"Porównywanie uruchomi wewnętrznego krytyka i sprawia, że tracimy pewność siebie". Jak mądrze uprawiać sport?

kobieta, która biega
Jak mądrze uprawiać sport?
Źródło: TravelCouples/Getty Images

Aktywność fizyczna - z założenia - ma poprawiać nie tylko kondycję naszego ciała, ale i ducha. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Część z nas ma wyrzuty sumienia, bo zrezygnowała z treningu lub porównuje się innych - często lepszych zawodników - i w konsekwencji traci radość z uprawiania sportu. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby czerpać z aktywności fizycznej jak najwięcej? O tym porozmawialiśmy z Magdaleną Rudyk, psychologiem ze Szpitala Karowa w Warszawie.

Dalsza część tekstu poniżej.

Mój sport – moja samotność
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mimo że aktywność fizyczna powinna dawać przyjemność i radość, to czasem jest źródłem ogromnego stresu i napięcia.

Dlaczego warto się ruszać?

Co nam daje aktywność fizyczna. Po co ją uprawiamy? Czy może być jakąś formą ucieczki od problemów?

Magdalena Rudyk, psycholog, Szpital Karowa: Przede wszystkim to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki i dbania o zdrowie. Zapobiega chorobom np. układu krążenia czy ruchu, wpływa również na nasz stan psychiczny. Aktywność fizyczna jest również źródłem przyjemności, a podejmowana w grupie wpływa na nasze relacje społeczne. Krótko mówiąc, ruch jest świetną inwestycją w nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Aktywność fizyczna faktycznie jest też formą ucieczki od codziennych problemów. Pozwala skoncentrować się na sobie i na tym, co "tu i teraz". Redukcje stres, poprawia nasze zdolności poznawcze i umysłowe, uczy nas planowania i podejmowania decyzji.

Część z nas, aby zmotywować się do aktywności, dołącza do grup w mediach społecznościowych, gdzie użytkownicy chwalą się swoimi treningami. Czy to faktycznie działa na nas dobrze i zachęca do ruchu?

Obecnie samo uprawianie sportu już nie wystarcza. Chwalimy się swoimi osiągnięciami w mediach społecznościowych. Czasami potrzebujemy uznania użytkowników. Wiedza zaczerpnięta z mediów społecznościowych bardzo często przekłada się na to, jak dbamy o zdrowie oraz jak podchodzimy do sportu.

Jednak nie wszystkie informacje, które znajdujemy w sieci, są rzetelne. Zazwyczaj nie są one poddawane żadnej weryfikacji. To stanowi pułapkę szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ bezrefleksyjne przyjmowanie tzw. dobrych rad może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dobrym przykładem może być promowanie wyidealizowanego ciała. Bardzo ważne jest, aby uświadomić młodym ludziom, że to, co widzimy Internecie, jest bardzo wybiórcze i stanowi jedynie element rzeczywistości. Co więcej, cele postawione przez innych użytkowników mediów społecznościowych nie muszą być też naszymi.

Czy powinniśmy się porównywać do innych?

Siłą rzeczy zaczynamy się porównywać do osób, które publikują zdjęcia ze swoich treningów. Czy to dobrze?

Porównywanie się z innymi użytkownikami mediów społecznościowych może działać na nas motywująco, ale wcale nie musi. Zdarza się, że porównywanie uruchomi naszego wewnętrznego krytyka i sprawia, że tracimy pewność siebie. Z tego nie wyniknie nic dobrego.

Trzeba się zastanowić, co to porównywanie się o nas mówi, dlaczego to robimy, czy wynika z potrzeby dopasowania się. Warto także przyjrzeć się temu, dlaczego w ogóle trenujemy. Często gonimy za nieosiągalnymi wzorcami, zapominamy, że to nie wygląd stanowi o wartości człowieka.

Co jakiś czas pojawia się moda na uprawianie jakiegoś sportu. Dlaczego jej tu ulegamy? Może to dobrze, bo w końcu chodzi o to, żeby wstać z fotela.

To prawda, ulegamy modzie w różnych obszarach naszego życia i nie ma w tym nic złego. To zwalnia nas w pewien sposób z podejmowania decyzji. Podążając za trendem, podnosimy sobie samoocenę i czujemy, że przynależymy do danej grupy, co jest ważne szczególnie dla ludzi młodych. Dlatego jeśli ta moda miałaby sprawić, że zaangażujemy się w aktywność fizyczną i będziemy realizować rozsądnie swój plan, to przyniesie nam same korzyści.

Musimy pamiętać, że z mody, który wpływa na nasze zdrowie, trzeba korzystać rozsądnie. Zastanówmy się, czy popularny aktualnie sport jest w ogóle w zasięgu naszych możliwości i czy jest dla nas bezpieczny. Nie dołączajmy do grupy w mediach społecznościowych startującej w maratonie, jeżeli bieganie trenujemy od tygodnia. Pamiętajmy, że opcji jest naprawdę wiele, więc wybierzmy dyscyplinę, która sprawi nam przyjemność i będzie dostosowana do naszych aktualnych możliwości.

Jak zmotywować się aktywności fizycznej?

Czy powinniśmy zmuszać się do aktywności? Zdarzają się dni, kiedy mamy "lenia" i nic nam się nie chce. Czy w takich chwilach odpuścić i zrobić sobie wolne, czy jednak trochę się zmusić i zrobić trening?

Nie ma nic złego w tym, że czasami ogarnie nas lenistwo i raz na jakiś czas zrezygnujemy z aktywności. Jednak, gdy zauważymy, że nasze treningi stały się bardziej przykrym obowiązkiem niż przyjemnością, spadła nasza motywacja i zaangażowanie, to warto się zastanowić, co jest tego powodem. Dlaczego zmieniło się nasze nastawienie? Może to czas na zmianę dyscypliny? Może postawiliśmy sobie zbyt wysoko poprzeczkę w nadziei, że nadrobimy stracony czas? Zweryfikujemy swoje plany i pomyślmy o swoich potrzebach .

Jak mądrze zmotywować się do ruchu? Skąd mamy wiedzieć, że dana aktywność naprawdę sprawia nam frajdę i nie uprawiamy jej tylko dla tego że jest modna?

Powodów, dla których rezygnujemy z ruchu, jest wiele: brak czasu, liczne obowiązki zawodowe i domowe. Być może warto sprawdzić, w jaki sposób czas planują inne osoby i zainspirować się nimi. Jak pokazują badania, to nie moda, lecz chęć zadbania o własne zdrowie częściej jest czynnikiem motywującym do rozpoczęcia aktywności. Dlatego na początek wybierzmy aktywność, która będzie sprawiała nam przyjemność. Zacznijmy naszą przygodę od małych kroków. Nie wybierajmy aktywności, która już na początku wyciśnie z nas siódme poty. Zastanówmy się, dlaczego i dla kogo chcemy podjąć ten wysiłek i jakie korzyści uzyskamy z tej inwestycji w nasze zdrowie. Pamiętajmy również, że za naszą pracę i wytrwałość nasz organizm odwdzięczy się ogólną dobrą kondycją.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości