Zdrowie

Zaburzenia miesiączki po szczepieniu przeciw COVID-19. Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
zdrowie.gazeta.pl
szczepienie przeciw COVID-19

Zdarza się, że szczepionka przeciw COVID-19 rozstroi cykl menstruacyjny. Czy taki stan potrwa długo? Odpowiedź przynoszą wyniki przeprowadzonych w dwóch krajach badań. Czy szczepionka wpływa na płodność kobiet?

Szczepienie przeciw COVID-19 a cykl menstruacyjny

Kiedy szczepienia COVID-19 objęły również młodsze roczniki zaczęto się zastanawiać, czy wpłyną one na cykl menstruacyjny. Brytyjska Agencja ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej przyjęła 37 tysięcy zgłoszeń, z których wynikało, że cykl był opóźniony lub przyspieszony. W Stanach Zjednoczonych również mówiono o rozregulowanym cyklu.

Podjęto decyzję o przeprowadzeniu odpowiednich badań. Wykonano je w Stanach Zjednoczonych na grupie ok. 4 tysięcy kobiet oraz w Norwegii. Na zlecenie Narodowych Instytutów Zdrowia śledzono dane aplikacji do kontrolowania cyklu miesiączkowego.

Wynika z nich, że pierwsza dawka szczepionki nie miała wpływu na termin kolejnego okresu, natomiast druga dawka spowodowała opóźnienie średnio o pół dnia. U 358 kobiet odnotowano przesunięcie terminu okresu średnio o 2,3 dnia po przyjęciu drugiej dawki (od 1,5 do 3 dni). W tej grupie 10 proc. kobiet miało dłuższy o 8 dni cykl miesiączkowy, co już jest istotne klinicznie (w porównaniu z 4 proc. niezaszczepionych kobiet z grupy kontrolnej).

Zioła - naturalne metody leczenia

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnieDzień Dobry TVN
wideo 2/4

- We wszystkich badanych grupach kobiet długość cyklu menstruacyjnego wróciła do normy po dwóch miesiącach od szczepienia - podkreśliła dr Victoria Male.

Przesunięcie cyklu menstruacyjnego po szczepieniu przeciw COVID-19

Norweski Instytut Zdrowia zapytał grupę 5,6 tys. kobiet o to czy doświadczyły wcześniejszych krwawień lub nasilonego bólu podczas menstruacji przed i po szczepieniu. W tej grupie niemal 40 proc. pań skarżyło się na obfite krwawienie nawet przed zastrzykiem.

- Zmiany w cyklu menstruacyjnym pojawiające się po szczepieniu są niewielkie w porównaniu z naturalną zmiennością i szybko wracają do stanu sprzed szczepienia - pisze dr Male.

Inne szczepionki, jak te przeciwko grypie czy wirusowi HPV, także mogą wpływać na cykl miesiączkowy.

- W dłuższej perspektywie takie odstępstwo od normy nie powinno wzbudzać niepokoju - zapewnia dr Male.

Nie ma danych, mogących wskazywać, że szczepionka wpływa na płodność kobiet. Istnieją natomiast obawy, że ciężki COVID-19 obniża liczbę i jakość plemników.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: zdrowie.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ekaterina Goncharova/Getty Images

Pozostałe wiadomości