Tylko tak możesz uniknąć raka. Jakie badania warto wykonać?

Co można zrobić, aby nie zachorować na raka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badabus na Hożej - zbadaj markery nowotworowe
Badabus na Hożej - zbadaj markery nowotworowe
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzięki postępowi medycyny taka diagnoza to już nie wyrok, ale aby leczenie było skuteczne, konieczna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Niezbędne testy można było wykonać m.in. Badabusie. Co dokładnie oznaczano?

Co można zrobić, aby nie zachorować na raka?

W centrum Warszawy stanął Badabus. Pierwsze sto osób, które pojawiły się na ulicy Hożej, mogły wykonać badanie krwi w kierunku markerów nowotworowych CEA. - Myślę, że jest to bardzo ważne badanie, ponieważ powinniśmy je wykonywać systematycznie, bo jak to mówią lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedziała w Dzień Dobry TVN Ida Karpińska, prezes fundacji Kwiat Kobiecości.

Trzeba pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka można zminimalizować dzięki odpowiedniemu stylowi życia. - Sami mamy szansę o 50 proc. obniżyć ryzyko, jeżeli tylko nie jesteśmy otyli, nie palimy papierosów, ruszamy się, zmniejszymy ilość alkoholu i ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. To tak działa, ale oprócz tego mamy jeszcze bardziej wyrafinowane metody, np. w Polsce możemy zaszczepić dzieci na HPV. W ten sposób mamy szansę w ogóle wyeliminować nowotwory związane z HPV - tłumaczył Profesor Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Specjalista dodał, że w Polsce mamy jedne z lepszych w Europie programy profilaktyczne. - Dochodzą nowe programy, czyli cytologia, mammografia, badanie jelita grubego, ale również w tym roku badanie  niskodawkowe tomografii komputerowej, jeżeli ktoś długo palił [...] to może się przepadać i wykryć wcześniej nowotwór płuca. Wszystkie prawie te nowotwory, jak są wcześnie wykryte, to są prawie w 100 proc. wyleczalne - wyjaśnił ekspert.

Badanie CEA. Dlaczego warto je wykonać?

W Badabusie można było sprawić stężenie antygenu CEA. - To są markery nowotworowe, możemy się dowiedzieć, czy np. w naszym organizmie została przekroczona dawka białka nowotworowego w kierunku raka trzustki, raka przewodu pokarmowego, raka odbytu, tarczycy, raka płuc - tłumaczyła Ida Karpińska.

Aby go zbadać, wystarczy oddać krew. Warto dodać, że oznaczenie wartości CEA nie jest wykonywane rutynowo. Najczęściej sprawdza się go u osób, które mają podejrzenie lub już mają rozpoznaną chorobę nowotworową.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości