Kombucza w kosmetyce – herbata, która zapewnia zdrową i piękną skórę

Jak wykorzystywana jest kombucza w kosmetyce? Jakie są właściwości kombuczy i dlaczego sfermentowane substancje wykorzystuje się w pielęgnacji cery?
deniskomarov/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Kombucza w kosmetyce? Uzyskiwany w procesie fermentacji napój zdążył znaleźć w Polsce rzeszę miłośników. Okazuje się, że w buteleczki kombuczy warto zaopatrzyć także swoją toaletkę. Substancja ma bowiem zbawienne dla naszej skóry właściwości. Jakie?

Kombucza w kosmetyce

Kombucza to inaczej grzyb herbaciany – choć ze względu na jej cudowne właściwości nazywa się ją też grzybem długowieczności. Pozornie jednak nie wygląda na kosmetyczne "cudo". Jest brunatna, mętna, gęsta i galaretowata. A jednak kombucza w kosmetyce sieje prawdziwy ferment.

Jakie właściwości ma kombucza?

W pielęgnacji skóry docenia się ją przede wszystkim za te same właściwości co w dietetyce. Ma w sobie dużą zawartość witaminy C, która zapewnia jej działanie antyoksydacyjne. Do poprawy stanu skóry przyczynią się też witaminy z grupy B. Co jeszcze sprawia, że kombucza w kosmetyce jest tak lubiana? Uzyskuje się ją w procesie fermentacji, w jej składzie znajdziemy więc kwas mlekowy. To substancja wykorzystywana do peelingów enzymatycznych. Ma działanie złuszczające, a przy tym przeciwstarzeniowe. Zapewnia zatem skuteczną odnowę komórek, wespół z przeciwutleniaczami. Tych drugich w kombuczy również znajdziemy pod dostatkiem. Z wchodzących w jej skład kwasów warto też wspomnieć o jabłkowym, który świetnie radzi sobie z usuwaniem martwego naskórka.

Kombucza i inne sfermentowane produkty w pielęgnacji

Na popularność kombuczy w kosmetyce wpływa jeszcze jedno – jest probiotykiem. Zawiera bowiem "dobre" bakterie, które mają właściwości lecznicze. Nic dziwnego, że także w dermatologii coraz częściej zwraca się na nie uwagę. Sfermentowane produkty – jak kombucza – zyskują na popularności i coraz łatwiej je znaleźć na drogeryjnych półkach. Są prawdziwym zbawieniem dla mikrobiomu naszej skóry. Koją i przywracają jej blask, niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Poza tym w procesie fermentacji składniki rozkładają się na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu skóra łatwiej je absorbuje.

Kombucza - grzybek herbaciany w kosmetykach

Kosmetyki z kombuczą poleca się zwłaszcza osobom, które borykają się z trądzikiem. Substancja świetnie radzi sobie bowiem z oczyszczaniem skóry. Do tego nie podrażnia, choć zawarty w niej alkohol skutecznie likwiduje szkodliwe bakterie. Ma kojące właściwości, zatem to właśnie osoby z wrażliwą skórą szczególnie doceniają popularność kombuczy w kosmetyce. Niweluje też wypryski i zaskórniki. Poleca się ją w walce z przebarwieniami i w przypadku problemów z niejednolitym odcieniem skóry.

Gdzie jej szukać? Tak naprawdę kombucza w kosmetyce występuje pod postacią różnych produktów. W pielęgnacji wykorzystuje się ją do kremów, peelingów, masek, esencji, a nawet szamponów.

Zobacz wideo: Pielęgnacja skóry dla leniwych

Zobacz też:

Co to jest krem DD, dlaczego warto go wybrać?

Bakuchiol, czyli lepszy retinol. Sprawdź, jak działa nowy eliksir młodości

Azjatycka pielęgnacja, czyli oczyszczanie skóry gąbeczkami. Jak to robić prawidłowo?

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości