Nosisz dziecko na biodrze? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu. "Może prowadzić do problemów"

Dziecko, Rodzic
Noszenie dziecka na biodrze
Źródło: GettyImages/Johner Images
Wiele mam nosi dziecko na biodrze. Ten sposób pozwala im jednocześnie poświęcić czas maluszkowi, jak i zająć się dodatkowymi obowiązkami. Jak się okazuje, mimo praktyczności nie jest to najlepszy rodzaj techniki noszenia bobasa. Dlaczego? Czy są zdrowsze alternatywy? O tym w rozmowie z dzieńdobry.tvn.pl opowiedział fizjoterapeuta Kamil Jackowski.

Noszenie dziecka na biodrze - tak czy nie?

Jednym z najpopularniejszym sposobem noszenia dziecka jest umieszczanie go na biodrze. W ten sposób pociecha czuje się bezpiecznie w objęciach opiekuna i ma dobrą widoczność, dlatego może w ten sposób swobodnie poznawać świat. Oprócz tego sam rodzic może jednocześnie trzymać malucha i wykonywać dodatkowe czynności.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Niestety tego typu praktyka może negatywnie wpływać na zdrowie, zwłaszcza gdy opiekun nosi dziecko stale tylko na jednym biodrze. Jak tłumaczy fizjoterapeuta Kamil Jackowski, w dalszej perspektywie prawdopodobne są problemy z barkami, biodrami i kręgosłupem.

W jakiej pozycji nosić dziecko?

Jak więc nosić dziecko na biodrze, by chronić zdrowie?

- Istotne jest, by napinać mięśnie brzucha i pośladki. Należy skupić się na utrzymywaniu kręgosłupa w pozycji wyprostowanej. Podnosząc dziecko (ale także wszystkie ciężkie przedmioty), należy robić to w odpowiedni sposób - zaznacza fizjoterapeuta Kamil Jackowski. Właściwą techniką jest używanie nóg, a nie pleców. Co to znaczy? Nie należy pochylać się po dziecko, zginając się w pasie. Zamiast tego należy przykucnąć, zginając kolana - wyjaśnia.

Jak dodaje, podnosząc dziecko, należy zbliżyć je do klatki piersiowej. Nie podnosimy go z wyciągniętymi rękoma lub podczas skakania czy obracania się. Tę samą zasadę stosuje się także przy podnoszeniu z fotelika czy wózka. Powolne, świadome ruchy zmniejszają ryzyko kontuzji, bólu.

Kamil Jackowski wskazał także inne rodzaje technik noszenia pociechy:

  • jak fasolkę - maluch leży przytulony do przedramienia, a z drugiej do brzucha. Główka leży w zgięciu ręki, druga dłoń podtrzymuje pupę. Tyłów dziecka jest nieco zaokrąglony, swoim kształtem przypomina fasolkę,
  • na tacy - dziecko jest ułożone bokiem na przedramieniu (niczym na tacy). Opiera się plecami o brzuch, jego głowa znajduje się w zgięciu ręki. Druga dłoń podtrzymuje pupę.
  • na ramieniu - głowa dziecka jest na ramieniu. Trzeba podtrzymywać pupę (i asekurować je drugą ręką).
  • na piersi – ciało dziecka jest ułożone przodem na piersi,
  • jak w fotelu – to pozycja odpowiednia dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia. Dziecko siedzi na dłoni jak w fotelu. Ważne, by rodzic nieco się odchylił.

Fizjoterapeuta podkreśla, że podczas chodzenia czy wykonywania domowych obowiązków z dzieckiem pomocne będą nosidła i chusty. - Nosidełko jest lepszą alternatywą niż noszenie dziecka na jednym biodrze, gdyż obciąża się mięśnie dolnej części pleców. Prawidłowo zawiązana chusta nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz wzmocni kręgosłup noszącego rodzica - wskazuje ekspert.

Co zrobić, gdy pojawi się ból po noszeniu dziecka?

Według rozmówcy dziendobrytvn.pl w przypadku wystąpienia bólu warto stosować ćwiczenia poprawiające krążenie i wzmacniające mięśnie. Należy też zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie. Dzięki temu ciało wróci do formy, co zmniejszy podatność na kontuzję. Istotną rolę odgrywa także sen.

- Młode matki powinny, w miarę możliwości, starać się nawet w ciągu dnia zadbać o sen, jeśli w nocy dzieciaczek na to nie pozwala - radzi.

- Jeśli ćwiczenia nie przynoszą ulgi i ból utrzymuje się dalej, niezwłocznie należy udać się do fizjoterapeuty, który zbada i zdiagnozuje przyczynę bólu. Bardzo możliwe, że doprowadziły do niego dysfunkcje spowodowane starym urazem czy samym porodem. Może to też być pokłosie blizny po cesarskim cięciu - podsumowuje Kamil Jackowski.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości