biurze i dlaczego zapracowani ludzie podczas urlopu miewają zawały.
Magda i Tomasz Wysoccy, bohaterowie kolejnego odcinka cyklu "Para do poprawy", są małżeństwem od 19 lat. Mają dwójkę dzieci. Prawie dorosłego już syna i 2-letnią córkę, która urodziła się bez przełyku. Dlaczego zwrócili się do Pauliny Biernat z prośbą o pomoc? Jakie mieli problemy w związku? Czy zastosowali się do rad Pauliny? Jak odnaleźć bliskość w związku z długim stażem?
W środę w Dzień Dobry TVN: jak skłonić pracoholika do częstszego zajmowania się rodziną, a przeładowaną obowiązkami żonę do zadbania o siebie - o tym w kolejnej odsłonie "Pary do poprawy". Następnie: nie tylko Polski są najpiękniejsze - poznajcie Adama Kaszewskiego, który jest w czołówce światowych modeli. A na koniec: Wiesiek i sąsiedzka przysługa, czyli jak wyczyścić filtr od pralki? Startujemy o 8.00.
Michalina Olszańska jest córką aktorskiej pary: Agnieszki Fatygi i Wojciecha Olszańskiego. Poszła w ich ślady, mimo że rodzice jej tego odradzali. To był dobry wybór, ponieważ już teraz zbiera dobre recenzje. W Dzień Dobry TVN powiedziała nam o początkach swojej kariery, skutkach swojego pracoholizmu i pasjach. A jest ich wiele.
Łukasza Jemioł jest bardzo pracowity - w każdym sezonie wypuszcza nową kolekcję. Czy goście przybyli na jego pokaz są tak samo pracowicie? Czy perfekcyjna Małgorzata Rozenek cierpi na pracoholizm? A może zgubiła radość życia? Dlaczego modelka Natalia Siwiec bierze na siebie tak dużo obowiązków? Przed czym ucieka w wir pracy restauratorka Magda Gessler? Czy macierzyństwo "sprowadziło na ziemię" Małgorzatę Sochę i wyleczyło z chorobliwej pracy? Z gwiazdami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.