Czuła męskość zamiast rywalizacji i stereotypów. "Myślałem: nie mogę być bezradny jako facet"

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Michalina Kobla
Choroba to nie moda - Grupa Performatywna Chłopaki
Choroba to nie moda - Grupa Performatywna Chłopaki
wideo 2/12

Chłopaki też płaczą - a już na pewno ci należący do Grupy Performatywnej. Okazywanie emocji, dzielenie się swoimi odczuciami i troska o otoczenie nie są wstydem. O obalaniu stereotypów odciągających mężczyzn od szukania pomocy, w tym również psychologicznej, w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli opowiedzieli Tomasz Gromadka i Kamil Błoch.

Grupa Performatywna Chłopaki

"Mężczyźni na rzecz czułej męskości" - tak współtworzoną przez siebie inicjatywę określają Tomasz Gromadka i Kamil Błoch. Grupa Performatywna Chłopaki to jednak, w praktyce, znacznie więcej. Najważniejszą częścią jej działalności, obok aktywizmu w mediach społecznościowych i podcastu, jest organizacja męskich kręgów. 

 - Na spokojnie, każdy na własnej energii i dynamice, mówimy, z czym przychodzimy na taki krąg. Robimy sobie rundkę. Każdy może powiedzieć, jak się czuje. Może też nie mówić. Może po prostu słuchać i być na tym kręgu - wyjaśnił Tomasz dodając, że uczestnicy zawierają między sobą kontrakt zobowiązujący do tego, aby dzielona przez nich przestrzeń była bezpieczna i przyjazna. - Nagle się okazuje, że ta historia w jakiś sposób się staje kolektywna i ja się mogę przejrzeć w doświadczeniach tych osób, które mówiły przede mną - dodał Kamil.

Choroba to nie moda

Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
wideo 2/11

Dlaczego mężczyźni boją się korzystać z pomocy?

Stworzenie serdecznej, ciepłej przestrzeni dla mężczyzn wychowywanych w kulturze nastawiającej ich wobec siebie wrogo, pozwala uczestnikom kręgów otwierać się na własne doświadczenia. A stąd już krok do wejrzenia w samego siebie i, jeśli to potrzebne, skorzystania z dalszej pomocy. Stygmatyzacja zaburzeń psychicznych przybiera bowiem u mężczyzn szczególny charakter.

 - Te stereotypy rozpoznaję w sobie. Ja miałem kryzys emocjonalny, psychiczny, ale zanim do tego doszło, że ja jestem jakoś zdiagnozowany, spędziłem 7 lat w jakimś totalnym rozbiciu. Kiedy nie wiem nawet, na czym polega moje życie, że ono się ciągle załamuje, że ja ciągle mam momenty, kiedy zalegam w łóżku, kiedy nic mi się nie chce, kiedy otaczająca rzeczywistość jest przerażająca. A ja do tego czuję gigantyczną presję, że jako to? Przecież ja powinienem zasuwać. Więc tu dochodzą wzorce męskości na zasadzie: no, udowadniaj, rywalizuj, konkuruj, wykazuj się - wspominał Kamil, któremu w końcu ktoś z zewnątrz zasugerował, że może mieć depresję. - Widzę, że te stereotypy pracowały. Ja nie mogę być bezradny jako facet. Ja nie mogę się smucić. Ja nie mogę tracić motywacji - dodał.

 - Też czułem się w szponach takich szkodliwych wzorców męskości, które nie pozwalały mi wyrażać tego, co czuję. Mogłem wyrażać to zazwyczaj tylko w kłótni z kimś. Ale smutku i lęku nie potrafiłem wyrażać. Więc tłumiłem je w sobie. Miałem poczucie, że terapia nie jest dla mnie - przyznał Tomasz, który w końcu podjął przełomową decyzję i udał się do terapeutki. Na miejscu poczuł żal, że po pomoc sięgnął tak późno.

Zaburzenia odżywiania u mężczyzn

Jednym z doświadczeń, które mają za sobą Tomasz i Kamil, są zaburzenia odżywiania. U obu przyjęły nieco inną postać. 

 - Bardzo szybko, w ciągu 2-3 miesięcy schudłem z 20 kilo. Dieta była drastyczna. Tak naprawdę się głodziłem. Ważyłem nawet z 54 kilo, a mam 182 cm wzrostu. Nadal widziałem siebie jako osobę, która jest gruba. Miałem zaburzony obraz swojego ciała. Wydawało mi się, że okej, teraz jestem chudy, ale zjem tą kanapkę i znowu będę gruby - powiedział Tomasz. Zaburzenia odżywiania były jedną z rzeczy, które przerobił w terapii.

 - Ja byłem dzieckiem, które było przekarmiane. Więc tam się ponakładało mnóstwo rzeczy. Że przecież jedzenie to jest dowód miłości. Więc ja się tego nieświadomie uczyłem. Zobaczyłem, jak ja siebie reguluję jedzeniem. Jadam kompulsywnie, albo kompulsywnie się głodzę - mówił Kamil wspominając o stereotypowym powiedzeniu, że "przecież chłop musi jeść!".

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z uprzedzeniami, których największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

  • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości