To prawdziwe paliwo dla mózgu. "Aktywuje bardzo dużo dopaminy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego mózg kocha prezenty?
Dlaczego mózg kocha prezenty?
Prezenty na Dzień Chłopaka
Prezenty na Dzień Chłopaka
Najlepszy prezent dla fanów sportu
Najlepszy prezent dla fanów sportu
Prezenty last minute – z nami zrobisz to dobrze
Prezenty last minute – z nami zrobisz to dobrze
Prezenty świąteczne “Zrób to sam”
Prezenty świąteczne “Zrób to sam”
Sposoby na niechciane prezenty
Sposoby na niechciane prezenty
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.

Czy dawanie prezentów sprawia nam przyjemność?

Część z nas woli dawać prezenty niż je otrzymywać. Jak pokazują badania, nie ma w tym kokieterii. - Działa inny mechanizm, ale dając prezenty, też stajemy się bardziej szczęśliwi, a co patrząc za okno i na pogodę, stajemy się bardziej odporni pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Wzmacnia się nasza odporność fizyczna, kiedy dajemy innym prezenty - powiedział w Dzień Dobry TVN Kamil Zieliński, psycholog.

Specjalista dodał, że gdy otrzymujemy prezent, w naszym mózgu aktywuje się układ nagrody (lub ośrodek przyjemności). - Uruchamia się coś, co aktywuje bardzo dużo dopaminy. Dopamina pompowana do naszego organizmu robi nam przyjemność, czujemy się lepiej, przyjemniej, bardziej szczęśliwi. Dopamina jest w ogóle takim hormonem odpowiedzialnym w większości za to, że stajemy się szczęśliwsi - tłumaczył nasz rozmówca.

Kara i nagroda - czy dobra metoda wychowawcza?

- Jeżeli to jest jakaś drobna część systemu wychowawczego, to pewnie jest ok. Jeżeli jednak wychowanie zamieniamy na system kar i nagród, to dzieje się bardzo niedobrze. Po pierwsze raczej wychowamy kogoś, kto w taki sposób będzie funkcjonował, tzn. będzie oczekiwał nagród i kar. Po drugie ja zawsze mówię o tym, że w wychowaniu najważniejsza jest relacja, jeżeli cokolwiek jest ważniejszego od tej relacji to, to wychowanie nie idzie w dobrą stronę - wyjaśnił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości