2 listopada 2024 roku minie 100. rocznica pierwszego polskiego maratonu. Udział w nim wzięło wtedy 8 biegaczy, jednak tylko trzech z nich dotarło do mety. Tak ważny jubileusz nadaje wyjątkowości tegorocznemu Maratonowi Warszawskiemu, który w znanej dziś formule odbywa się nieustannie od 1979 roku.
Dalsza część tekstu poniżej.
46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski - kiedy? Trasa biegu
Tegoroczny Maraton Warszawski wystartuje 29 września o godz. 9.00, jednak już dzień wcześniej, w sobotę, pod Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej ruszy tzw. Marathon Fan Zone - dostępna dla rodzin strefa z atrakcjami. Trasa biegu obejmie aż 7 dzielnic.
Uczestnicy 46. Maratonu Warszawskiego pobiegną w niedzielę kolejno ulicami: Świętokrzyską, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi. Następnie przekroczą Wisłę mostem Poniatowskiego i dotrą na Pragę, skąd wrócą do Śródmieścia mostem Gdańskim w stronę Żoliborza oraz Woli. Później uczestnicy imprezy sportowej przemieszczą się ulicami Bemowa i Bielan aż do ul. Marymonckiej, gdzie odbiją na południe i znów skierują się do centrum, by przekroczyć metę na ul. Świętokrzyskiej.
- Trasa jest naprawdę ciekawa. Nie tylko z punktu widzenia warszawiaków, którzy mogą przebiec się po swojej dzielnicy. Coraz większe jest grono turystów biegowych. To jeden z trendów, który mocno się rozwija. Ludzie wyjeżdżają na kilka dni po to, żeby wystartować w biegu i pozwiedzać. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy. Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji - zaznacza ambasador maratonu Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy w biegu na 800 metrów.
W niedzielę w Warszawie można spodziewać się sporych utrudnień w ruchu drogowym. Znaczna część ulic zostanie zamknięta. Jak czytamy w tvn24.pl, drogi "będą stopniowo otwierane, gdy ostatni biegacz pokona daną część trasy".
Warunki atmosferyczne podczas Maratonu Warszawskiego
Organizatorzy imprezy zapewniają, że pogoda będzie sprzyjała uczestnikom 46. Maratonu Warszawskiego. Na niebie ma zaświecić słońce, a termometry w stolicy wskażą kilkanaście stopni Celsjusza.
- Może być delikatnie wietrznie. To jedyna okazja, żeby przebiec się ulicami Warszawy w takim anturażu. Wystartuje mnóstwo zawodników. Mamy pełną listę startową. W tego typu wydarzeniach tłum niesie. Społeczność napędza do działania. Jedni biegną dla siebie, inni dla innych, podłączając się pod biegi charytatywne. Mnóstwo dobrego można zrobić nie tylko dla siebie i swojego zdrowia, ale również dla dobrostanu innych - ocenia Adam Kszczot.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak wicemistrzem świata we wrotkarstwie alpejskim. "Podczas zawodów pękła płoza"
- Wojciech Szczęsny jednak wróci na boisko i dołączy do FC Barcelona? Bramkarz zabrał głos
- Niebieskie warkoczyki i młot w kolorze pink. Jak jeszcze wyrazić kobiecość w sporcie?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Contributor/Getty Images