Dawca nasienia sprzedaje zestawy do domowego zapłonienia. Pomógł zajść w ciążę ponad 900 kobietom

pojemnik na próbkę
Dawca nasienia
Źródło: Tero Vesalainen / Getty Images
Adam Hooper jest ojcem ponad 20 dzieci, twierdzi również, że jego działalność pomogła zajść w ciążę ponad 900 kobietom. Właśnie rozpoczął serię wykładów, która kryje się pod nazwą "baby making tour". Prowadzi również fanpage, na którym sprzedaje zestawy do oddania nasienia oraz przeprowadzenia inseminacji w domowym zaciszu.

Adam Hooper - dawca nasienia

37-letni Adam Hooper prowadzi stronę Sperm Donation Australia na Facebooku, która ma 15 000 - nomen omen - członków, a także podcast Sperm Donation World i powiązaną witrynę internetową, na której można kupić wszystko, co niezbędne do oddania nasienia oraz zestawy do sztucznego zapłodnienia w cenie od 40 do 120 USD. Kontrowersyjny przedsiębiorca właśnie rozpoczął cykl seminariów w Brisbane.

- Stworzyłem tak wiele istnień, nie wszystkie z mojej spermy, ale od setek dawców z całej Australii, mamy mnóstwo dzieci, które przyszły na świat w ten sposób - chwalił się przed publicznością. Zapytany, czy posiada medyczne przygotowanie, zręcznie omijał temat. - Jest wielu lekarzy, którzy dołączyli do naszej grupy, dają mi rady, a ja je przekazuję. Ostatecznie radzę, aby udać się po fachową opinię, ale też wielu lekarzy wysyła pacjentów do nas, więc nie możemy być tacy źli.

Hooper nie ma wątpliwości, że w ten sposób czyni dobro. - Natknąłem się na tę okazję i mam szansę wywrzeć pozytywny wpływ na życie ludzi - stwierdził. - Proszę mężczyzn o zgłoszenie się i donację. Byłbym hipokrytą, gdybym nie oddał siebie - podkreślił.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Marta Linkiewicz w Intymnych rozmowach
Marta Linkiewicz w Intymnych rozmowach
Daria Ładocha wspomina trudny poród
Daria Ładocha wspomina trudny poród
"Intymne rozmowy" z Darią Ładochą o dopaminie
"Intymne rozmowy" z Darią Ładochą o dopaminie
Agnieszka i Wojtek ze ŚOPW w "Intymych rozmowach"
Agnieszka i Wojtek ze ŚOPW w "Intymych rozmowach"
Ania Dec w "Intymnych rozmowach"
Ania Dec w "Intymnych rozmowach"
Michał Wiśniewski o alkoholizmie, łuszczycy i dzieciach
Michał Wiśniewski o alkoholizmie, łuszczycy i dzieciach
Małgosia Heretyk i Ernest Musiał spodziewają się córki
Małgosia Heretyk i Ernest Musiał spodziewają się córki
Ewa Zawada o seksualizacji i utracie dziewictwa
Ewa Zawada o seksualizacji i utracie dziewictwa
Julia Chatys o kompleksach
Julia Chatys o kompleksach
Julia Chatys o problemach z cerą
Julia Chatys o problemach z cerą
Sołtysikowie walczą o kolejne dziecko
Sołtysikowie walczą o kolejne dziecko
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie o in vitro
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie o in vitro
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Sandra Hajduk o endometriozie
Sandra Hajduk o endometriozie
Marianna Gierszewska o akceptacji ciała
Marianna Gierszewska o akceptacji ciała
Wywiad z Marianną Gierszewską o chorobie, stomii i akceptacji
Wywiad z Marianną Gierszewską o chorobie, stomii i akceptacji
Sandra Kubicka szczerze o wadze i depresji
Sandra Kubicka szczerze o wadze i depresji
Małgorzata Heretyk i Ernest Musiał
Małgorzata Heretyk i Ernest Musiał

W instagramowym wpisie szerzej wyjaśnił swoją perspektywę. - Nigdy nie biorę niczego za pewnik i zawsze stawiam jakość nad ilość, jeśli chodzi o oddawanie nasienia. Zacząłem to robić w 2015 roku i teraz w moim mieście jest 5 dawców, którzy, choć zaczęli później, oddali więcej niż ja - zaznaczył Adam Hooper. - Muszę się upewnić, że dobrze czuję się z rodziną, której pomagam, że jesteśmy dopasowani. Wiem, że moje geny mogą stworzyć bystre, wysportowane i zdrowe dzieci, które będą miały dobry start w życiu. Często rezerwuję swoje nasienie dla tych, którzy chcą podjąć trud podróży lub wyjazdu za granicę, ale lubię również ludzi, którzy uprawiają sport, są zabawni i żywiołowi. Ważne jest, aby podzielali także podobną moralność i wartości - dodał.

Zapłodnienie nasieniem dawcy

Oddawanie nasienia poza klinikami staje się coraz popularniejsze, głównie ze względu na wysokie koszty leczenia niepłodności w profesjonalnych ośrodkach. W Australii, gdzie działa Hooper, zapłodnienie z wykorzystaniem spermy anonimowego dawcy to koszt ok. 7 tys. dolarów amerykańskich. Dla porównania, za 70 dolarów na stronie Hoopera można kupić zestaw "de luxe". W jego skład wchodzą m.in. sterylne strzykawki do zapłodnienia, pojemniki na nasienie oraz testy owulacyjne i ciążowe.

Twórca biznesu musi mierzyć się z licznymi zarzutami. Wśród nich podnoszona jest kwestia, że pośrednicząc w zakupie nasienia, nie wie, w jakich rodzinach wychowują się dzieci, które pomógł począć.

- Sądy rodzinne pełne są historii ludzi, którzy byli w związkach i mieli dzieci, więc moja metoda jest logiczna i bezpieczniejsza - stwierdził. - Nie wybierasz męża czy żony z katalogu i nie idziesz się z nim spotkać. Prowadzę tę stronę od 7 lat, sprawdzam ludzi, idę z nimi na kawę, przyglądam się rodzinie i profilom w mediach społecznościowych - wyliczał. - Nie mogę chronić moich dzieci przed ludźmi, z którymi nie są związani. Z kolei w klinice nie mogę ocenić, czy ta konkretna osoba dobrze wychowa dziecko - podsumował.

W Polsce kwestie związane z komórkami rozrodczymi reguluje ustawa o leczeniu niepłodności z 15 czerwca 2015 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nad bankami nasienia pieczę sprawuje Ministerstwo Zdrowia. Samo pobieranie komórek może natomiast odbywać się poza ośrodkami medycznie wspomaganej prokreacji.

- Bank nasienia oraz komórek rozrodczych musi zawrzeć z dawcą nasienia lub komórek rozrodczych umowę na przekazanie tego typu materiału genetycznego - wyjaśnił dr Maciej Zaleski, radca prawny. - W polskim systemie legislacyjnym nie istnieją tym samym regulacje prawne, które umożliwiają handel nasieniem lub komórkami rozrodczymi online - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości