przemoc wobec kobiet

  przemoc wobec kobiet

  W kolejnym odcinku "Kobieta na krańcu świata" Martyna Wojciechowska odwiedziła Salwador. Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej jest numerem jeden na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych przemocy domowej wśród kobiet. Zabójstwa, gwałty, napady są tu na porządku dziennym. Śmiertelność noworodków jest w Salwadorze bardzo wysoka. W tym państwie nikt nie zakłada, że może dojść do naturalnego poronienia. Kobiety, które tracą ciążę lub nowonarodzone dzieci, często muszą udowodnić, że nie było w tym jej winy. Niestety bardzo często trafiają do więzienia skazane za ich morderstwo. W Salwadorze obowiązuje najbardziej surowe prawo aborcyjne na świecie. Ciąży nie można przerwać w żadnym wypadku. Morena Herrera założyła organizację i walczy o prawa kobiet, które po śmierci noworodka zostały oskarżone o morderstwo. Udało jej się uwolnić już 17 kobiet.

  Na warszawskiej plaży odbył się dziś biały trening z Qczajem. Tak Qczaj solidaryzuje się z kobietami i manifestuje swój sprzeciw wobec przemocy. Dlaczego kolor biały? Sprawdził to prezenter pogody Bartek Jędrzejak.

  W Kolumbii bardzo mocno zakorzeniona jest kultura machismu, czyli podrzędnej roli kobiet wobec mężczyzn. Dominacja mężczyzn spotykana jest we wszystkich warstwach społecznych? Czy jest szansa, że ta sytuacja się wkrótce zmieni i któraś z Kolumbijek zostanie przywódcą swojego kraju? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Juana Diego Ramireza - Kolumbijczyka mieszkającego w Polsce, aby powiedział nam o sytuacji swoich rodaczek.

  Anja Rubik spotkała się z uczniami słupskiej odzieżówki, by porozmawiać o modzie i zawodach z nią związanych. Ale ubrania to nie jedyny temat, który znalazł się na wokandzie. Razem z prezydentem miasta Robertem Biedroniem rozmawiali z młodymi ludźmi o przemocy wobec kobiet. Jakie przeżycia skłoniły Biedronia do udziału w takich dyskusjach?

  "Dla mnie jest to rzecz abstrakcyjna" - powiedział o przemocy wobec kobiet Krzysztof Hołowczyc. Kto zainspirował go do udziału w akcji "Bała Wstążka"? Akcja potrwa 16 dni, a w social mediach propagowana jest za pomocą hasztaga #TrzymamStronęKobiet. "Jestem troszkę zakłopotany, bo to jest tak oczywiste, że trzeba stawać w obronie kogoś, kto okazuje słabszy [...], że jest mi trudno uzasadniać i usprawiedliwiać moją obecność tutaj" - wyznał Andrzej Seweryn, który również przyłączył się do akcji. Skąd pomysł na akcję? Czy przemoc wobec kobiet w Polsce to faktycznie duży problem? Na to pytanie odpowiedział Łukasz Wójcicki z Głosów Przeciw Przemocy.

  "Rzadko się zdarza, że Miss mają głos na wyborach" - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Ewa Wojciechowska. To pierwszy przypadek w historii, kiedy kandydatki na Miss zabrały głos w słusznej sprawie. Ze sceny, zamiast wymiarów biustu, bioder i talii, padły liczby obrazujące ogrom problemu, którym jest przemoc wobec kobiet. Czy konkursy piękności będą jeszcze kiedyś takie same?

  Niedawno Pani Karolina ujawniła nagrania, na których słychać jak mąż się nad nią znęca. Dlaczego latami trwała w związku z tyranem, który na co dzień stosował wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną? "Miałam bardzo zakorzenione to, że miłość znosi wszystko i nadstawia drugi policzek" - wyznaje w Dzień Dobry TVN. Kiedy mąż zaczął wulgarnie odnosić się do ich córek, coś w niej pękło. Co chciałaby powiedzieć kobietom, które tkwią w matni przemocy domowej? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic i Sara Winnicka, prezeski fundacji pomagającym ofiarom przemocy domowej, powiedziały, dlaczego tak trudno jest zostawić partnera, który krzywdzi całą rodzinę.

  Rocznie 22% kobiet w Europie doświadcza przemocy fizycznej, natomiast w Polsce 150 ginie w jej wyniku. Często pozostają w związku z damskim bokserem ze względu na dobro swoich dzieci oraz finansowe i emocjonalne uzależnienie od partnera. Czy da się przewidzieć, że życiowy partner zacznie nas bić? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic z lubuskiego stowarzyszenia na rzecz kobiet "Baba" opowiedziała o toksycznych relacjach.

  Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.

  Jak reagujemy, gdy jesteśmy świadkami przemocy? Kto wykazuje się większą odwagą w takiej sytuacji - kobiety czy mężczyźni? O przemocy i o reakcjach ludzi na nią rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Urszulą Nowakowską z Centrum Praw Kobiet oraz socjologiem dr. Markiem Troszyński z Collegium Civitas.

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. I dlatego Dzień Dobry TVN wraz ze Stowarzyszeniem Niebieska Linia rozpoczyna akcję specjalną – "Dość przemocy wobec kobiet!" W najbliższych dniach na naszych kanapach zasiądą eksperci, z którymi będziecie też mogli porozmawiać czacie. Zaś nasi reporterzy spotkają się z ofiarami i ze sprawcami przemocy. Przeprowadzimy też w Dzień Dobry TVN pewien eksperyment, który pokaże jak reagujemy na przemoc. Przyłączcie się do nas i powiedźcie: "Dość przemocy!"