Parenting

Jak wybrać najlepsze kapcie do przedszkola? Fizoterapeuta: "Jest zasada, że dziecko zawsze ma rację"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Jakie kapciuszki na małe nóżki?

Wrzesień to nie tylko początek jesieni. Dla rodziców to czas, kiedy ich pociechy idą do szkół i przedszkoli. W wyprawce, którą powinni na tę okazję przygotować, znajdują się między innymi kapcie. Jak wybrać najlepsze? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski.

"Dziecko zawsze ma rację"

Wybór kapci to dla wielu rodziców ważny moment kompletowania szkolnej wyprawki. Fizjoterapeuta podkreśla jednak, żeby nie przypisywać mu zbyt dużego znaczenia.

- Są dzieciaki, które mówią, że w tym kapciu albo bucie nie pójdą, w tym pójdą, a najchętniej to pójdą na bosaka. Jest taka fajna zasada w pediatrii, że dziecko zawsze ma rację, niezależnie od tego, co się dzieje - podkreślił Paweł Zawitkowski. Tę uwagę skontrowała jednak prowadząca program Paulina Krupińska-Karpiel, że w przedszkolu nie można chodzić boso.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Fajnie by było, gdyby pozwoliło. Przedszkole i żłobek to jest okres najbardziej dynamicznego rozwoju, dojrzewania wszystkich parametrów, które stopy dotyczą - wyjaśnił fizjoterapeuta. - Stopa jest częścią niesamowitego amortyzatora, jakim są nogi. Wszędzie tam, gdzie jest bezpiecznie, nie jest ślisko, fajnie, żeby dzieciaki biegały na boso. W przedszkolu chcą kapci, bo boją się, że coś się stanie - stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Odpowiednie kapcie, czyli jakie?

- Najgorsze są tak zwane błędy przeszłości. Jakieś buty korekcyjne. Jak słyszymy, że but jest korekcyjny, to od razu z niego rezygnujemy - zauważył Paweł Zawitkowski. Dlaczego? - Mówi się o rzekomym płaskoskopiu i koślawości u dzieci w wieku przedszkolnym. One mają niewypracowane mechanizmy antygrawitacyjne, kości są jeszcze miękkie i przy obciążeniu czasem trochę za mocno dotykają podłoża. Wystarczy jednak stopę podnieść, żeby zobaczyć, czy bez obciążenia jest ukształtowana prawidłowo, czy rzeczywiście płaskostopie się pojawiło - tłumaczył specjalista.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kapcie? - Zacznijmy od tego, że muszą być leciutkie i bardzo dobrze przylegać do stopy. Nie mogą jej usztywniać - podkreślił fizjoterapeuta. - Ważną rzeczą jest też przylegający, niesztywny zapiętek - dodał. - To jak wyłączyć z pracy tę część ciała. Jak się ją unieruchomi na ileś godzin, to ona nie pracuje - dodała Paulina Krupińska-Karpiel.

Jakie kapcie są, zdaniem Pawła Zawitkowskiego, najlepsze dla przedszkolaków? - Sandały są idealne. Stopa oddycha, nie "jedzie" po powrocie do domu, a paski są idealnie dopasowane, ten kluczowy nie zaburza zginania stopy i goleni, a jednocześnie wystarczająco stabilizuje stopę - wyliczał ekspert. Zobacz całą rozmowę, żeby dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego wyboru kapci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN w telewizji? Wszystkie odcinki możesz zobaczyć w Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości