Noszenie dziecka na biodrze - tak czy nie?
Jednym z najpopularniejszym sposobem noszenia dziecka jest umieszczanie go na biodrze. W ten sposób pociecha czuje się bezpiecznie w objęciach opiekuna i ma dobrą widoczność, dlatego może w ten sposób swobodnie poznawać świat. Oprócz tego sam rodzic może jednocześnie trzymać malucha i wykonywać dodatkowe czynności.
Zdrowie
Niestety tego typu praktyka może negatywnie wpływać na zdrowie, zwłaszcza gdy opiekun nosi dziecko stale tylko na jednym biodrze. Jak tłumaczy fizjoterapeuta Kamil Jackowski, w dalszej perspektywie prawdopodobne są problemy z barkami, biodrami i kręgosłupem.
W jakiej pozycji nosić dziecko?
Jak więc nosić dziecko na biodrze, by chronić zdrowie?
- Istotne jest, by napinać mięśnie brzucha i pośladki. Należy skupić się na utrzymywaniu kręgosłupa w pozycji wyprostowanej. Podnosząc dziecko (ale także wszystkie ciężkie przedmioty), należy robić to w odpowiedni sposób - zaznacza fizjoterapeuta Kamil Jackowski. Właściwą techniką jest używanie nóg, a nie pleców. Co to znaczy? Nie należy pochylać się po dziecko, zginając się w pasie. Zamiast tego należy przykucnąć, zginając kolana - wyjaśnia.
Jak dodaje, podnosząc dziecko, należy zbliżyć je do klatki piersiowej. Nie podnosimy go z wyciągniętymi rękoma lub podczas skakania czy obracania się. Tę samą zasadę stosuje się także przy podnoszeniu z fotelika czy wózka. Powolne, świadome ruchy zmniejszają ryzyko kontuzji, bólu.
Kamil Jackowski wskazał także inne rodzaje technik noszenia pociechy:
- jak fasolkę - maluch leży przytulony do przedramienia, a z drugiej do brzucha. Główka leży w zgięciu ręki, druga dłoń podtrzymuje pupę. Tyłów dziecka jest nieco zaokrąglony, swoim kształtem przypomina fasolkę,
- na tacy - dziecko jest ułożone bokiem na przedramieniu (niczym na tacy). Opiera się plecami o brzuch, jego głowa znajduje się w zgięciu ręki. Druga dłoń podtrzymuje pupę.
- na ramieniu - głowa dziecka jest na ramieniu. Trzeba podtrzymywać pupę (i asekurować je drugą ręką).
- na piersi – ciało dziecka jest ułożone przodem na piersi,
- jak w fotelu – to pozycja odpowiednia dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia. Dziecko siedzi na dłoni jak w fotelu. Ważne, by rodzic nieco się odchylił.
Fizjoterapeuta podkreśla, że podczas chodzenia czy wykonywania domowych obowiązków z dzieckiem pomocne będą nosidła i chusty. - Nosidełko jest lepszą alternatywą niż noszenie dziecka na jednym biodrze, gdyż obciąża się mięśnie dolnej części pleców. Prawidłowo zawiązana chusta nie tylko nie zaszkodzi, ale wręcz wzmocni kręgosłup noszącego rodzica - wskazuje ekspert.
Co zrobić, gdy pojawi się ból po noszeniu dziecka?
Według rozmówcy dziendobrytvn.pl w przypadku wystąpienia bólu warto stosować ćwiczenia poprawiające krążenie i wzmacniające mięśnie. Należy też zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie. Dzięki temu ciało wróci do formy, co zmniejszy podatność na kontuzję. Istotną rolę odgrywa także sen.
- Młode matki powinny, w miarę możliwości, starać się nawet w ciągu dnia zadbać o sen, jeśli w nocy dzieciaczek na to nie pozwala - radzi.
- Jeśli ćwiczenia nie przynoszą ulgi i ból utrzymuje się dalej, niezwłocznie należy udać się do fizjoterapeuty, który zbada i zdiagnozuje przyczynę bólu. Bardzo możliwe, że doprowadziły do niego dysfunkcje spowodowane starym urazem czy samym porodem. Może to też być pokłosie blizny po cesarskim cięciu - podsumowuje Kamil Jackowski.
Zobacz także:
- Jak wybrać najlepsze kapcie do przedszkola? Fizoterapeuta: "Jest zasada, że dziecko zawsze ma rację"
- Ile jest ważne skierowanie do szpitala? Kompendium wiedzy o wszystkich rodzajach skierowań
- Joga może łagodzić ból miesiączkowy. Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Johner Images