Bartek Dajnowski w cyklu "Miejska dżungla" Dzień Dobry TVN sprawdził, czy widząc starszą osobę błąkającą się po ulicy w piżamie i szlafroku, przechodnie spróbują jej pomóc. Natomiast w studiu porozmawialiśmy o samotności seniorów. Czy możemy mówić o znieczulicy społecznej?
"Miejska dżungla". Czy pomoglibyście starszej osobie błąkającej się po ulicy?
Do nagrania eksperymentu społecznego reportera Dzień Dobry TVN Bartka Dajnowskiego zachęciła wiadomość od jednego z widzów:
Opiekuję się samotnie mamą ciężko chorą na Alzheimera od ponad 10 lat. Mam pomysł na program. Zatrudnij aktora, który będzie chodzić w piżamie w nocy lub rano i zobacz, ile osób zareaguje. To normalny etap w Alzheimerze. Ucieczki chorych w samej piżamie, bez kurtki, kapci i często umierają z chłodu...
Bartek Dajnowski z pomocą 71-letniego aktora ubranego w piżamę i szlafrok sprawdził, ile osób nie przejdzie obok niego obojętnie. Materiał nagrywany był przez prawie dwie godziny. Przez ten czas aktora minęło ok. 700 osób, które albo uznały, że to nie ich sprawa, albo w ogóle nie zwróciły na niego uwagi. Pomoc mężczyźnie zaoferowało zaledwie 6 mężczyzn i 18 kobiet. Ci wszyscy ludzie, to nasi bohaterowie dnia codziennego bez peleryny, którym gratulujemy reakcji.
- Miałam teścia z demencją i wiedziałam, że tu coś jest nie tak. Przede wszystkim ubranie - wyjaśniła jedna z przechodzeń, która zaoferowała pomoc. - Nie chciałyśmy pana zostawić - dodała jej koleżanka.
- Niedługo tu stoimy, ale uważam, że przynajmniej połowa ludzi, która przechodzi, powinna się zainteresować, a się nikt nie zainteresował - zauważyły kolejne kobiety, które chciały zadzwonić pod 112.
- Mam taką potrzebę serca, żeby pomóc komuś, kto jest w potrzebie, więc się dlatego zatrzymałam - mówiła rozmówczyni reportera Dzień Dobry TVN.
Ten eksperyment po raz kolejny pokazał, że gdy trzeba komuś pomóc, to robi to zdecydowanie więcej pań niż panów. Zobacz wideo.
Samotność wśród seniorów
Z badania "Samotność wśród osób 80+", którego wyniki opublikowano rok temu, dowiadujemy się, że 39 proc. osób powyżej 80. roku życia doświadcza poczucia pustki, 48 proc. z nich brakuje towarzystwa, a co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama. Jak możemy to zmienić? O tym w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Arturem Barcisiem, aktorem zaangażowanym w liczne kampanie społeczne dotyczące depresji i samotności seniorów, 85-letnim Januszem Parulskim, któremu doskwiera samotność oraz Adamem Olkowskim, wolontariuszem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Posłuchaj rozmowy:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Samotność osób starszych. Jak wspierać na co dzień seniorów?
- "Młodzianki" tańcem walczą z samotnością. "Senior nie musi spędzać czasu sam, na kanapie"
- Telefon Serdeczności i przytulanie. Psycholog: "Dotyk bliskiej osoby jest szczególnie ważny"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN