Przywrócenie praworządności w Polsce
Ponad 100 sędziów przyjęło uchwałę o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Jej uchwalenie poprzedzała rozmowa o tym, jak przyspieszyć postępowania sądowe, jak przywrócić praworządność (w tym odwołać NEO-KRS, ustabilizować status sędziów NEO-KRS i respektować wyroki międzynarodowych trybunałów), a także odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.
- Musi się zacząć coś nowego, bo to co mamy teraz to są zgliszcza. Tak naprawdę możemy powiedzieć, że Zbigniew Ziobro spalił nasz wspólny dom, jakim był niezależny wymiar sądownictwa i musimy to wszystko zbudować od nowa - stwierdził sędzia Bartłomiej Przymusiński.
- Skończyliśmy bronić praworządności i teraz jest ten moment, kiedy musimy ją odbudować. Ten czas będzie wymagał podobnej determinacji, odwagi i cierpliwości. Będziemy iść przez ten las i będziemy to pole minowe rozbrajać, bo w wymiarze sprawiedliwości nie ma miejsca na prowizorki. To musi być zrobione dobrze, legalnie i solidnie - powiedział sędzia Igor Tuleya.
Ginekolożka ze Szczecina z zarzutami
Maria Kubisa usłyszała zarzuty popełnienia pięciu przestępstw. - Chodzi o pomoc w przerwaniu ciąży. Ginekolożka nie przyznaje się do postawionych zarzutów i odmawia składania wyjaśnień. Przypomnijmy, że na początku roku do jej gabinetu weszło CBA. Funkcjonariusze zabrali wówczas dokumentację tysięcy pacjentek z kilkudziesięciu lat - wyjaśniła widzom Dzień Dobry TVN Marta Kuligowska.
Więcej informacji na ten temat przeczytasz w tekście: Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie.
Protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej
Wiceminister infrastruktury Ukrainy Sergiej Derkacz spotkał się z ukraińskimi kierowcami tirów stojącymi w kilkudniowej kolejce oraz z polskimi przewoźnikami protestującymi przed przejściem granicznym w Dorochusku.
- Politek zaapelował do polskich władz o dialog i o szybkie rozwiązanie problemów na granicy - powiedziała dziennikarka TVN24.
Akcja społeczna "16 dni bez przemocy"
W centrum Bielska Białej podsumowano akcję społeczną 16 dni bez przemocy. Przez ponad dwa tygodnie w mieście odbywały się warsztaty, spotkania i spektakl teatralny.
- Wszystko to miało zwrócić uwagę na problem przemocy, której ofiarą może być każdy z nas. Uczestnicy happeningu na rynku spalili hasła kojarzące się z przemocą - powiedziała Marta Kuligowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sylwia Gregorczyk-Abram o swojej społecznej misji. "Pomogła tak wielu kobietom"
- Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"
- Grupa nastolatków znęcała się nad 9-latkiem. Wstrząsające nagrania trafiły do sieci. "Pani mówiła, że nic z tym nie zrobią"
Autor: Izabela Dorf
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News