Przełom w medycynie. Pierwszą na świecie operację demencji przeprowadzono w Polsce

Przełom w medycynie. Pierwszą na świecie operację demencji przeprowadzono w Polsce
Polscy lekarze pierwsi na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bogusław Urbański cierpi na jeden z rzadszych rodzajów demencji - otępienie czołowo-skroniowe. Mężczyzna stał się bohaterem pierwszej na świecie terapii genowej przeprowadzonej przez prof. Mirosława Ząbka. To przełomowa chwila w walce z tą chorobą, której dotychczas nie można było leczyć. Czy to początek nowej ery w leczeniu demencji?

Demencja nie jest już wyrokiem

Rozwój medycyny nieustannie nas zaskakuje. Prof. Mirosław Ząbek w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim przeprowadził pierwszą na świecie terapię genową na pacjencie z demencją. Terapia polega na wprowadzeniu brakującego materiału genetycznego w określoną część mózgu. Ta skomplikowana procedura wymaga pracy wielu ludzi i precyzyjnej synchronizacji czasowej. To początek nowej ery w walce z demencją.

- Jakby nie było, jest to eksperyment. Odbył jako pierwszy w Polsce, ale to jest efekt pracy całego świata naukowców, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, którzy również i ten wektor wirusowy przygotowali. Być pierwszym jest trudno, dlatego że nie ma żadnych wzorców, nie ma żadnych zaleceń, nie możesz się odnieść do doświadczeń kogoś innego. Ten zespół, który jest pierwszy, musi to tworzyć, w związku z tym pierwszym liderom jest na pewno najtrudniej - przyznał prof. Mirosław Ząbek, neurochirurg.

Pierwsza na świecie operacja demencji

Bogusław Urbański cierpi na otępienie czołowo-skroniowe. Bliscy zauważyli u niego niepokojące objawy, takie jak zapominanie, jak prowadzić samochód czy gdzie posiał zboża. Dzięki miłości i wsparciu rodziny mężczyzna przeszedł przez proces leczenia. Dzisiaj, pół roku po operacji, jego stan jest stabilniejszy. Jak ocenia rodzina, choroba jakby stanęła w miejscu.

- Zajmował się rozwożeniem jajek. Klienci już zaczęli wydzwaniać, że nie dowiózł. Samochód jak prowadził, to zapominał, że trzeba włączyć kierunek, czy w lewo, czy w prawo, niebezpiecznie się zaczynało robić. (...) To już się dało zauważyć o chodzie też, bo chód nie jest taki normalny, tylko takie pociąganie nogami - opowiadała Justyna Kozak, partnerka pacjenta.

- Nie pamiętał, gdzie mamy posiane jakie zboża. Pytał mnie nawet dwa razy dziennie. Tracił tak jakby świadomość, że powiedziało mu się, a on za 4-5 godzin już nie pamiętał tego - wspominał Dariusz Urbanek, brat Bogusława.

Leczenie choroby Parkinsona - nowe perspektywy

Profesor Ząbek jest również znany ze swojej pracy nad chorobą Parkinsona. Jego zespół przeprowadził pionierską operację polegającą na dostarczaniu do mózgu enzymu, który przetwarza leki podawane przez neurologa w dopaminę. To podejście otwiera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na tę chorobę.

- To, nad czym teraz pracuję i myślę, jest to jakieś marzenie, bo mózg ma barierę krew-mózg. To, co dostaniemy do żyły czy zjemy tabletkę, to w większości nie przenika do mózgu, bo jest ta bariera. Natomiast jest już wyprodukowany system ultradźwiękowy otwierający barierę krew-mózg. Ja mam urządzenie, to tylko trzeba wgrać upgrade tego oprogramowania - wskazał specjalista.

DD_20240928_Demencja_REP
Nowatorska operacja szansą dla osób z demencją
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości