Ziemniaki w diecie - badania naukowe
Trudno wyobrazić sobie tradycyjny polski obiad bez ziemniaków. Okazuje się, że nawet spora porcja uwielbianego przez dzieci i dorosłych warzywa nie musi nieść za sobą obaw o zdrowie. Dowiedli tego naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na grupie 54 793 mieszkańców Danii. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na łamach czasopisma "Diabetes Care".
Zdrowa dieta
Eksperci jednogłośnie orzekli, że zła sława popularnego składnika diety nie jest niczym uzasadniona. Jak czytamy na tvn24.pl, domniemane problemy zdrowotne nie mają związku z właściwościami odżywczymi warzyw, ale ze sposobem ich przyrządzania.
Ziemniaki a cukrzyca typu drugiego
Wcześniejsze publikacje naukowe wskazywały, że ziemniaki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Zdaniem badaczy z Danii i Australii ugotowane warzywa nie wykazują takich właściwości, za to frytki, puree ziemniaczane, chipsy i towarzyszące im dodatki rzeczywiście szkodzą naszemu zdrowiu.
- W porównaniu z rafinowanymi zbożami, takimi jak biały ryż, gotowane ziemniaki są węglowodanami dużo lepszej jakości. Po prostu uważajmy na to, jak je przygotowujemy. Zrezygnujmy z frytek i tłustych sosów, gotujmy je tak, jak inne warzywa i pamiętajmy, że nie zawsze trzeba je jeść w towarzystwie czerwonego mięsa - wyjaśnił jeden z autorów badania, doktorant Pratik Pokharel.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak długo można mrozić pierogi? Ekspertka wyjaśnia
- Przez 30 dni odmawiał sobie kawy, coli i herbaty. "Zauważyłem efekty"
- Jedzenie może uzależniać tak jak papierosy. Których produktów unikać?
Autor: anw/tvn24, Magdalena Brzezińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Capelle.r/Getty Images