Zdrowie

Jak zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca? Kardiolog wskazuje 5 produktów, które warto wykluczyć z diety

Zdrowie

Autor:
pb//az/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Kobieta w sklepie spożywczym, w jej dłoniach słoik.

Nawyki żywieniowe odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób serca. Niektóre produkty spożywcze wspierają funkcjonowanie układu krążenia, inne zwiększają ryzyko występowania jego dysfunkcji. Co warto wykluczyć z codziennego jadłospisu, by uniknąć problemów kardiologicznych?

Dieta na zdrowe serce

Wiadomo nie od dziś, że dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie całego organizmu. Nawet niewielka zmiana w codziennym jadłospisie może przyczynić się do poprawy samopoczucia i znacznie zredukować ryzyko wystąpienia rozmaitych schorzeń. Osoby pragnące zatroszczyć się o prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego zwykle wykluczają z menu słodycze, fast foody i tłuste potrawy mięsne. Okazuje się, że lista produktów spożywczych, które nie służą sercu, jest znacznie dłuższa. Amerykańska kardiolożka dr Elizabeth Klodas nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak czytamy na tvn24.pl, w ramach profilaktyki chorób kardiologicznych warto znacząco zmienić nawyki żywieniowe, ograniczając spożycie pięciu popularnych artykułów.

Czego nie jeść, aby mieć zdrowe serce?

W ciągu jednej minuty ludzkie serce przetacza ponad 5 litrów krwi. Ten niezwykle ważny organ nigdy nie odpoczywa, a tym samym wymaga nad wyraz troskliwego traktowania, przejawiającego się choćby pod postacią zdrowej diety. Jakie produkty warto wykluczyć z jadłospisu, by uniknąć problemów kardiologicznych?

  • Pieczywo - chleb i inne wypieki mogą przyczyniać się do zwiększenia stężenia sodu w organizmie. Nadmiar tego pierwiastka przekłada się na podniesienie ciśnienia krwi i niesie za sobą ryzyko zapadalności na choroby serca i udaru mózgu. Jak podaje tvn24.pl, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego rekomenduje spożywanie do 6 g soli dziennie, co odpowiada około 2400 mg sodu (100 mmol), natomiast u chorych na nadciśnienie tętnicze z powikłaniami narządowymi zaleca zmniejszenie spożycia soli do 3 g (1200 mg sodu). Tymczasem zwykły bajgiel może zawierać 500 mg sodu.
  • Margaryna z olejem palmowym - w trakcie zakupu margaryny warto zwracać uwagę na jej skład. Olej palmowy zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, które mogą podnosić poziom cholesterolu. O wiele lepszym wyborem będzie produkt na bazie oliwy z oliwek albo oleju lnianego.
  • Tłuste mleko - w trosce o dobrą kondycję serca warto sięgać po mleko odłuszczone bądź roślinne, wyprodukowane z migdałów, nerkowców, orzechów macadamia czy soi. Taki napój to bogactwo zdrowych tłuszczów nienasyconych.
  • Napoje "dietetyczne" - w składzie gazowanych, bezcukrowych i sztucznie barwionych napojów zwykle figurują sztuczne słodziki. To nie najlepsza propozycja dla osób, które pragną zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dr Elizabeth Klodas przekonuje, że lepiej sięgnąć po czarną bądź zieloną herbatę, których spożycie wiąże się z niższym ryzykiem ataku serca i udaru.
  • Batoniki musli - uchodzą za zdrowe przekąski, ale ich skład często pozostawia wiele do życzenia, chociażby z uwagi na ogromne ilości cukrów, sztucznych słodzików i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Batoniki musli z powodzeniem można zastąpić świeżymi orzechami czy owsianką z dodatkiem bakalii i owoców. 

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:pb//az/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images

Pozostałe wiadomości