Z pomocy psychologicznej korzystają osoby w każdym wieku. Najmłodsi pacjenci zgłaszają się na terapię z rozmaitymi problemami. Ich rozmowy ze specjalistami chwytają za serce i zmuszają do głębokiej refleksji nad porządkiem współczesnego świata. Wiele z nich dotyczy poczucia osamotnienia i braku czułości ze strony najbliższych. Najlepszym tego dowodem są notatki, które trafiły do sieci dzięki działaczowi społecznemu z Rzeszowa, Tomaszowi Friedlanderowi.
Mali pacjenci z dużymi problemami
Podobnie jak dorośli, dzieci również miewają problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Rozmowa z terapeutą pozwala im uporać się z głęboko skrywanymi emocjami. W rzeszowskim Instytucie Psychologii i Rozwoju nie brakuje małych pacjentów, którzy nade wszystko pragną opowiedzieć komuś o swoim strachu, smutku i tęsknocie za bliskością rodziców. To właśnie wypowiedziane przez nich słowa trafiły na facebookowy profil działacza społecznego, Tomasza Friedlanderowa:
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
- Nie chcę żyć. Życie jest głupie. Nikt mnie nie lubi. Nawet mama i tata przywożą mnie tu i nie rozmawiają ze mną. Wstydzą się mnie.
- Marzę o tym, żeby tata mnie przytulił. Mówi mi, że tulą się słabi. Jestem słaby.
- Najbardziej pragnę, aby mama i tata powiedzieli mi, że mnie kochają albo lubią choć trochę.
- Wracam do domu sama. Mama przychodzi o 22:00. Mam już spać. Często się boję, ale nie można mi się bać.
W tym miejscu warto podkreślić, że każda z tych notatek została sporządzona podczas sesji z pacjentami w wieku od 8 do 10 lat.
Notatki zrobione przez psychologów podczas rozmów z dziećmi. Myśli wypowiedziane podczas sesji. Instytut Psychologii i Rozwoju Wybrałem 4 które najbardziej poruszają 💔💔💔 Coś strasznego...
Posted by Tomasz Friedlander - Działacz Społeczny on Tuesday, December 13, 2022
Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Coraz więcej dzieci w naszym kraju mierzy się z zaburzeniami lękowymi i depresją. Statystyki wskazują, że rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Małoletni pacjenci, którzy wymagają opieki, miesiącami, a nawet latami czekają na wizytę u specjalisty. W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Jak można wesprzeć Fundację TVN?
- wyślij SMS o treści "POMAGAM" pod numer 7356;
- wyślij przelew na telefon BLIK na numer 509 559 966;
- dokonaj wpłaty na konto PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001 (MBank);
- ustaw zlecenie stałe - wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego banku, wybierzesz kwotę darowizny oraz dzień miesiąca, w którym będzie przekazywana (np. 50 zł każdego piątego dnia miesiąca) oraz podasz dane Fundacji TVN i numer rachunku bankowego: PL25 1140 1010 0000 2581 1800 1001.
Firmy i instytucje, które chcą wesprzeć działania Fundacji, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny - kontakt: fundacja@tvn.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czuła męskość zamiast rywalizacji i stereotypów. "Myślałem: nie mogę być bezradny jako facet"
- "Ta Kaczmarek chyba ma jakieś ADHD". Martyna z "Top Model" o drodze do właściwej diagnozy
- Znana psycholog miała trudną relację z matką. "Gdy umarła, nadeszła ulga"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: facebook.com
Źródło zdjęcia głównego: SeventyFour/Getty Images