Materiał promocyjny

Myślała, że to siniak. "Na USG okazało się, że jest to jednak zmiana nowotworowa"

Pier(w)si się badamy! Dziś nasza akcja w Lublinie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W ramach wspólnej akcji z firmą LuxMed "Pier(w)si się badamy" każda kobieta może się zgłosić na badania profilaktyczne w kierunku zmian nowotworowych w piersi. Mimo że wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na pełne wyleczenie, to ogromna grupa kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlaczego tak się dzieje? Jak zachęcić kobiety do regularnego wykonywania badań?

"Pier(w)si się badamy". Dlaczego kobiety powinny regularnie badać piersi?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Choć wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie, to wiele kobiet trafia do lekarza zbyt późno. Akcja "Pier(w)si się badamy" ma to zmienić i zachęcić kobiety do regularnego wykonywania badań. W ramach kampanii w mobilnych punkach, które w każdą sobotę października pojawią się innym mieście Polski, każda kobieta może przebadać się w kierunku raka piersi. 22 października taką możliwość otrzymały mieszkanki Lublina i okolic. 29 października akcja zawita do Siedlec.

Panie do regularnych badań zachęca Aleksandra, studentka medycyny, która działa w Stowarzyszeniu Młodzi Medycy i jest koordynatorem ds. profilaktyki. - Organizujemy najróżniejsze akcje profilaktyczne, podczas których również uczymy samobadania piersi, kiedy (kobiety) powinny wykonać USG piersi oraz jakie objawy są alarmujące, z którymi powinny zwrócić się do lekarza - powiedziała Aleksandra. - Im wcześniej wykryty nowotwór, tym więcej możemy z nim zrobić - dodała Klaudia, studentka medycyny. Do regularnych badań namawia również Paulina, studentka położnictwa. Szczególną uwagę zwraca ona na panie, które właśnie skończyły karmić piersią. - Młode kobiety powinny się badać ze względu na to, że ryzyko raka, mimo karmienia piersią i po karmieniu piersią, wcale nie maleje - powiedziała. Tym samym należy pamiętać nie tylko o samobadaniu piersi, ale także o badaniu USG.

Jak wpierać osobę chorą na raka?

Czasem zdarza się, że kobieta po badaniu USG usłyszy od lekarza, że w piersi rozwija się zmiana nowotworowa. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest wsparcie ze strony najbliższych. - Rola bliskiego będzie miała olbrzymie znaczenie w nastawieniu do choroby, ale też potem w procesie leczenia będzie istotne - powiedziała Ewa Niewola, psychoonkolog, psycholog z grupy Lux Med. W ocenie specjalistki choremu można pomagać na wiele sposób. - To o czym warto pomyśleć szczególnie to, to, żeby dać mówić o sobie, o swoich emocjach. Pozwolić na wyrażenie złości, smutku, czyli na te emocje, których zazwyczaj nie lubimy, ale to właśnie one rozładowują napięcie - dodała.

O tym, jak wygląda walka z chorobą i jak ogromne znaczenie ma profilaktyka, na własnej skórze przekonały się trzy Amazonki - Justyna, Zosia i Kasia. Ta pierwsza wyznała, że sama wyczuła u siebie zmianę w piersi, ale bardzo długo to bagatelizowała. Do specjalisty trafiła dopiero za sprawą mamy, która zapisała ją na badania. Z wizytą u lekarza nie spieszyła się również pani Zosia. - Nie dopuszczałam do myśli, że to jest nowotwór - powiedziała nasza rozmówczyni. Podobne doświadczenia ma pani Kasia. - Mimo że wyczułam w piersi zmiany, sądziłam, że to jest tylko i wyłącznie jakiś guzek, siniak. Później po mobilizacji ze strony męża i synów poszłam na badanie USG i okazało się, że jest to jednak zmiana nowotworowa - powiedziała.

Jak wygląda walka z chorobą?

Diagnoza - rak może zwalić z nóg. Dlatego, aby lepiej poradzić sobie z chorobą i znaleźć w sobie siłę do walki, warto skorzystać z pomocy psychologa. - Bliscy nie zawsze mogą nam pomóc, bo sami mają emocje związane z tym, że nas kochają. Warto udać się do psychologa, który naprawdę nam pokaże, pomoże, nakieruje na wartości. My mamy dbać o siebie i żyć - powiedziała Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholog.

Należy podkreślić, że choroba to nie wyrok. Nie musi też wyłączać nas z życia. Doskonałym tego przykładem jest pani Kasia, która w mediach społecznościowych relacjonowała swoją walkę z nowotworem oraz to, jak choroba wpłynęła na jej codzienność. - Chciałam pokazać kobietom, że mimo tego ciężkiego leczenia można przejść przez to normalnie. Funkcjonować normalnie, wyglądać normalnie mimo braku włosów, rzęs - powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości