Procesy starzenia się mózgu a sztuczna inteligencja
Naukowcy wykonali rezonans magnetyczny mózgu u ponad 4,5 tysiąca osób bez tzw. zaburzeń poznawczych. Część z nich w późniejszym wieku zachorowała na demencję. Dzięki temu program mógł nauczyć się tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu, które wskazują na wzorce starzenia się. Na skutek przeprowadzonych badań możliwe było stworzenie modelu, który pozwala określić wiek uczestników w oparciu o obraz ich mózgu. Wyniki tych badań opublikowano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zdrowie
- Proces starzenia się mózgu jest wiarygodnym biomarkerem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. To ryzyko wzrasta, gdy cechy mózgu wskazują, że jest on starszy niż wskazuje wiek chronologiczny. Każdy z nas starzeje się w innym tempie, podobnie jak poszczególne tkanki naszego organizmu. Mózg czterdziestolatka może zatem "wyglądać" na trzydzieści lub sześćdziesiąt lat - mówi autor badań Andrei Irimia.
Sztuczna inteligencja pomoże rozpoznawać ryzyko demencji
W pierwszym etapie program uczył się tworzyć szczegółowe mapy anatomiczne mózgu, które wskazywały wzorce starzenia się. Następnie rzeba było porównać biologiczny wiek mózgu z tzw. wiekiem chronologicznym. Im większa była zaobserwowana różnica, tym większe było ryzyko demencji. Potwierdziły to także testy zdolności poznawczych.
Ponadto zaobserwowano, że proces starzenia się różnych obszarów mózgu przebiegał w różnym tempie u mężczyzn i kobiet. U pierwszych, którzy byli narażeni na chorobę Parkinsona, szybciej starzała się kora ruchowa. Z kolei u drugich prawa półkula mózgu starzała się wolniej.
- Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją, których nie bylibyśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Im wcześniej zidentyfikujemy osoby bardziej narażane na rozwój choroby, tym szybciej można podjąć kroki zapobiegawcze - podkreślają badacze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
- Które zawody zastąpi sztuczna inteligencja? "Bardziej nas uczłowieczy"
- Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować medycynę? "Komputery są w stanie diagnozować ludzi"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images