Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
Czy dawanie prezentów sprawia nam przyjemność?
Część z nas woli dawać prezenty niż je otrzymywać. Jak pokazują badania, nie ma w tym kokieterii. - Działa inny mechanizm, ale dając prezenty, też stajemy się bardziej szczęśliwi, a co patrząc za okno i na pogodę, stajemy się bardziej odporni pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Wzmacnia się nasza odporność fizyczna, kiedy dajemy innym prezenty - powiedział w Dzień Dobry TVN Kamil Zieliński, psycholog.
Specjalista dodał, że gdy otrzymujemy prezent, w naszym mózgu aktywuje się układ nagrody (lub ośrodek przyjemności). - Uruchamia się coś, co aktywuje bardzo dużo dopaminy. Dopamina pompowana do naszego organizmu robi nam przyjemność, czujemy się lepiej, przyjemniej, bardziej szczęśliwi. Dopamina jest w ogóle takim hormonem odpowiedzialnym w większości za to, że stajemy się szczęśliwsi - tłumaczył nasz rozmówca.
Kara i nagroda - czy dobra metoda wychowawcza?
- Jeżeli to jest jakaś drobna część systemu wychowawczego, to pewnie jest ok. Jeżeli jednak wychowanie zamieniamy na system kar i nagród, to dzieje się bardzo niedobrze. Po pierwsze raczej wychowamy kogoś, kto w taki sposób będzie funkcjonował, tzn. będzie oczekiwał nagród i kar. Po drugie ja zawsze mówię o tym, że w wychowaniu najważniejsza jest relacja, jeżeli cokolwiek jest ważniejszego od tej relacji to, to wychowanie nie idzie w dobrą stronę - wyjaśnił specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hipnoza może pomóc w walce z nałogami, depresją a nawet bólem. Na czym polega?
- Twoje dziecko przyniosło zwierzę do domu? Psycholog radzi, co zrobić. "Doceńmy tę empatię"
- Czym jest joga świadoma traum i jak pomaga? "To jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News