Życie tej kobiety mogło wyglądać zupełnie inaczej. Niestety na skutek pomyłki lekarzy, choroba została wykryta zbyt późno. U Jill MacDonald dziewięć lat temu zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium. Zanim doszło do prawidłowego opisu, złe samopoczucie pacjentki medycy tłumaczyli hemoroidami. Od tego czasu usunięto jej część okrężnicy i połowę wątroby.
Zła diagnoza lekarzy przyspieszyła rozwój choroby
Jill MacDonald z Missouri była wysportowaną 36-latką, która kochała aktywność fizyczną. Kobieta pilnowała także zbilansowanej diety. Nic zatem nie wskazywało, że jej organizm zaatakuje choroba, która dotyka ludzi nieprzestrzegających zasad zdrowego stylu życia. Jej przypadek okazał się szczególnie uporczywy. Dlaczego?
Gdy Jill źle się poczuła, w 2014 roku zgłosiła się po pomoc do lekarza. Miała wówczas trudności ze snem i cierpiała na nieustanne nocne poty. Do tego dochodziły problemy jelitowe, bóle brzucha i krew w stolcu. Lekarz stwierdził, że nie ma się czym martwić, gdyż wszelkie objawy są wywołane przez obrzęk żył w odbycie. Specjalista przepisał pacjentce także lek nasenny. Wkrótce u kobiety pojawiły się ból w okolicach wątroby.
- Nie mogłam tego zrozumieć. Zastanawiałam się, czy coś, co jem, powoduje ten ból. Nawet opierając rękę na boku, czułam się naprawdę niekomfortowo. To skłoniło mnie do powrotu do lekarza – przyznała.
Jesienią 2014 r. pani MacDonald spotkała się z asystentem lekarza, u którego zdiagnozowano raka u jej teściowej. Ten przyznał, że nie spocznie, dopóki nie dowie się, co się dzieje. Zalecił więc wykonanie dodatkowych badań. USG jamy brzusznej i tomografia komputerowa wykazały około 20 zmian w wątrobie i węzłach chłonnych, a kolonoskopia jednocentymetrową zmianę w najniższej części okrężnicy. W styczniu 2015 roku u pacjentki zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium. Po 10 latach leczenia i operacji dla Jill nie ma już ratunku. Zrobiła wszystko, co mogła, by poprawić stan swojego zdrowia.
– Prawdopodobnie umrę z powodu niewydolności wątroby. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie te metody leczenia są po prostu toksyczne dla wątroby. Mam nadzieję, że wytrzymam na tyle długo, że może pojawi się kolejne leczenie, może wydarzy się coś szalonego – powiedziała DailyMail.com Jill.
Rak jelita grubego atakuje młodych ludzi
Dziś pacjentka ostrzega młodych ludzi, by słuchali swojego organizmu i nie lekceważyli pierwszych symptomów chorobowych. Liczba zachorowań na raka jelita grubego u młodych ludzi wciąż rośnie.
Jak czytamy w DailyMail.com według najnowszych statystyk choroba ta stanie się główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów u osób poniżej 50. roku życia do końca dekady. Z danych American Cancer Society, wynika, że liczba przypadków wzrosła o około 10 procent w ciągu zaledwie czterech lat.
Ponadto rak okrężnicy i odbytnicy jest trzecim najczęstszym typem nowotworu w USA i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV? "Te statystyki są porażające"
- Co trzeba wiedzieć o HPV? "Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."
- Szczepienia przeciwko HPV. Ile dzieci już przyjęło preparat?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Yoss Sabalet/GettyImages