Ciąża

Jakie są przyczyny niepłodności? Ginekolog: "Jedną z nich może być cesarskie cięcie"

Ciąża

Autor:
Martyna
Trębacz
Przyczyny niepłodności u kobiet

Coraz więcej par bezskutecznie stara się o dziecko. Przyczyn tego problemu może być wiele, dlatego ważne jest, aby wykonać odpowiednie badania. O tym dlaczego kobiety nie mogą zajść w ciążę, co należy wtedy zrobić i czym różni się niepłodność od bezpłodności wyjaśniła w Dzień Dobry TVN ginekolog, dr Joanna Bonarek-Sztaba. 

Niepłodność i bezpłodność – czym się różnią?

Z roku na rok przybywa kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. W przypadku bezskutecznych starań o dziecko często wymiennie stosuje się nazwy niepłodność i bezpłodność. Okazuje się jednak, że te dwa terminy mają inne znaczenia.

- Niepłodność to jest problem, który rozpoznajemy po roku starań o ciążę i prawdopodobnie dojdziemy do wyleczenia jej. Bezpłodności nie da się wyleczyć. Osoba u której stwierdzono bezpłodność nie będzie mogła mieć w naturalny sposób dzieci – wyjaśniła dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Niepłodność dotyka coraz więcej osób. Jak podkreśliła dr Joanna Bonarek-Sztaba, w dużej mierze wynika to z faktu, że w dzisiejszych czasach kobiety później, niż kiedyś decydują się na zajście w ciążę.

- Problem narasta ze względu na sposób naszego życia. Robimy karierę, odwlekamy macierzyństwo i myślimy sobie, że jak mamy 38 lat, to jest właściwy czas na dziecko. Okazuje się, że biologiczny wiek kobiety jest bardzo ważny. Już po 35.-37. roku życia szansa na ciążę znacznie spada – powiedziała ginekolog.

Choć o niepłodności częściej mówi się w kontekście pań, to dotyczy ona również panów.

- Od kilku lat wiemy, że właściwie problem jest procentowo porównywalny po stronie kobiet i mężczyzn. My skupiamy się zwykle na kobiecie, ale musimy pamiętać również o mężczyźnie. Zawsze podstawowe badanie to badanie nasienia i dopiero dalej diagnozujemy kobietę – powiedziała dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Co więcej, okazuje się, że choć wiek mężczyzny nie jest tak istotny jak w przypadku kobiet, to również może mieć wpływ na niepłodność.

- Dla kobiety 40 lat to już bardzo trudny okres, u mężczyzny nie, ale zmienia się ilość i jakość nasienia. Plemniki również mogą być przyczyną nieprawidłowości genetycznych rozwoju zarodka – wyjaśniła dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, można wyleczyć i tym samym spełnić marzenie o dziecku. Niezbędne jest jednak poznanie jej przyczyny. Jakie czynniki najczęściej decydują o trudnościach z zajściem w ciążę?

- Najczęściej to jest czynnik hormonalny. Nadmierna waga może być czynnikiem zaburzeń owulacji, ale z drugiej strony nadmiernie szczupłe dziewczyny, anorektyczki również nie będą miały owulacji i będą miały problem z płodnością. Czynniki hormonalne szybko się diagnozuje, sprawdza się podstawowe hormony, w tym oprócz hormonów płodności - hormony tarczycy, prolaktynę. Dokładamy do tego badanie USG i diagnozujemy, czy kobieta ma cykle owulacyjne. Jeżeli są cykle owulacyjne i hormony są dobre, to sprawdzamy drożność jajowodów. Jeśli jest wszystko w porządku, to patrzymy, czy w macicy nie ma nieprawidłowości, czyli czynnik maciczny taki jak: polipy, mięśniaki, wady macicy to wszystko można ocenić w USG, a jeśli nie, to w badanych typu histeroskopia, laparoskopia – wyjaśniła dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Okazuje się, że aż co piąta kobieta w Polsce cierpi na niepłodność idiopatyczną.

- Mówimy o niej, kiedy wszystko jest dobrze w badaniach, a kobieta nie zachodzi w ciążę. I wtedy to jest czynnik psychiczny. Mamy jeszcze czynnik immunologiczny, który jest niedoceniany i rzeczywiście badany już po dużych przejściach i długich staraniach – powiedziała dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Co ciekawe, okazuje się, że problem niepłodności dotyczy także kobiet, które mają dzieci.

– Nasze działania medyczne też się czasem do tego przyczyniają, bo wykonujemy cięcia cesarskie, po których czasem jest nieprawidłowe gojenie się blizny i to jest czynnik, który może później doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Z wiekiem rośnie taki czynnik ryzyka jak: powstawanie polipów, nieprawidłowości endometrium, więc musimy to zdiagnozować, usunąć i często mamy szybki sukces – powiedziała dr Joanna Bonarek-Sztaba.

Warto pamiętać, że z wiekiem nie tylko wzrasta problem niepłodności, ale także ryzyko poronień i innych nieprawidłowości. Dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać decyzji o dziecku na później.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek-Linda/East News

Pozostałe wiadomości