Stać Cię na podpaski? Gratulacje - to przywilej. Jeśli nie - w tych różowych skrzyneczkach dostaniesz je za darmo

Różowa skrzyneczka w całej Polsce
Volanthevist/Getty Images
Źródło: Moment RF
Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.

Różowa Skrzyneczka w całej Polsce

To projekt wspierany m.in. przez Kulczyk Foundation, która systematycznie angażuje się w pro-kobiece inicjatywy. O ubóstwie menstruacyjnym Dominika Kulczyk opowiadała nam już wcześniej, mówiąc o Okresowej Koalicji, starającej się o społeczne uznanie miesiączki i przełamanie jej tabu.

- Co piąta matka ma dylemat, czy kupić sobie podpaskę czy obiad dziecku - podkreślała wówczas prowadząca program "Efekt Domina".

Hasłem przewodnim jej i innych aktywistek zaangażowanych w Okresową Koalicję stało się hasło "Krew nas zalewa". To wykrzyknienie jest nad wyraz trafne w sytuacji, gdy 20% dziewczynek w Polsce opuszcza zajęcia w szkole ze względu na brak dostępnych powszechnie środków higieny osobistej. Na tak zatrważające wyniki badań powołuje się UM Krakowa. Władze miasta ostatnio zadecydowały o zamontowaniu przeszło 200 różowych skrzyneczek, w których kobiety będą mogły znaleźć darmowe podpaski i tampony. Ale to nie jedyna miejscowość, która otwiera się na problem ubóstwa menstruacyjnego. Do akcji dołączają te mniejsze i te większe. Mapa Polski zaczyna się różowić.

Różowa mapa Polski

Różowe skrzyneczka to projekt, w którego realizację zaangażowała się cała Polska. Organizatorzy akcji już informują z dumą, że na mapie Polski znajdziemy 700 takich punktów.

- Siostrzeństwo i radykalna empatia w pełnej krasie ? - komentują.

Skrzyneczkę znajdziemy nawet w szkołach, np. na warszawskim Żoliborzu, we Wrocławiu, w Chocianowie czy w Polkowicach. A także w Krośnie, w Etnocentrum, w Legnicy, w białostockim Centrum Pomocy Dzieciom Klanza. Skrzyneczki są więc dostępne w większych miastach (np. w Łodzi, Warszawie, Gdańsku itd.), ale też i w mniejszych miejscowościach (w Warcie, Bogatyni, Więcborku, Białym Gruncie). Mapkę aktualizowaną na bieżąco możesz znaleźć pod tym adresem. A o rozwoju inicjatywy na bieżąco dowiesz się z oficjalnej strony na Facebooku.

Jak wesprzeć akcję? Jej organizatorzy wyjaśniają krok po kroku, co można jeszcze zrobić. Masz pieniądze? Wyślij paczkę ze środkami higienicznymi lub dorzuć się do zrzutki. A może zdążysz pójść na spacer i sprawdzić, jaki jest stan skrzyneczki w Twojej okolicy? Tylko poprzez zaangażowanie możemy zmieniać świat i naszą rzeczywistość na lepsze.

Zobacz wideo: Okresowa Koalicja

Zobacz też:

"Naszą kobiecością jest też nasza fizyczność, a nasza fizyczność to menstruacja". Dominika Kulczyk o manifeście Okresowej Koalicji

Nowa Zelandia jako drugi kraj na świecie wprowadza płatny urlop po poronieniu. Skorzystają matki i ich partnerzy

Co druga 15-latka nienawidzi swojego ciała. "Skupianie się na krytyce tylko ciągnie w dół"

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości