Zdrowie

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu? "Zajęcia powinny być krótkie, ale intensywne"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
(Od)wagi dzieciaki - sport przez zabawę

Z początkiem roku szkolnego w Dzień Dobry TVN wystartował cykl "(Od)wagi dzieciaki". Akcja poświęcona problemom związanym z nadwagą spotkała się z uznaniem rodziców, którzy pragną zadbać o dobre samopoczucie swoich pociech. Do wyjątkowej inicjatywy przyłączyła się lekkoatletka Emilia Ankiewicz. Jak zdaniem olimpijki powinien wyglądać idealny plan treningowy dla najmłodszych?

"(Od)wagi dzieciaki" - akcja społeczna Dzień Dobry TVN

Problem otyłości, który coraz częściej dotyka dzieci, pogłębił się z powodu globalnej pandemii koronawirusa. Najmłodsi coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i telefonów, rezygnując z zabaw na świeżym powietrzu, a co za tym idzie także i aktywności fizycznej. Zdalny system nauczania oraz społeczna izolacja przyczyniły się do obniżenia ich sprawności, jak również do problemów związanych z nadwagą.

Akcja społeczna "(Od)wagi dzieciaki" ma zachęcić młode pokolenie do podjęcia starań o zmianę nawyków, przekonać dzieci do zalet zdrowej diety i ruchu. Utalentowana lekkoatletka, która reprezentowała nasz kraj podczas igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, postanowiła przyłączyć się do ważnej inicjatywy i przygotowała wyjątkowy plan treningowy dla małych sportowców.

Jak przekonać dziecko do uprawiania sportu?

W ramach akcji "(Od)wagi dzieciaki" Emilia Ankiewicz spotkała się z grupą uczniów, którzy chętnie podjęli się niełatwego wyzwania, jakim jest trening z olimpijką. Dzieci przyznały, że aktywność sportowa stanowi nieodłączny element ich codzienności, a ćwiczenia w towarzystwie doświadczonej lekkoatletki są dla nich nie lada atrakcją.

W ramach rozgrzewki zrobiliśmy sobie trochę truchtu, pajacyków, przysiadów i ćwiczeń gimnastycznych. Dodatkowo były także wyskoki i wskoki, czyli wszystko to, czym zajmuje się lekkoatletyka

- wyjaśniła reprezentantka Polski. Dodała też, że regularne ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia i rodzice powinni jak najczęściej angażować swoje pociechy do ich wykonywania. Wbrew pozorom, nie jest to aż tak trudne zadanie, wymaga jedynie odpowiedniego podejścia.

- W tym wieku dzieci bardzo szybko się nudzą, więc te zajęcia powinny być krótkie, ale też intensywne. Ćwiczenia, skipy, elementy rozgrzewki bardzo łatwo jest wpleść w różne zabawy i myślę, że tak powinno się pracować z dziećmi. To sport poprzez zabawę. Na początku dla dzieciaków liczba 10 będzie wystarczająca, czyli 10 przysiadów, 10 pajacyków i skipów w miejscu - oceniła Emilia Ankiewicz. Podkreśliła też, że nie bez znaczenia pozostaje jakość wykonywanych ćwiczeń, dlatego warto zwracać uwagę na postawę, którą przyjmuje maluch podczas treningu. - Kiedy dziecko robi przysiad, kolana nie powinny wystawać za linię dużego palucha. Głowa musi być przedłużeniem kręgosłupa, nie może kierować się w dół. Każda część ciała musi być harmonijna, pozostawać w jednej linii - podsumowała lekkoatletka.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości